XI Studencka Konferencja Naukowa „Przyszłość położnych – wyzwania i perspektywy”

zdjęcie z konferencji

W poniedziałek 3 czerwca br., w Centrum Dydaktycznym WUM odbyła się XI edycja Studenckiej Konferencji Naukowej, organizowanej z okazji Dnia Położnej, wspólnie przez SKN Etyki oraz SKN Położnych, działające przy Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tegoroczna konferencja nosiła tytuł: „Przyszłość położnych – wyzwania i perspektywy”, a jej opiekunkami naukowymi były: dr hab. n. med. i n. o zdr. Małgorzata Stefaniak oraz dr hab. n. med. i n. o zdr. Grażyna Bączek.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Podejmuję pracę położnej – co mnie czeka?”  wygłosiły dr n. med. Barbara Mazurkiewicz (Vice Przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek
i Położnych) oraz dr hab. n. med. i n. o zdr. Grażyna Bączek (Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego dla województwa mazowieckiego).

Prelegentki ukazały różne perspektywy rozwoju zawodu położnej. Dr Barbara Mazurkiewicz omówiła ustawę rozszerzającą kwalifikacje i kompetencje położnych, która przewiduje nowe uprawnienia i wspomniała również o pracach nad projektem zmian w kształceniu podyplomowym, mającym na celu usystematyzowanie szkoleń specjalizacyjnych.  Dr hab. Grażyna Bączek zwróciła uwagę na potrzebę redefinicji porodu fizjologicznego, co miałoby dać położnym większą samodzielność, zwłaszcza w przypadkach porodów stymulowanych, czy indukowanych, oraz poruszyła temat reorganizacji oddziałów położniczych w związku z malejącą liczbą porodów.

W kolejnych sesjach studentki położnictwa wszystkich lat (studiów I i II stopnia) w swoich wystąpieniach poruszały zagadnienia związane m.in. z wypaleniem zawodowym, motywacją do podejmowania studiów położniczych oraz wiedzą na temat zawodu położnej. Moderatorzy poszczególnych sesji postanowili nagrodzić wystąpienia 5 studentek: Aleksandr Geller, Julii Kruk, Oksany Stępień oraz Saskii van den Bercken i Zofii Rokickiej.

W tym roku szczególne miejsce zajęła sesja zatytułowana Nauczyciel Mistrzem, podczas której nauczyciele akademiccy dzielili się wynikami własnych prac badawczych.

Serdecznie dziękujemy gościom i uczestnikom konferencji za udział w tym wydarzeniu. Szczególnie miło było nam gościć studentów innych uczelni oraz innych niż położnictwo kierunków medycznych.

Gratulujemy także zdobywcom nagród oraz wyróżnień w sesji plakatowej: Mai Pikosz, Weronice Chrzanowskiej i Bogumile Dobosz oraz Ignacemu Sakiewiczowi. Komisja konkursowa przyznała również dwa wyróżnienia: dla Mai Pikosz i Anna Cajse.

Już teraz zapraszamy na przyszłoroczną edycję konferencji!

Tekst: Dr hab. Małgorzata Stefaniak, Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WNoZ WUM

Zdjęcia: Biuro Komunikacji i Promocji WUM