XXI FESTIWAL NAUKI W WARSZAWIE

W dniach 22.09.- 01.10.2017 r. miał miejsce XXI Festiwal Nauki w Warszawie. W ramach programu wydarzenia odbyły się liczne zajęcia, poświęcone róznorodnym tematom z dziedziny nauk o zdrowiu, zorganizowane przez jednostki Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Pierwsze zajęcia dla Festiwalu, zatytułowane: "Pielęgniarstwo Kliniczne Zawodem Przyszłości", przeprowadziły Panie: mgr Renata Sowińska, mgr Alicja Mikulska i mgr Elżbieta Wawiórko, reprezentujące Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego WNoZ WUM. Spotkanie to, stało się, m.in. okazją do zwiedzenia bazy dydaktycznej, zapoznania się ze sprzetem medycznym służącym do praktycznej nauki zawodu pielęgniarki/pielęgniarza, a także specyfiką pielęgniarstwa klinicznego.

Dużym zainteresowaniem uczestników XXI Festiwalu Nauki cieszył się wykład, zaplanowany przez Zakład Biofizyki i Fizjologii Człowieka oraz Centrum Onkologii w Warszawie, przedstawiony przez Państwa: dr hab. Annę Badowską-Kozakiewicz, mgr Pawła Koczkodaja, dr Martę Mańczuk i Irenę Przepiórkę, zatytułowany: "Jak uchronić się przed rakiem?", poświęcony profilaktyce chorób nowotworowych. Uczestnicy wykładu otrzymali publikację "12 sposobów na zdrowie. Europejski kodeks walki z rakiem. IV edycja", opracowaną przez Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Europejskich Lig Walki z Rakiem. Jednym z autorów publikacji jest mgr Paweł Koczkodaj - doktorant z Zakładu Biofizyki i Fizjologii Człowieka Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM.

Zakład Dydaktyki i Efektów Kształcenia przygotował wykłady, pt. "Czyje zdrowie jest publiczne?" - poprowadzony przez Prodziekan ds. Oddziału Zdrowia Publicznego - dr hab.  Joannę Gotlib oraz pt. "Skąd się bierze postęp w medycynie? Kilka słów o metodologii badań naukowych w medycynie", której prelegentem był dr Mariusz Panczyk.

Pani Dziekan wyjaśniła uczestnikom spotkania, czym jest zdrowie publiczne oraz czym ta dziedzina nauki różni się od medycyny, a także przedstawiła cele Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Osoby, które przybyły na wykład, mogły poznać obszary zainteresowania zdrowia publicznego, takie jak, np.: polityka ochrony zdrowia, prawo i zarządanie, ekonomika zdrowia, czynniki wpływające na zdrowie, choroby cywilizacyjne, e-health, zdrowie środowiskowe, czy współczesne migracje w kontekście zdrowia;  nowy, autorski program kształcenia, realizowany od roku akademickiego 2017/2018 na kierunku Zdrowie Publiczne Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM oraz potencjalne miejsca pracy dla jego absolwentów. 

Dr n. farm. Mariusz Panczyk opowiedział uczestnikom Festiwalu o ciekawych przypadkach związanych z postępem medycyny, metodach badawczych oraz elementach rozwoju medycyny współczesnej. Osoby biorące udział w wykładzie dowiedziały się, czym jest randomizacja, jak ważne dla medycyny są: integracja, eksperyment, dobrze zaprojektowanie badanie i właściwa interpretacja wyników badań oraz na czym polega problem publikacji naukowej. Podczas spotkania, przedstawione zostały sylwetki i osiągnięcia naukowców, m.in.: Ignaza Semmelweisa, Jamesa Linda, Wilhelma Conrada Roentgena, czy Wernera Forssmanna, których teorie i doświadczenia w znaczny sposób przyczyniły się do postępu w medycynie. Wykład uzupełniony został interesującymi animacjami i fragmentami filmów, a także żywą dyskusją z uczestnikami na temat rozwoju we współczesnej medycynie i w koncernach farmaceutycznych. Zajęcia stały się ogromnym źródłem wiedzy na temat zastosowania ciekawych innowacji metodologicznych. Podjętą podczas wykładu problematykę trafnie podsumowuje zdanie "Postęp nauki to postęp w medycynie".

Przedstawicielki Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej zaprezentowały zajęcia pod następującymi tytułami: "Od poczęcia do narodzin - rozwój i narodziny człowieka – pomoc człowiekowi w przyjściu na świat" (dr Grażyna Bączek), "Czy na pewno wiemy jak zostać matką i ojcem?" , "Niepełnosprawność a prokreacja. Wolno czy Nie!" (dr  Barbara Mazurkiewicz).

Podczas spotkania, przeprowadzonego przez Panią dr  Grażynę Bączek, uczestnicy Festiwalu dowiedzieli się m.in. tego, czym jest łożysko i jak rozwija się płód w poszczególnych tygodniach ciąży, poznali początki życia ludzkiego, zgłębili wiedzę na temat pielęgnacji noworodka oraz tego, w jaki sposób kobiety powinny wykonywać samobadanie piersi. Na zajęciach, składających się z dwóch części: wykładowej i warsztatowej, uczestnicy nauczyli się również rozpoznawania czynności serca płodu oraz wykonywania chwytów Leopolda - badania służącego do oceny ułożenia płodu w macicy. Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem przyszłych rodziców.

Pani Doktor Barbara Mazurkiewicz, podczas swoich wykładów, skupiła się, m.in. na problemie przygotowania się współczesnych, młodych par do prokreacji oraz na prokreacji osób niepełnosprawnych, odwołując się, m.in. do Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych, podziału niepełnosprawności, a także źródeł audiowizualnych: filmu - "Jestem Sam" i programu - "Nietypowe niepełnosprawne matki".

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Nauki, Wydział Nauki o Zdrowiu WUM przygotował również lekcje dla uczniów warszawskich szkół.

Panie - dr hab. Małgorzata Witkowska-Zimny, dr Edyta Wróbel, mgr Agnieszka Mikulska z Zakładu Biofizyki i Fizjologii Człowieka  opowiedziały "Dlaczego bije nasze serce?", Państwo - dr hab. Anna Badowska-Kozakiewicz oraz mgr Paweł Koczkodaj, reprezentujący powyższy Zakład i Studenckie Koło Naukowe Biologii Komórki Nowotworowej, poprowadzili zajęcia, pt. "Tajemnice ludzkiej krwi", a Państwo - dr Maria Sobol, dr Piotr Jeleń, dr Piotr Mrówka i dr hab. Małgorzata Witkowska-Zimny, również z wspomnianego Zakładu, przedstawili lekcję, pt."Słyszalne i niesłyszalne fale akustyczne". Panie - dr Zofia Sienkiewicz, dr Ewa Kobos, dr Anna Leńczuk-Gruba zainteresowały uczniów lekcją, pt.: "Rusz Serce-Ty też potrafisz". Pani Zuzanna Przekop ze Studenckiego Koła Naukowego Dietetyków, funkcjonującego przy Zakładzie Żywienia Człowieka, zaplanowała natomiast zajęcia, pt. "Cukier - z czym to się je".

Tegoroczny Festiwal Nauki cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy zajęć żywo dyskutowali na tematy dotyczące zagadnień z zakresu nauk o zdrowiu, np.: profilaktyki nowotworowej, zarządzania w ochronie zdrowia, zdrowego odżywiania, niepełnosprawności, czy pielęgniarstwa klinicznego.

DODATKOWA RELACJA PODSUMOWUJĄCA XXI FESTIWAL NAUKI, PDF, 276 KB

Zdjęcia: Dział Fotomedyczny WUM

             Specjalista ds. promocji WNoZ