WNoZ na Festiwalu Nauki

Od wielu lat Wydział Nauk o Zdrowiu organizuje zajęcia otwarte w ramach Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych

Festiwal umożliwia zapoznanie się z aktualną wiedzą i najnowszymi odkryciami naukowym. Podczas spotkań festiwalowych pracownicy Wydziału organizują warsztaty, wykłady oraz lekcje specjalne z zakresu medycyny i nauk o zdrowiu. Od pierwszego udziału WNoZ w Festiwalu było ich już ponad 100. W zajęciach uczestniczą osoby dorosłe oraz uczniowie szkół warszawskich. Bogata oferta oraz różnorodność podejmowanych tematów sprawia, że każdego roku prezentacje Wydziału cieszą się ogromnym zainteresowaniem oraz spotykają się z pozytywnymi opiniami. 

Do tej pory Warszawiacy mogli wziąć udział w m.in. zajęciach dotyczących profilaktyki chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, funkcjonowania banków mleka, zasad higieny jamy ustnej, przebiegu porodu fizjologicznego, czy udzielania pierwszej pomocy. Dowiadywali się skąd się bierze postęp w medycynie, jak powinna wyglądać profilaktyka nowotworowa, czym zajmuje się pielęgniarstwo kliniczne. Najmłodsi odbiorcy poznawali tajemnice ludzkiej krwi, czym są słyszalne i niesłyszalne fale akustyczne, dlaczego bije serce.

W dniach 15-29 września 2023 r. odbyła się 27. edycja Festiwalu Nauki w Warszawie. 

Jak co roku, w wydarzeniu wzięli udział pracownicy i studenci WNoZ-u,  którzy przeprowadzili łącznie 8 różnorodnych, interesujących zajęć: lekcji, warsztatów, prezentacji. 
Reprezentanci WNoZ-u zorganizowali następujące spotkania otwarte, skierowane do wszystkich mieszkańców:

  • Warsztat "Bądź dziadkiem/babcią nie dziadersem! Witamy na świecie wnuki"; prowadzący: dr Barbara Mazurkiewicz z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej, współorganizator: Studenckie Naukowe Koło Etyki 
  • Wieczór z nauką "Co wiemy o Bankach Mleka Kobiecego i znaczeniu karmienia piersią?"; prowadzący dr Agnieszka Bzikowska-Jura, dr hab. Aleksandra Wesołowska, mgr Aleksandra Mołas z Zakładu Biologii Medycznej; 
  • Warsztat "Od poczęcia do narodzin – pomoc człowiekowi w przyjściu na świat"; prowadząca dr hab. Grażyna Bączek z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej, współorganizator: Studenckie Naukowe Koło Położnych
  • Spotkanie weekendowe w formie kiosku/stoiska naukowego "Bariera krew-mózg w zdrowiu i w chorobie!"; prowadząca dr hab. Anna Henriques de Sepulveda z Zakładu Biofizyki, Fizjologii i Patofizjologii

W ramach Festiwalu Nauki w Warszawie, pracownicy i studenci WNoZ przeprowadzili również lekcje specjalne, dedykowane uczniom szkół. 

Zajęcia „Rozwój i narodziny człowieka – niezwykły proces zaprojektowany przez naturę” poprowadziła dr hab. Grażyna Bączek z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej; „Jak możemy uratować komuś życie?” - dr Lucyna Kwiećkowska z Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa; „Czy cukrzycy można nabawić się od jedzenia cukierków?” - dr Iwona Kiersnowska z Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa, natomiast lekcję „Nasi niewidzialni wrogowie i przyjaciele” przeprowadziła dr Sylwia Jarzynka z Zakładu Biologii Medycznej. 

Oferta Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, zaplanowana w ramach Festiwalu Nauki jak co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. 


W 26. edycji Festiwalu, która odbyła się w dniach 16-26 września 2022 r., pracownicy WNoZ przeprowadzili dziewięć zajęć

•    Wykład „Gdy przyjemność z jedzenia staje się obsesją…” (dr hab. Mariusz Jaworski z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu) 
•    Wykład „Zdrowe miejsce pracy – zacznij od jedzenia! Świadomie wybieramy produkty i komponujemy jadłospis” (prof. Joanna Gotlib i mgr Aleksandra Hyży z Zakładu  Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu)
•    Warsztat „Od poczęcia do narodzin – pomoc człowiekowi w przyjściu na świat” (dr Grażyna Bączek z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej) 
•    Wieczór z nauką „Banki Mleka – prozdrowotne znaczenie dzielenia się pokarmem” (dr hab. Aleksandra Wesołowska i dr Agnieszka Bzikowska-Jura z Zakładu Biologii Medycznej)
•    Lekcja „Nowotwory złośliwe – jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych” (dr hab. Anna M. Badowska-Kozakiewicz z Zakładu Profilaktyki Onkologicznej) 
•    Lekcja „Rozwój i narodziny człowieka - niezwykły proces zaprojektowany przez naturę” (dr Grażyna Bączek z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej) 
•    Lekcja „Kiszonko! Pokaż nam co masz w środku!” (dr Sylwia Jarzynka z  Zakładu Biologii Medycznej)
•    Lekcja „Porozmawiajmy o transplantacji…” (dr Marzena Jaciubek i Marta Kotomska z Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa)
•    Wykład „Algorytmy sztucznej inteligencji w medycynie – szansa czy zagrożenie?” (dr hab. Mariusz Panczyk i mgr Dominik Wawrzuta z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu)

Przedstawiciele Wydziału Nauk o Zdrowiu wzięli także udział w debacie festiwalowej dotyczącej edukacji pt. "Nowoczesna edukacja, czyli jaka?". Debatę poprowadziła dr hab. Małgorzata Witkowska-Zimny z Zakładu Anatomii Człowieka, koordynator Festiwalu Nauki na Wydziale Nauk o Zdrowiu.


W lekcjach, które odbyły się w sposób stacjonarny udział wzięło 75 osób, zaś w spotkaniach – 40 osób. 251 osób uczestniczyło w spotkaniach w formie online. 

 


 

wnoz festiwal nauki