Zaproszenie na wykład Muzeum Historii Medycyny WUM

W imieniu Muzeum Historii Medycyny WUM serdecznie zapraszamy na wykład muzealny dr Marty Moldovan-Cywińskiej "W stronę dobra - literackie pasje doktora Janusza Korczaka", który odbędzie się 22 lutego o godzinie 17:00 w sali nr 30 w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM (ul. Żwirki i Wigury 63). Wykład dostępny będzie także online na zoom:
https://us06web.zoom.us/j/84936957144?pwd=egGaTeZ95ezMaPRlpdXzEoQPxqdI8O.1
Identyfikator spotkania: 849 3695 7144
Kod dostępu: 594619

Marta Moldovan-Cywińska – dr nauk humanistycznych, literaturoznawca, romanistka, polonistka, poetka, pisarka, tłumaczka literatury francuskiej oraz włoskiej prozaiczka, autorka trzydziestu kilku książek - w tym kilku w języku francuskim. Pasjonatka metodyki i dydaktyki języków obcych od wielu lat tworzy niekonwencjonalne metody oraz wprowadza jej w praktykę. Autorka wystaw – rekwizytorniami poetyckich (m.in. „Moja Bretania” „Finistère, koniec świata”). Uhonorowana własnym dębem w Lesie Tysiąca Poetów we Francji. Lektor języka francuskiego oraz polskiego jako obcego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Dr Marta Moldovan-Cywińska opowie o dr Januszu Korczaku przede wszystkim jako wspaniałym lekarzu, pedagogu, wychowawcy, filozofie wychowania, pisarzu oraz prekursorze działań na rzecz praw dziecka - człowieka. Przywoła fragmenty jego życia zawodowego, twórczego oraz przypomni karty pamiętnika z działalności literacko-wychowawczej. Spoiwem jej wystąpienia na temat tak znamienitej postaci jest dobro jako wartość. "Duch tęskni w ciasnej klatce ciała. Ludzie czują i rozważają śmierć pod kątem końca, a jest ona tylko dalszym ciągiem życia, innym życiem" - pisał. "Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka".

ulotka muzeum