VI KONFERENCJA NAUKOWA - POŁOŻNA JAKO EDUKATOR W ODŻYWIANIU KOBIETY

Dnia 27.04.2017 r., w auli A Centrum Dydaktycznego WUM, przy ul. Księcia Trojdena 2a w Warszawie, w godz. 9.00 - 14.30, odbyła się VI Konferencja Naukowa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Wydziału Nauki o Zdrowiu - "Położna jako edukator w odżywianiu kobiety". Spotkanie zorganizowane zostało z okazji Dnia Położnej, przez Studenckie Koło Naukowe Etyki oraz Studenckie Koło Naukowe Położnych, funkcjonujące przy Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM.

Honorowy patronat nad konferencją objęli JM Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś i Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM - Prof. dr hab. n. med. Piotr Małkowski.

Spotkanie otworzyły Panie: prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska - kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej oraz dr n. med. Barbara Mazurkiewicz. Wykład inauguracyjny, pt. "Jak prawidłowo powinna odżywiać się kobieta w ciąży" poprowadziła dr inż. Anna Harton z Zakładu Dietetyki Wydziału Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

Oficjalny program konferencji składał się z trzech sesji: Sesji I - "Znaczenie zasad żywienia wobec kobiet w okresie prokreacji", Sesji Plakatowej - "Kompleksowa opieka nad kobietą w zdrowiu i chorobie w praktyce położnej" i Sesji II - "Znaczenie Żywienia Kobiet w Chorobach Ginekologicznych".  Wygłaszający prezentacje poruszyli problemy dotyczące, m.in.: edukacji pacjentki ciężarnej z cukrzycą ciążową, żywienia w czasie prokreacji, roli przekazu matki w zakresie karmienia piersią, żywienia dzieci w pierwszym roku życia, wyboru diety, żywienia u osób z chorobą nowotworów, czy w opiece okołooperacyjnej, a także nawyków żywieniowych studentów.

Podczas spotkania, z okazji Międzynarodowego Dnia Położnej, który jest obchodzony 8 maja, złożone zostały uroczyste życzenia wszystkim położnym, a studentki z Kół Naukowych uhonorowały Panią mgr Iwonę Rozwadowską za długoletnią pracę. Organizatorzy nagrodzili natomiast studentki za działalność graficzno-artystyczną. Wyróżniono Panią Katarzynę Izdebską za przygotowanie logo menopauzy, Panią Milenę Joniak za stworzenie loga do projektu menopauza oraz Panią Kamilę Pijanowską za wykonanie logo konferencji "Położna jako edukator w odżywianiu kobiety". Nastąpiło również rozstrzygnięcie sesji plakatowej. Nagrody otrzymali:

• I miejsce - Anna Kotlińska i Marcin Zastawnik (plakat - "Odgłosy karmienia piersią nagrane w komorze bezechowej")
  • II miejsce - Monika Szyszka, Sylwia Dębska i Grażyna Bączek (plakat - "Wiedza i opinie kobiet na temat banków mleka kobiecego")
  • III miejsce - Kinga Kalita-Kurzyńska i Małgorzata Stefaniak (plakat - "Ziołolecznictwo w wybranych dolegliwościach okresu okołoporodowego")

Wyróżnienia:

• Paulina Zajkowska, Agnieszka Nowacka i Maria Rabiej (plakat - "Położna jako edukator kobiety w zakresie żywienia w okresie okołomenopauzalnym")
  • Justyna Lauk, Anna Przybysz i Grażyna Bączek (plakat - "Metody planowania rodziny dawniej i dziś")
  • Joanna Borkowska, Grażyna Bączek i Elżbieta Kaśnianin (plakat - "Wiedza i postawy studentów wobec aborcji")

Konferencji towarzyszyła wystawa prac plastycznych studentów kierunku Położnictwo wykonanych w ramach seminariów z Pedagogiki. Spotkanie - "Położna jako edukator w odżywianiu kobiety" można byłoby podsumować zdaniem, wypowiedzianym na początku konferencji przez Panią dr n. med. Barbarę Mazurkiewicz - "Położna, która się nie dokształca, nie tylko się nie rozwija, ale się cofa" i tym stwierdzeniem zapraszamy wszystkie Położne do spotkania, również w przyszłym roku.

Zdjecia wykonała Dominika Robak.