Uroczystości zakończenia studiów we WNoZ - Dyplomatorium i Czepkowanie
W dniu 25 lipca 2024 r., podczas uroczystości zakończenia studiów w Wydziale Nauk o Zdrowiu WUM dyplom odebrało łącznie około 780 absolwentów.
Oba wydarzenia, zarówno „Czepkowanie i rozdanie dyplomów absolwentom studiów I stopnia kierunków pielęgniarstwo i położnictwo”, jak i „Dyplomatorium absolwentów studiów I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne, absolwentów studiów I i II stopnia na kierunkach dietetyka i zdrowie publiczne oraz absolwentów studiów II stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo” poprowadził Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – prof. Mariusz Gujski.
Władze Rektorskie reprezentowali Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – prof. Robert Gałązkowski oraz Prorektor ds. Klinicznych i Inwestycji WUM – prof. Wojciech Lisik.
Pan Prorektor prof. Robert Gałązkowski skierował do młodych ludzi, zgromadzonych na Auli m.in. następujące słowa: "Moi kochani, dzisiaj wchodzicie w ten etap, kiedy otrzymujecie dokumenty potwierdzające zdobycie uprawnień do wykonywania zawodów medycznych. Dzisiaj jest ten dzień, w którym potwierdzimy Waszą dojrzałość, Wasze kwalifikacje, Wasze przygotowanie do tego, żeby pójść w świat i ratować życie ludzi, każdego, według Waszych kwalifikacji, według Waszego zawodu. Ten czas, który jest za Wami to czas przyjaźni, to czas ogromnej pracy, wielu wyrzeczeń. Każdy z Was miał jakieś indywidualne problemy, w tym etapie swojego życia, ale każdy z Was doszedł do końca, osiągnął ten sukces. To przede wszystkim Wasz wysiłek, ale i wsparcie ze strony najbliższych. Na Uczelni pewnie zawiązały się przyjaźnie, niekiedy nawet coś więcej. To też jest piękne i życzę Wam, aby te przyjaźnie trwały jak najdłużej, żeby to coś więcej, było szczere, piękne i też trwało jak najdłużej. Podziękujcie dzisiaj wszyscy swoim rodzicom za to okazane wsparcie. Też wiem, jak rodzice mnie wspierali i finansowo i mentalnie, jak studiowałem. Pamiętajcie proszę o tym”. Pan Prorektor podziękował też m.in. całemu gronu nauczycieli akademickich za ciężką pracę ze studentami za "kreowanie powołania do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi". "
Pan Prorektor zwrócił również uwagę, że „Dyplom naszej Uczelni to przepustka na świat". Dziękuję Wam, że wybraliście tę Uczelnię - Warszawski Uniwersytet Medyczny". Następnie, w swoim przemówieniu przekazał absolwentom ważną radę: "Wszystkich Was z całego serca proszę o jedno, pamiętajcie o tym, że pacjent wymaga od nas szacunku, że pacjent wymaga od nas zaangażowania, że pacjent wymaga od nas cierpliwości i wybierając zawód medyczny, musieliście mieć i mam nadzieję, że macie świadomość, że to jest droga pełna wyrzeczeń, ale droga piękna, bo to co robicie dobrego dla pacjenta, to suma sumarum ratuje jego zdrowie i życie. Z całego serca Wam gratuluję".
Poza Władzami Rektorskimi, WUM reprezentowali również: Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu - prof. Bolesław Samoliński, Członek Rady Uczelni - dr Bogdan Lang, Prodziekan ds. Studenckich III-IV roku Wydziału Lekarskiego - prof. Aleksandra Banaszkiewicz, Prodziekan ds. Studenckich V-VI roku Wydziału Lekarskiego – prof. Tadeusz Grochowiecki, Prodziekan ds. kierunków: fizjoterapia, audiofonologia z protetyką słuchu i elektroradiologia Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego - dr hab. Joanna Peradzyńska, Prodziekan ds. Kształcenia na kierunku farmacja Wydziału Farmaceutycznego - dr hab. Agnieszka Bazylko, Prodziekan ds. kształcenia na kierunku analityka medyczna Wydziału Farmaceutycznego - dr hab. Olga Ciepiela, Zastępca Kanclerza ds. Eksploatacji - Jarosław Prugar, Zastępca Kanclerza ds. Inwestycji – Wojciech Bogusz, Prodziekani WNoZ: Prodziekan ds. Położnictwa – dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska, Prodziekan ds. Pielęgniarstwa –dr hab. Łukasz Czyżewski, Prodziekan ds. Zdrowia Publicznego – dr hab. Filip Raciborski, Prodziekan ds. Dietetyki i Ratownictwa Medycznego – dr hab. Patryk Rzońca, Rada Wydziału, pracownicy jednostek WUM.
W ceremoniach wzięli też udział: Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie – Urszula Kuroczycka, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia - Filip Nowak, Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - Krystyna Ptok, Wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych – dr Barbara Mazurkiewicz, Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego - Alicja Szewczyk, a także prezesi zarządów, dyrektorzy, naczelne pielęgniarki szpitali i przedstawiciele innych instytucji związanych z systemem opieki zdrowotnej.
Poza Prorektorem ds. Studenckich i Kształcenia oraz Władzami Dziekańskimi WNoZ, słowa do absolwentów skierowali także wspomniani wyżej: Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - Krystyna Ptok oraz Wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych – dr Barbara Mazurkiewicz, którzy nagrodzili najlepszych absolwentów kierunków WNoZ, biorąc pod uwagę średnią ocen oraz działalność studencką i organizacyjną.
W ramach pierwszej uroczystości - Dyplomatorium, młodzi ludzie kończący studia złożyli uroczyste ślubowania - w zależności od stopnia studiów - absolwenta studiów licencjackich lub absolwenta studiów magisterskich, po czym otrzymali dyplomy z rąk Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia oraz Dziekana WNoZ.
W ramach Czepkowania, przed nałożeniem czepków, symbolizujących wkroczenie do zawodów pielęgniarki/pielęgniarza/położnej/położnego (czepek z czarnym paskiem – pielęgniarski, czepek z czerwonym paskiem – położniczy) oraz otrzymaniem dyplomów i listów gratulacyjnych, absolwenci złożyli uroczyste przyrzeczenia w oparciu o kodeks etyki zawodowej pielęgniarki i położnej.
Podczas obu wydarzeń, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia oraz Dziekan WNoZ nagrodzili absolwentów, którzy uzyskali najwyższą średnią z toku studiów oraz tych najbardziej zaangażowanych w działalność studencką i organizacyjną.
Wyróżnieni zostali:
• Katarzyna Radwan, Agnieszka Sobolewska, Gabriel Pesta (studia I stopnia, pielęgniarstwo)
• Aleksandra Celuch, Magdalena Halska (studia I stopnia, położnictwo)
• Michalina Maria Walo, Radosław Deczkowski, Magdalena Szymańska (studia II stopnia, pielęgniarstwo)
• Mateusz Owczarczyk, Marta Tarkowska, Zuzanna Gąsiorowska (studia stacjonarne II stopnia, położnictwo)
• Kinga Łapińska, Oliwia Senda (studia niestacjonarne II stopnia, położnictwo)
• Krzysztof Świąder, Natalia Sapińska (studia I stopnia, dietetyka)
• Anna Szmulkowska, Karolina Tenderenda (studia stacjonarne II stopnia, dietetyka)
• Zuzanna Milczarczyk (studia niestacjonarne II stopnia, dietetyka)
• Zofia Ber, Laura Wieczorek (studia I stopnia, ratownictwo medyczne)
• Julia Siebielec, Agata Piotrkowska (studia I stopnia, zdrowie publiczne)
• Magdalena Wacko, Gabriela Misiurek (studia stacjonarne II stopnia, zdrowie publiczne)
• Kamila Oniśk, Weronika Połomska (studia niestacjonarne II stopnia, zdrowie publiczne)
Wyjątkową nagrodę – dla najlepszego absolwenta, ufundowaną przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe INTER Polska S.A otrzymał Pan Mateusz Owczarczyk z kierunku położnictwo, który uzyskał najwyższą średnią z toku studiów na dyplomie, wynoszącą 5.0 oraz wykazał się dodatkowymi osiągnięciami podczas studiów.
Po wręczeniu nagród, podczas obu uroczystości, głos zabrali przedstawiciele absolwentów - w ramach Dyplomatorium - Aleksandra Dyszewska - starościna III roku studiów I stopnia na kierunku dietetyka i Zuzanna Gąsiorowska - starościna II roku studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku położnictwo, zaś w ramach Czepkowania - Agnieszka Sobolewska - starościna III roku studiów I stopnia kierunku pielęgniarstwo i Aleksandra Celuch z III roku kierunku położnictwo.
Reprezentanci absolwentów w piękny i wzruszający sposób podsumowali doświadczenia z okresu studiów, złożyli podziękowania Władzom, nauczycielom akademickim i pracownikom administracji za wszelkie wsparcie podczas procesu kształcenia, a także życzyli wszystkim młodym ludziom, wkraczającym do zawodów medycznych, powodzenia na tej nowej drodze, determinacji i rozwijania pasji.
Na zakończenie uroczystości Pan Dziekan WNoZ zaznaczył, jak ważne jest niesienie empatii i wrażliwości, a także ciągłe dążenie do pogłębiania swoich umiejętności i wiedzy.
Uroczystości zgromadziły około 2000 osób, wśród których sporą część stanowiły osoby towarzyszące absolwentów.
Fot. Biuro Komunikacji i Promocji WUM