VIII KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA "PROMOCJA ZDROWIA - PRZYKŁADY DOBRYCH PRAKTYK"

Dnia 20.03.2018 r., w Auli A Centrum Dydaktycznego WUM odbyła się 8. edycja Konferencji naukowo-szkoleniowej z cyklu "Promocja zdrowia - przykłady dobrych praktyk". W tym roku, spotkanie poświęcono problemom przemocy domowej i instytucjonalnej wobec osób dorosłych i starszych. Konferencja zorganizowana została przez Zakład Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, we współpracy z Ogólnopolskim Pogotowiem NIEBIESKA LINIA. Patronat nad wydarzeniem objęli Jego Magnificencja Rektor WUM prof. dr hab. Mirosław Wielgoś oraz Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnara.

Konferencja została współfinansowana ze środków m.st. Warszawy.

Współpraca podczas organizacji i przeprowadzeniu Konferencji to Zespół Niebieskiej Linii  i Zakładu Zdrowia Publicznego WUM oraz studentki WUM kierunków położnictwo i zdrowie publiczne.

Konferencja zainaugurowana została przez mgr Iwonę Bruśk - starszego wykładowcę w Zakładzie Zdrowia Publicznego WUM, która pełniła również rolę moderatora spotkania.

W ramach programu wydarzenia, Renata Durda - kierowniczka NIEBIESKIEJ LINII, przedstawiła skalę i charakterystykę zjawiska przemocy domowej w Polsce. Prelegentka zwróciła uwagę m.in. na skutki przemocy doznawanej w bliskiej relacji, takie jak: wyuczona bezradność czy syndrom sztokholmski oraz zaprezentowała spoty edukacyjne, stworzone w ramach kampanii "(Nie) Bądź Miła", w związku z obchodzonymi, tzw. 16 Dniami Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet.

Sylwia Spurek - zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, opowiedziała o uprawnieniach pracowników ochrony zdrowia do reagowania na przemoc w rodzinie, wspominając m.in. o obowiązku wszczęcia procedury "Niebieskiej Karty" - narzędzia służącego do przeciwdziałania wobec wskazanego zjawiska, przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz o obowiązku lekarzy do wystawiania bezpłatnych zaświadczeń, mogących stanowić alternatywny, do obdukcji, dowód sytuacji przemocy. Prelegentka podkreśliła również znaczenie odpowiedniej realizacji przepisów prawnych dotyczących przemocy. Wspomniana realizacja powinna przebiegać w sposób skoordynowany i specjalistyczny. Sylwia Spurek wyróżniła cztery rodzaje przemocy: fizyczną, psychiczną, seksualną i ekonomiczną.

Joanna Zbucka-Krzyżanowska z Fundacji eFkropka, przeciwdziałającej stygmatyzacji osób po kryzysie psychicznym, zaprezentowała temat dotyczący zaburzeń psychicznych w sytuacji przemocy, wskazując np. objawy zespołu stresu pourazowego i objawy depresyjne. Prelegentka scharakteryzowała również postać sprawcy - osoby stosującej przemoc, wymieniając takie jej cechy osobowości jak: niską samoocenę, czy niski poziom kontroli impulsów.

Urszula Nowakowska - założycielka Fundacji Centrum Praw Kobiet w Warszawie omówiła natomiast problematykę stereotypów w sądzie w sprawach przemocy wobec kobiet.

W dalszej części Konferencji miały miejsce wystąpienia: Błażeja Kmieciaka z Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - "Przymus bezpośredni - między przemocą a pomocą", Grażyny Pisarczyk  ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach - "Bezpieczny Senior w Kielcach", psycholożki klinicznej i psychoterapeutki Renaty Kałuckiej - "Psychologiczne skutki doświadczania przemocy w dorosłym życiu" oraz Marii Kuźmicz z NIEBIESKIEJ LINII na temat przeciwdziałania przemocy wobec seniorów, w oparciu o program "Starszy Pan, Starsza Pani" i działania Fundacji Projekt Starsi.

Po wystąpieniach prelegentów  odbyła się dyskusja moderowana przez mgr Iwonę Bruśk.

Konferencję zakończyła i podsumowała p. Renata Durda - Kierowniczka Niebieskiej Linii.

Materiały z konferencji będą za zgodą prelegentów zamieszczone na stronach internetowych

Zakładu Zdrowia Publicznego WUM; www.zzp.wum.edu.pl

Niebieskiej Linii ; www.niebieskalinia.pl

Zdjęcia wykonał Dział Fotomedyczny WUM.