XI WARSZAWSKIE DNI NAUKI O ŻYWIENIU CZŁOWIEKA

W dniu 10.04.2019 r., w Centrum Dydaktycznym WUM, odbyły się XI Warszawskie Dni Nauki o Żywieniu Człowieka pod nazwą "Diety XXI wieku wyzwaniem dla dietetyków, lekarzy i technologów żywności". Wydarzenie zorganizowane zostało przez Zakład Żywienia Człowieka Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM we współpracy z Komitetem Nauki o Żywieniu Człowieka PAN i Polskim Towarzystwem Nauk Żywieniowych, Oddział Warszawski.

Konferencję otworzyła dr hab. Iwona Traczyk - kierownik Zakładu Żywienia Człowieka WNoZ WUM, która przywitała wszystkich gości i współorganizatorów spotkania, m.in. prof. dr hab. Lidię Wądołowską z Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN oraz dr hab. Annę Kołłajtis-Dołowy i dr hab. Jadwigę Hamułkę, reprezentujące Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych. Pani Docent zapowiedziała również tematykę Konferencji, dotyczącą diet, coraz częściej stosowanych przez społeczeństwo.

W imieniu Władz Dziekańskich Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, głos zabrał dr hab. Robert Gałązkowski - Prodziekan ds. Oddziału Dietetyki i Kierunku Ratownictwo Medyczne WNoZ WUM, który przypomniał zebranym o negatywnych, niekiedy zagrażających życiu, skutkach stosowania różnych współczesnych diet oraz wyjaśnił, jak ważne jest budowanie świadomości społeczeństwa na temat wspomnianych ryzyk. Pan Dziekan poinformował również o złożonym do Ministerstwa Zdrowia projekcie ustawy o zawodzie dietetyka. Uregulowanie kwestii związanych z wykonywaniem tego zawodu pozwoliłoby na ograniczenie dotychczasowych praktyk, kiedy to poradnictwem dietetycznym zajmują się osoby bez kierunkowego wykształcenia. Dr hab. Robert Gałązkowski złożył również gratulacje organizatorom spotkania oraz przekazał zebranym życzenia owocnych obrad.

Właściwy program Konferencji składał się z trzech paneli tematycznych, poświęconych kolejno: diecie bezglutenowej, diecie aspirynowej oraz diecie wegańskiej. I Panel moderowała dr Wioleta Respondek z Zakładu Żywienia Człowieka WUM, zaś panelistami byli: prof. Bożena Cukrowska z Centrum Zdrowia Dziecka, dr Grażyna Rowicka z Instytutu Matki i Dziecka oraz dr hab. Iwona Konopka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Część poświęconą diecie aspirynowej poprowadziła dr hab. Katarzyna Przybyłowicz z UWM. W dyskusji wzięli udział prof. Zbigniew Samochocki z Katedry i Kliniki Dermatologicznej WUM, dr Danuta Gajewska - Prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz mgr Paulina Kęszycka, reprezentująca Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Moderatorem Panelu III na temat diety wegańskiej była wspomniana wyżej dr hab. Iwona Traczyk. W rozmowie uczestniczyli dr hab. Magdalena Człapka-Matyasik, reprezentująca Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, dr Witold Klemarczyk z Instytutu Matki i Dziecka oraz dr Alicja Kucharska z Zakładu Żywienia Człowieka WNoZ WUM.

W dalszej części spotkania odbyły się: doniesienie sponsorowane poświęcone roli kawy w aktualnych zaleceniach żywieniowych wygłoszone przez Prof. dr hab. med. Artura Mamcarza oraz sesja doniesień z prac oryginalnych dotyczących diet związanych z tematyką Konferencji.

Obok interesujących paneli tematycznych, podczas XI Warszawskich Dni Nauki o Żywieniu Człowieka, w holu Centrum Dydaktycznego WUM, działało wiele atrakcyjnych stoisk. Organizatorzy, sponsorzy i partnerzy wydarzenia przygotowali dla uczestników spotkania pyszne przekąski, ciekawe publikacje z zakresu żywienia i liczne porady dietetyczne.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora WUM - prof. Mirosława Wielgosia.

Wnioski sformułowane podczas XI Warszawskich Dni Nauki o Żywieniu Człowieka stanowią znaczący wkład w podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat prawidłowego żywienia i bezpiecznego stosowania popularnych diet.

Dieta bezglutenowa stosowana jest ze wskazań medycznych lub z wyboru konsumenta. Z konieczności stosują ją osoby, u których zdiagnozowano celiakię, choroba Duhringa, alergię na pszenicę i nieceliakalną nadwrażliwość na gluten oraz inne przypadki nadwrażliwości pokarmowej na prolaminy i gluteliny obecne w ziarnie tzw. zbóż chlebowych (pszenica, żyto, jęczmień). Jej stosowanie w diecie innych osób jest kwestią wyboru, często podyktowanego modą i medialnymi przykładami celebrytów. Nie jest wykluczone, że osoby z innymi chorobami mogą także odnieść korzyści ze stosowania tego typu diety, jednak  zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, powszechne jej stosowanie nie znajduje  uzasadnienia.  Prawidłowo  skomponowana dieta bezglutenowa  powinna uwzględniać różnorodne surowce pochodzenia roślinnego (zwłaszcza ryż, kukurydzę, pseudozboża, rośliny strączkowe, ziemniaki, warzywa i owoce  oraz orzechy) i zwierzęcego (mięso, wątroba, ryby i owoce morza oraz przetwory mleczne).

Termin „dieta aspirynowa” nie widnieje w żadnej polskiej nomenklaturze diet, ani w innych oficjalnych wykazach diet terapeutycznych. Jest to potoczne określenie diety eliminacyjnej o obniżonej podaży salicylanów, zalecanej osobom z niealergiczną nadwrażliwością na salicylany. Ze względu na konieczność ograniczenia zawartości salicylanów, ścisłej kontroli podlega spożycie warzyw, owoców, ziół i przypraw oraz napojów alkoholowych i bezalkoholowych (kawa, herbata). W każdej z tych grup produktów żywnościowych występują produkty naturalnie bardzo bogate w salicylany oraz takie o mniejszej zawartości tych związków. Potwierdzeniem rozpoznania pokrzywki aspirynowej jest pozytywny wynik próby doustnego obciążenia wzrastającymi dawkami kwasu acetylosalicylowego z kontrolą placebo. W leczeniu stosuję się dietę aspirynową przez około 8 -10 tygodni.

Różne rodzaje diet roślinnych są znane i stosowane w różnych częściach świata od wieków. Należy do nich także dieta wegańska. Współcześnie głównymi motywami jej stosowania są względy zdrowotne, etyczne oraz ekologiczne. Liczba Polaków deklarujących się jako weganie lub wegetarianie sięga 3% populacji. Prawidłowy sposób żywienia, zapewniający odpowiednie dla wieku, płci, stanu fizjologicznego ilości składników odżywczych przysparza wielu problemów niezależnie od zastosowanej diety. Również prawidłowo zbilansowana dieta wegańska może być alternatywą dla diety mieszanej. Komponując dietę roślinną należy zwrócić uwagę, na potencjalne ryzyko nadmiaru błonnika, niedoborów żelaza, wapnia, jodu, cynku, witamin B12 i D3 oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Fot. Wanda Widomska, Dział Fotomedyczny WUM

Fot. Wanda Widomska, Dział Fotomedyczny WUM