XIII Warszawskie Dni Nauki o Żywieniu Człowieka

owoce i warzywa

W dniu 18 listopada br., pod honorowym patronatem JM Rektora WUM – prof. Zbigniewa Gacionga odbyły się XIII Warszawskie Dni Nauki o Żywieniu Człowieka, zorganizowane w formie on-line przez Zakład Żywienia Człowieka Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to „Warzywa i owoce w żywieniu zdrowego i chorego człowieka”. 


Gospodarzem konferencji była dr hab. Iwona Traczyk – kierownik wspomnianej jednostki WNoZ. Słowo wstępne do uczestników spotkania skierowali Jego Magnificencja Rektor WUM – prof. Zbigniew Gaciong oraz prof. Robert Gałązkowski – Prodziekan ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego WNoZ WUM. 


JM Rektor WUM pogratulował organizatorom zaproponowania niezwykle atrakcyjnego i ważnego programu wydarzenia, gwarantującego wysoki poziom merytoryczny. Prof. Zbigniew Gaciong przypomniał, jak wiele jest chorób związanych ze stylem życia, w tym tych zależnych od sposobu odżywiania, takich jak: cukrzyca, miażdżyca. 


Prof. Robert Gałązkowski podkreślił, jak ważne jest śledzenie nowych zaleceń żywieniowych oraz zwracanie uwagi na bezpieczeństwo terapii żywieniowych. Pan Profesor podziękował organizatorom spotkania podjęcia tematu tak istotnego dla życia i zdrowia społeczeństwa oraz życzył wszystkim udanych obrad. 


W ramach programu XIII Warszawskich Dni Nauki o Żywieniu Człowieka, prelegenci podjęli wiele ważnych, aktualnych tematów związanych z rolą żywności w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Prof. Artur Mamcarz z WUM poruszył kwestię interwencji dietetycznych u pacjentów z zespołem metabolicznym i otyłością. Prof. Dariusz Włodarek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przedstawił wpływ soków warzywnych i owocowych na zdrowie człowieka. Dr Edyta Łuszczki z Uniwersytetu Rzeszowskiego opowiedziała o roli warzyw i owoców w profilaktyce chorób dzieci i młodzieży, zaś dr hab. Ireneusz Kapusta o substancjach swoistych wspomnianych pokarmów. Dr Beata Sińska z WUM omówiła temat dotyczący warzyw i owoców w diecie diabetyków, zaś dr Oksana Wojas poruszyła kwestię roli pokarmów w patogenezie alergii. O wykorzystaniu warzyw i owoców w diecie dzieci opowiedziała dr Katarzyna Wolnicka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB, zaś o edukacji żywieniowej z zaangażowaniem studentów – dietetyk kliniczny – Monika Stromkie-Złomaniec. 


Podczas Konferencji prelegenci zwrócili uwagę na ważne kwestie dotyczące roli warzyw i owoców w żywieniu zdrowego i chorego człowieka. Warzywa powinny stanowić połowę naszej diety, powinny pojawiać się w każdym posiłku, ich minimalna ilość w ciągu dnia to 400 g. Spożycie warzyw i owoców wiąże się z zmniejszonym ryzykiem chorób układu krążenia, raka i śmiertelności z jakiekolwiek przyczyny. Dodatkowo ich zwiększone spożycie korzystnie wpływa m.in. na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Warzywa i owoce w diecie zawierają rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który m.in. poprawia trawienie oraz pomaga w regulacji gospodarki węglowodanowej. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) zaś obniżają stres oksydacyjny.