XII Konferencja Naukowa z okazji Dnia Położnej „Położnictwo bez granic”

W dniu 8 maja br. w Auli Centrum Dydaktycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się XII Konferencja Naukowa z okazji Dnia Położnej, zatytułowana „Położnictwo bez granic”. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Studenckie Koło Naukowe Etyki, Studenckie Koło Naukowe Położnych oraz Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.
Spotkanie otworzyła dr hab. Grażyna Bączek, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej oraz opiekun Studenckiego Koła Położnych, podkreślając wyjątkowy, studencki charakter konferencji oraz witając zaproszonych gości ze środowisk klinicznych i akademickich.
Uroczystego otwarcia dokonała prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, Prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji, wyrażając uznanie dla zaangażowania studentów oraz podkreślając nieocenioną rolę położnych w systemie opieki zdrowotnej. W imieniu wszystkich matek przekazała położnym wyrazy wdzięczności za ich obecność w najważniejszych momentach życia kobiet i rodzin.
W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Władz Dziekańskich WNoZ: dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska, dr hab. Patryk Rzońca oraz dr hab. Łukasz Czyżewski, którzy pogratulowali organizatorom oraz podkreślili profesjonalizm i znaczenie położnictwa jako specjalizacji wymagającej wiedzy, empatii i ogromnego zaangażowania.
Wykład inauguracyjny wygłosiły położne i wykładowczynie z University in Brussels – Sabrina Chebchoubi i Mona Billiau, dzieląc się poruszającymi doświadczeniami z opieki nad parami po stracie dziecka.
Program konferencji objął trzy sesje tematyczne.W pierwszej – przygotowanej przez Studenckie Koło Naukowe Etyki – poruszono tematy m.in. dotyczące wpływu pierwszego porodu na decyzję o kolejnej ciąży, fizjologicznych zmian w organizmie kobiety w ciąży czy wyzwań opieki nad pacjentką z ciążą trojaczą.
W drugiej sesji, organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Położnych, eksperci omówili międzynarodowe standardy opieki okołoporodowej, położnictwo w erze cyfrowej oraz ciążę młodocianą.
W ramach trzeciej sesji – „Położna Mistrzem Położnej” – przedstawiono m.in. czynniki ryzyka niepowodzenia karmienia piersią oraz trudności w drugim okresie porodu. W tej części konferencji rozstrzygnięto również sesję plakatową.
Konferencji towarzyszyła wystawa poświęcona patronce polskich położnych – Stanisławie Leszczyńskiej, położnej o niezwykłym życiorysie, która w czasie II wojny światowej pełniła swoją służbę w obozie Auschwitz, pomagając kobietom rodzącym w nieludzkich warunkach. Jej niezłomna postawa, odwaga i głęboka wiara w wartość ludzkiego życia są do dziś źródłem inspiracji dla wielu pokoleń położnych.
Tytuł konferencji „Położnictwo bez granic” niesie ze sobą wielowymiarowy przekaz. To nie tylko odniesienie do międzynarodowego wymiaru współpracy i wymiany wiedzy, ale przede wszystkim wyraz uznania dla położnictwa jako profesji, która nie zna granic geograficznych, kulturowych ani emocjonalnych. Położnictwo przekracza granice instytucji, schematów i oczekiwań – towarzyszy kobietom w najtrudniejszych i najpiękniejszych chwilach ich życia. To zawód, który wymaga przekraczania siebie – ze względu na drugiego człowieka. W tym duchu, konferencja była nie tylko naukowym spotkaniem, ale również głębokim doświadczeniem wspólnoty, misji i oddania drugiemu człowiekowi.
Fot. Biuro Komunikacji i Promocji WUM