Zdrowie publiczne na WNoZ obejmuje wiele obszarów ochrony zdrowia
Ola Chwedoruk - studentka zdrowia publicznego drugiego stopnia opowiada, dlaczego zdecydowała się kontynuować naukę właśnie na tym kierunku.
Zdrowie publiczne - co to za kierunek?
Zdrowie publiczne obejmuje wiele obszarów ochrony zdrowia. W trakcie nauki studenci uczą się m.in. o zapobieganiu, ochronie i zwalczaniu jednostek chorobowych czy badają wpływ danych czynników na życie ludzi. Na studiach magisterskich studenci mają do wyboru konkretne specjalizacje np. zarządzanie w ochronie zdrowia czy badania kliniczne, które kierunkują studentów na wybraną przez nich dziedzinę.
Co zdecydowało, że wybrałaś zdrowie publiczne?
Zdrowie publiczne rozpoczęłam na studiach II stopnia. Wybrałam ten kierunek, ponieważ chciałam zdobyć wiedzę ogólną z zakresu ochrony zdrowia. Specjalizacja, w moim przypadku jest to zarządzanie w ochronie zdrowia, pozwoli mi dodatkowo rozwinąć kompetencje miękkie potrzebne w kierowaniu zespołem medycznym czy podmiotem leczniczym.
Czego uczysz się na tym kierunku?
Na studiach II stopnia uczymy się m.in. o epidemiologii, nadzorze sanitarno-epidemiologicznym, znajdą się również elementy statystyki. Uczymy się również w jaki sposób pisać np. badania naukowe. Dodatkowo są przedmioty skupiające się na konkretnych zagadnieniach z np. na ratownictwa medycznego czy pielęgniarstwa.
Gdzie można pracować po ukończeniu studiów?
Po zdrowiu publicznym można pracować w wielu miejscach m.in. w Narodowym Funduszu Zdrowia, Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, placówkach medycznych czy firmach farmaceutycznych. Jest to tak obszerny kierunek, że każda osoba znajdzie właściwą dla siebie ścieżkę kariery.
Czy studiując zdrowie publiczne na takiej wymagającej uczelni masz jakieś życie poza nauką?
Kwestia dobrej organizacji czasu powoduje, że znajduje się czas również na inne rzeczy poza nauką. Zajęć jest dużo, natomiast warto poukładać sobie czas, aby znaleźć go na uczelnię, naukę oraz np. na spotkania ze znajomymi czy wyjście na spacer.