WNoZ na Dniu Otwartym WUM

Dzień Otwarty ZP

Tegoroczny, co roku wyczekiwany przez kandydatów na studia medyczne, Dzień Otwarty WUM odbył się 23.03.2024 r. 

Wszyscy zainteresowani podjęciem studiów na naszej Uczelni mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat rekrutacji oraz kryteriów naboru na kierunki prowadzone w WUM, w tym na Wydziale Nauk o Zdrowiu: dietetyce, pielęgniarstwie, położnictwie, ratownictwie medycznym i zdrowiu publicznym, a także zapoznać się z niezwykle bogatą ofertą działalności studenckiej WNoZ. 

Biuro Komunikacji i Promocji WUM zorganizowało na ten Dzień mnóstwo atrakcji, m.in. interesujące panele tematyczne w auli Centrum Dydaktycznego WUM, różnorodne warsztaty, zwiedzanie kampusu, czy wizyty w Centrum Symulacji Medycznych; poza tym szereg pokazów, prezentacji i koncertów. W holu Centrum Dydaktycznego WUM ulokowane zostały stoiska rekrutacji i poszczególnych kierunków, a także przedstawiające działalność organizacji studenckich, w tym licznych studenckich kół naukowych. 

Reprezentujący WNoZ podczas Dnia Otwartego - pracownicy, opiekunowie SKN-ów i studenci, przygotowali bardzo ciekawą ofertę dla kandydatów na studia. 

W ramach wydarzenia, przedstawiciele naszego Wydziału zaprezentowali stoiska wszystkich kierunków, prowadzonych na WNoZ: dietetyki, pielęgniarstwa, położnictwa, ratownictwa medycznego i zdrowia publicznego oraz kół naukowych, takich jak:

  • SKN AGAR
  • SKN BeLivers
  • SKN Biologii Komórki Nowotworowej
  • SKN Dietetyków
  • SKN Managerów Zdrowia
  • SKN Podstawowej Opieki Zdrowotnej 
  • SKN Położnych
  • SKN Prawa Medycznego 
  • SKN ProNeo
  • SKN Ratownictwa Medycznego
  • SKN Terapii Płodu i Perinatologii
  • SKN TIVA
  • SKN Zacznij od Podstaw
  • SKN Zdrowia Publicznego Sekcja Promocji Zdrowia
  • SKN Żywienia Człowieka 
  • SKN Żywienia Klinicznego  

Przy stoiskach związanych z dietetyką, można było uzyskać szereg informacji dotyczących żywienia, w tym również żywienia klinicznego, zobaczyć materiały/narzędzia wykorzystywane w pracy dietetyka, spróbować wielu zdrowych i ciekawych przekąsek, takich jak, np. jadalne owady, m.in. świerszcze, czy np. poddać się ocenie swojego stanu odżywienia. 

Przedstawiciele kierunku pielęgniarstwo z WNoZ-u zaproponowali uczestnikom Dnia Otwartego możliwość udziału w wielu czynnościach, jakie wykonują na co dzień pielęgniarki i pielęgniarze w ramach swojego zawodu, takich jak np. pobieranie krwi, wykonanie intubacji dotchawiczej, czy iniekcji dożylnej. Maturzyści mogli także obejrzeć narzędzia chirurgiczne, których używa się przy zabiegach operacyjnych. 

W ramach stoisk położniczych kandydaci na studia mogli zapoznać się m.in. z mechanizmem porodu, metodami samobadania piersi z wykorzystaniem fantomów, sposobami prawidłowego trzymania noworodka, działaniem trenażera wykorzystywanego do laparoskopii, modelem serca płodu, czy przyjrzeć się różnorodnym narzędziom wykorzystywanym w położnictwie i ginekologii. 

Przy stoisku ratownictwa medycznego można było zapoznać się z zasadami udzielania pomocy w stanach zagrożenia życia, m.in. w przypadku nagłego zatrzymania krążenia u osoby dorosłej i dziecka, przy wykorzystaniu AED. Ponadto studenci prowadzili instruktarze dotyczące bezprzyrządowych oraz przyrządowych metod udrażniania dróg oddechowych oraz postępowania w przypadku zakrztuszenia.

Reprezentanci kierunku zdrowie publiczne przygotowali dla uczestników Dnia Otwartego WUM grę z symulacją szpitala, dzięki której mogli w praktyczny sposób wziąć udział w doświadczeniu związanym z zarządzaniem i organizacją w ochronie zdrowia. Przy stoisku zdrowia publicznego, maturzyści mogli zapoznać się również z komiksem dotyczącym medycznych fake newsów związanych ze szczepieniami, który powstał w ramach projektu MedFake, a także uzyskać informacje o ofertach pracy dla absolwentów wspomnianych studiów. 

Poza tym, podczas Dnia Otwartego WUM miał miejsce wykład pt. „Twoja psyche jest wybredna. Jak ją karmić? Składniki diety kluczowe dla zdrowia psychicznego”, który wygłosiła Pani dr Marianna Hall z Zakładu Żywienia Człowieka WNoZ WUM oraz odbył się warsztat „Czy można żyć bez jedzenia?”, poprowadzone przez studentki naszego Wydziału, członkinie SKN-u Żywienia Klinicznego - Karolina Tenderenda,  Małgorzata Cabaj. 

Analogicznie, jak w poprzednich latach, reprezentacja kierunku ratownictwo medyczne WNoZ-u przygotowała dynamiczną pozorację działań ratowniczych. Tegoroczna symulacja prezentowała czynności, jakie wykonują ratownicy medyczni wobec poszkodowanego pieszego w wypadku komunikacyjnym, podczas którego doszło do jego potrącenia.

Jak co roku, prezentacja Wydziału Nauk o Zdrowiu, zorganizowana w ramach Dnia Otwartego WUM cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Z pewnością, wśród uczestników tego wydarzenia byli nasi przyszli kandydaci na studia. 
 

Fot. Biuro Komunikacji i Promocji WUM