WNoZ na Dniu Otwartym WUM
W dniu 4 marca 2023 r., w Centrum Dydaktycznym WUM, po trzech latach przerwy związanej z trudną sytuacją epidemiologiczną, odbył się stacjonarny Dzień Otwarty WUM.
Podczas wspomnianego wydarzenia, kandydaci na studia mogli uzyskać szereg informacji na temat rekrutacji na poszczególne kierunki WUM, w tym na kierunki WNoZ: dietetykę, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne, a także poznać szczegóły na temat przebiegu studiów oraz życia studenckiego na naszej Uczelni.
Biuro Komunikacji i Promocji WUM przygotowało wiele atrakcji dla maturzystów, w tym. m.in. różnorodne warsztaty, wycieczki, czy interesujące panele tematyczne.
W ramach specjalnie przygotowanych stoisk, w holu Centrum Dydaktycznego WUM odbyły się również liczne prezentacje kierunków oraz organizacji studenckich, w tym Studenckich Kół Naukowych Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.
Przedstawiciele poszczególnych kierunków WNoZ zorganizowali niezwykle interesujące stanowiska i pokazy.
Kierunek dietetyka podczas Dnia Otwartego WUM zaprezentowały trzy Studenckie Koła Naukowe: SKN Dietetyków, SKN Żywienia Klinicznego oraz SKN Żywienia Człowieka.
SKN Dietetyków zaprezentowało na swoim stanowisku m.in. różne metody badań antropometrycznych, które potrzebne są dietetykom do pracy z pacjentem. Można było również zobaczyć narzędzia wykorzystywane w pracy dietetyka.
Na stoisku SKN-u Żywienia Klinicznego uczestnicy Dnia Otwartego mogli zapoznać się z tematyką żywienia klinicznego, w tym zarówno żywienia dojelitowego, jak i pozajelitowego.
Członkowie SKN-u Żywienia Człowieka opowiadali m.in. o diecie planetarnej oraz przedstawili bardzo aktualny temat owadów jadalnych. Była możliwość ich zobaczenia i spróbowania.
Przedstawiciele kierunku pielęgniarstwo pokazali jakie czynności i zadania wykonują pielęgniarki/pielęgniarze na co dzień w ramach swojego zawodu.
Na stoisku Studenckiego Koła Naukowego "Zacznij od Podstaw", kandydaci mieli możliwość założenia wkłucia obwodowego (potocznie wenflonu), a także wprowadzenia cewnika do pęcherza moczowego.
SKN BeLivers zorganizowało m.in. przyspieszony kurs z bandażowania. Kandydaci mogli także obejrzeć narzędzia chirurgiczne, których używa się przy zabiegach operacyjnych.
SKN TIVA pokazało sprzęt niezbędny do wykonania intubacji dotchawiczej. Maturzyści mogli zapoznać się z prawidłowym prowadzeniem wentylacji zastępczej oraz wziąć udział w warsztatach z mapowania naczyń przy użyciu aparatu USG.
Przedstawiciele kierunku położnictwo zaprezentowali, m.in.: mechanizm porodu, sposoby pomiaru miednicy kostnej, sposoby oceny usytuowania płodu w macicy, podstawowe narzędzia niezbędne do przyjęcia porodu, czy model łożyska z pępowiną - omówione zostało jego znaczenie w rozwoju i dobrostanie dziecka. Ponadto, pokazali również symulator ciąży, metody układania i podnoszenia noworodka, metody samobadania piersi z wykorzystaniem fantomów, a także przedstawili działalność koła naukowego.
Osobne stanowisko m.in. z pokazem fantomów noworodka przygotowało Studenckie Koło Naukowe ProNeo.
Dodatkowo, w Centrum Dydaktycznym WUM odbył się warsztat położniczy „Cud narodzin” - jak rozwija się człowiek, jak wyglądają jego narodziny oraz jak mu pomóc w przyjściu na świat.
Reprezentanci kierunku ratownictwo medyczne, w ramach swojego stanowiska, przygotowali prezentację udzielania pomocy w stanach zagrożenia życia.
Kandydaci na studia mogli zobaczyć, jak udzielać pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia u osoby dorosłej i dziecka wraz z wykorzystaniem AED oraz jak tamować masywne krwotoki. Była możliwość przećwiczenia wspomnianych umiejętności.
Ponadto, na zewnątrz, przed Centrum Dydaktycznym WUM odbył się pokaz pracy ratowników medycznych w aranżowanej scence, związanej z wypadkiem komunikacyjnym. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają zaawansowane czynności ratujące życie.
Przedstawiciele kierunku zdrowie publiczne przygotowali natomiast m.in. prezentację specjalności na studiach licencjackich: zdrowie środowiskowe i zdrowie cyfrowe. Zaprezentowali rezultaty raportów dla samorządów o różnych typach zanieczyszczeń środowiska oraz projekt (MedFake) dotyczący medycznych fake-news i budowania zaufania do szczepień. Organizatorzy stoiska wykorzystali dodatkowe materiały w tym np. komiksy oraz scenariusze lekcji. Przy wspomnianym stanowisku zaprezentowane zostały również materiały z Kongresu Zdrowia Publicznego, które były realizowane przez studentów i doktorantów z obszaru zdrowia publicznego. Przedstawiciele kierunku przedstawili też fragmenty prezentacji pokazujące duże projekty badawcze z zakresu zdrowia publicznego, które były realizowane w ostatnich latach na Wydziale Nauk o Zdrowiu.
Drodzy Kandydaci na studia - serdecznie dziękujemy za tak liczne odwiedzenie stoisk Wydziału Nauk o Zdrowiu!
Zachęcamy do lektury relacji z Dnia Otwartego WUM, opublikowanej na stronie głównej WUM pod linkiem: https://www.wum.edu.pl/za-nami-stacjonarny-dzien-otwarty-wum
Fot. Biuro Komunikacji i Promocji WUM