IV WARSZAWSKIE DNI PROMOCJI ZDROWIA

W dniach 7-8.03.2019 r., w Auli A Centrum Dydaktycznego WUM odbyły się IV Warszawskie Dni Promocji Zdrowia. To ogólnopolska konferencja naukowa, organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego Sekcja Promocji Zdrowia, działające przy Zakładzie Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W tym roku wydarzenie zostało zatytułowane "Nowoczesny pacjent - Świadomy, Samodzielny, Odpowiedzialny. 10 lat Rzecznika Praw Pacjenta".

Konferencję otworzyła dr Anna Staniszewska - adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM, która przywitała wszystkich zebranych gości oraz wymieniła patronaty IV Warszawskich Dni Promocji Zdrowia: JM Rektora WUM - prof. Mirosława Wielgosia, Rzecznika Praw Pacjenta, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Studenckiego Towarzystwa Naukowego WUM, Urzędu dzielnicy Ochota m. st. Warszawy, Wydawnictwa Lekarskiego PZWL, patronat medialny portalu "Przez żołądek do zdrowia" oraz partnera społecznego - Fundację Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Później, przemówienie wygłosiła Prodziekan ds. Oddziału Zdrowia Publicznego WNoZ WUM - dr hab. Joanna Gotlib, która pogratulowała organizatorom realizacji kolejnej edycji wydarzenia, a także złożyła uczestnikom życzenia owocnych obrad.

W ramach programu pierwszego dnia spotkania głos zabrał Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta, minister Grzegorz Błażewicz, który podsumował doświadczenia z dziesięciu lat funkcjonowania Rzecznika Praw Pacjenta. Przedstawił m.in. priorytety instytucji, takie jak: edukacja, bezpieczeństwo i wsparcie oraz źródła praw pacjenta. Następnie odbył się ekspercki panel dyskusyjny pod nazwą "Wiedza o pacjencie dla pacjenta", który poprowadziła Ewa Drzyzga - dziennikarka oraz prowadząca program 36,6°C o tematyce medycznej w telewizji TVN. W rozmowie udział wzięli: wspomniana dr Anna Staniszewska, mgr Magdalena Krysińska - specjalista ds. zdrowia publicznego w NIZP-PZH, dr Dominik Olejniczak - adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego WNoZ WUM, mgr Paweł Koczkodaj - Kierownik Pracowni Prewencji Pierwotnej Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w Polsce, minister Grzegorz Błażewski oraz dr Krzysztof Kuszewski - wiceminister zdrowia, przewodniczący Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Podczas panelu dyskusyjnego, eksperci poruszyli zagadnienia dotyczące m.in. wiedzy pacjentów na temat zdrowia i choroby, źródeł fałszywych i rzetelnych informacji oraz kampanii edukacyjnych poświęconych zdrowiu. Na zakończenie pierwszego dnia Konferencji odbyła się interesująca rozmowa Ewy Drzyzgi z dr Michałem Sutkowskim z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, zatytułowana "Nowoczesny pacjent - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy".

W ramach programu drugiego dnia wydarzenia miały miejsce przemówienia przedstawiciela Fundacji Obywatele Zdrowo Zaangażowani – mgr Aleksandry Kielan – doktorantki z Zakładu Zdrowia Publicznego WNoZ WUM oraz przewodniczącego SKN-u Zdrowia Publicznego Sekcja Promocji Zdrowia – Adriana Matera – studenta II roku studiów magisterskich na kierunku zdrowie publiczne, a także dwie sesje studenckie i sesja plakatowa. Prezentacje studentów dotyczyły m.in. oceny jakości diety, antybiotykoterapii, edukacji i świadomości zdrowotnej społeczeństwa, czy skuteczności programów szczepień.

Wystąpienia ekspertów i studentów podczas IV Warszawskich Dni Promocji Zdrowia związane były z podnoszeniem świadomości i odpowiedzialności pacjentów. W ramach konferencji wypracowana została definicja nowoczesnego, samodzielnego pacjenta.

INFORMACJA PRASOWA, PDF, 782 KB

Zdjęcia: Krzysztof Kurek, Dział Fotomedyczny WUM