Warszawskie Dni Nauki. Międzynarodowa Konferencja Studentów i Doktorantów

zdjęcie z Warszawskich Dni Nauki

W dniach 25-26 maja br., w Auli Centrum Dydaktycznego WUM odbyły się Warszawskie Dni Nauki. Międzynarodowa Konferencja Studentów i Doktorantów, zorganizowana przez Zakład Podstaw Pielęgniarstwa WNoZ WUM oraz SKN-y działające przy jednostce: Studenckie Koło Naukowe StatMed i Studenckie Koło Naukowe "Zacznij od Podstaw".

Celem spotkania było stworzenie przestrzeni dla młodych naukowców do zaprezentowania ich badań oraz poruszenia istotnych kwestii dotyczących praktyki zawodowej i kształcenia.

W ramach sesji tematycznych odbyło się 39 prelekcji poświęconych dziedzinie nauk o zdrowiu, które wygłosili studenci i doktoranci z całego kraju oraz goście z Ivano-Frankovskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Ukrainie (IFNMU). 

Konferencję zainaugurował Jego Magnificencja Rektor WUM - prof. Zbigniew Gaciong. Później głos zabrali: Prorektor ds. studenckich i kształcenia - prof. Marek Kuch, Rektor IFNMU - prof. Roman Yatsyshyn, Dyrektor medyczny ds. szpitalnictwa Grupy LUX MED - Barbara Gad-Karpierz, przedstawicielka Samorządu Doktorantów WUM - mgr Aleksandra Hyży oraz Przewodnicząca Samorządu Studentów WNoZ WUM - mgr Julia Krzemińska.

Sesje związane były z kierunkami nauk o zdrowiu: dietetyką, pielęgniarstwem, położnictwem, ratownictwem medycznym i zdrowiem publicznym. W programie zaplanowana została również sesja doktorantów. 

Na zakończenie pierwszego dnia wydarzenia odbyły się trzy różnorodne warsztaty – komunikacja dla medyków (prowadzony przez mgr Magdalenę Nowak ze Studium Komunikacji Medycznej), wykonywanie iniekcji przy użyciu aparatu USG (prowadzony przez Aleksandra Korzeniowskiego z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Infuzyjnego) oraz zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej (prowadzony przez dr Lucynę Kwiećkowską z Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa). 

Podczas drugiego dnia Warszawskich Dni Nauki, poza sesjami tematycznymi, miała miejsce debata studencka połączona z dyskusją na temat metod nauczania i pomysłów studentów na ewentualne zmiany w sposobie kształcenia. 

W debacie uczestniczyli JM Rektor WUM - prof. Zbigniew Gaciong oraz Pełnomocnik Rektora ds. społecznej odpowiedzialności Uczelni - dr hab. Edyta Krzych-Fałta.

Zwieńczeniem każdej sesij było przyznanie nagród i wyróżnień dla najlepszych wystąpień. 

 

Nagrody otrzymali:

w sesji dietetyka - Małgorzata Kuczyńska za prezentację „Wpływ metod ekstrakcji na aktywność antyoksydacyjną ekstraktów wybranych potraw”;

w sesji pielęgniarstwo - Karolina Królik za prezentację „Jakość życia i funkcjonowanie w chorobie młodej pacjentki z podejrzeniem panniculitis”;

w sesji ratownictwo medyczne - Kornelia Sokołowska za prezentację „Rola wybranych czynników psychospołecznych a zdolność do pracy ratowników medycznych”;

w sesji zdrowie publiczne i położnictwo - Alicja Sikorska za prezentację „Jak infekcja COVID-19, stosowana dieta lub przyjmowane leki oddziałują na ludzki mikrobiom jelitowy?”. 

 

Wyróżnieni zostali:

w sesji dietetyka - Julia Redlicka za prezentację „Dietozależne czynniki przyczyniające się do rozwoju niepłodności męskiej - wpływ diety na jakość nasienia”;

w sesji pielęgniarstwo - Gabriel Pesta za prezentację „Postrzeganie śmierci przez studentów pielęgniarstwa”;

w sesji ratownictwo medyczne - Olga Kunecka za prezentację „Porażenie Todda - czy pacjent neurologiczny w ZRM oznacza zawsze udar mózgu?”;

w sesji zdrowie publiczne i położnictwo - Iryna Stanislavska za prezentację „Związek między zakażeniem helicobacter pylori a wymiotami u kobiet w ciąży o różnym nasileniu” oraz Justyna Strocka  "Rynek suplementów diety w Polsce - po jakie najczęściej sięgamy, co o nich wiemy. Wykład na podstawie przeglądu dostępnej literatury i własnych badań empirycznych". 


W sesji doktoranckiej nagroda przyznana została Monice Walec za prezentację „Profil kobiet ciężarnych korzystających z aplikacji mobilnych monitorujących przebieg ciąży oraz wpływ ich wykorzystania na poczucie bezpieczeństwa, satysfakcji z życia i wsparcia społecznego”. Jedno wyróżnienie otrzymała Adriana Szulińska za prezentację „Spożycie białka z dietą a zawartość tkanki tłuszczowej wśród kobiet leczących się z powodu niepłodności”; natomiast drugie Alicja Mińko za „Znaczenie wybranych miokin w prognozowaniu długości rehabilitacji pacjentów po infekcji COVID-19”. 

Zapraszamy również do lektury relacji z konferencji, zamieszczonej na stronie głównej WUM pod linkiem: https://www.wum.edu.pl/warszawskie-dni-nauki-po-raz-pierwszy-na-WUM

Fot. Dział Fotomedyczny WUM i Gabriela Trepkowska