VI Kongres EMBA w Warszawie

Pod hasłem „Nowe horyzonty w bankowaniu mleka ludzkiego” odbył się niedawno VI Kongres EMBA, który dostarczył nowych informacji na temat banków mleka od dawców. Podczas spotkania omówiono m.in. aktualne zalecenia związane z bankowaniem mleka. W związku z panującą wciąż pandemią koronawirusa, wydarzenie zostało zrealizowane w formie hybrydowej. Dwa dni kongresu, zorganizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka oraz dr hab. Aleksandrę Wesołowską - Kierownik Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie, Zakład Biologii Medycznej, odbyły się 15-16  października 2022 r. w Warszawie.

W spotkaniu wzięło udział 197 uczestników, pochodzących z pięciu kontynentów. Spośród nich 67 uczestniczyło w wydarzeniu w Warszawie, a 130 śledziło wykłady i dyskusje online. Dla polskich uczestników Kongresu wszystkie wykłady były tłumaczone symultanicznie na język narodowy.

Kongres otworzyło serdeczne powitanie ze strony obecnego prezesa EMBA - prof. Enrico Bertino, a następnie pozdrowienia od władz lokalnych. W swoim szczegółowym i niezwykle interesującym wykładzie, prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji Bank Mleka Kobiecego, przedstawiła ogólny zarys historii polskich banków mleka. Za swoją wytrwałą pracę w dziedzinie karmienia piersią i bankowości mleka od dawczyń została mianowana honorowym członkiem EMBA.

Prelegenci krajowi i zagraniczni wygłosili wykłady naukowe na następujące tematy:

• karmienie piersią i oddawanie mleka ludzkiego w czasie COVID-19
  • dieta matki i skład mleka kobiecego
  • nowe horyzonty w badaniach nad mlekiem kobiecym
  • mleko matki od dawczyń: definicje, przepisy, ustawodawstwo
  • praktyczne aspekty bankowania mleka kobiecego
  • przyszłość bankowości mleka kobiecego

Zaproszeni prelegenci - naukowcy z całego świata przekazali swoją wiedzę i doświadczenie również w dziewięciu krótkich wystąpieniach, podczas których poruszyli m.in. takie tematy jak: „mikrobiota duchów”, profil metabolomiczny NMR mleka matki urodzonej przedwcześnie, projekt bezpiecznego karmienia niemowląt w obozach dla uchodźców oparty na liofilizowanym ludzkim mleku dawczyń. Podczas spotkania prelegenci omówili również strategie wykorzystujące narzędzia sieci społecznościowych w celu zwiększenia dawstwa mleka ludzkiego podczas pandemii COVID-19.

Pandemia COVID-19 zbliżyła do siebie ekspertów z banków mleka dawców za pośrednictwem mediów społecznościowych, a także dzięki założonej w marcu 2020 r. grupie GAMBA. Szybka wymiana doświadczeń i aktualna wiedza pomogły zapewnić bezpieczne mleko od dawczyń wcześniakom i chorym noworodkom nawet w czasach pandemii COVID. Prężnie rozwijające się narzędzia internetowe i kampanie w mediach społecznościowych poprawiły również komunikację między bankami mleka a dawcami lub między poszczególnymi bankami mleka.

W przeddzień 2-dniowego Kongresu EMBA, w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyło się spotkanie satelitarne NAWA pt. „Prozdrowotne znaczenie dzielenia się pokarmem kobiecym”. Spotkanie otworzył Komitet organizacyjny w składzie: dr hab. Aleksandra Wesołowska, kierownik Projektu NAWA, prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji Bank Mleka Kobiecego oraz dr hab. Gabriela Olędzka, Kierownik Zakładu Biologii Medycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. Podczas wspomnianego spotkania głos zabrał prof. Mariusz Gujski – Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.

Podczas wykładów podkreślono prozdrowotne znaczenie dawstwa mleka ludzkiego.

Wydarzenie zakończyło się wieczornym spotkaniem towarzyskim w restauracji „Kuźnia Kulturalna” w Warszawie.

Źródło zdjęć: Biuro Komunikacji i Promocji WUM