UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE GABLOT Z PAMIĄTKAMI ZWIĄZANYMI Z ZAWODEM PIELĘGNIARKI
W dniu 20.02.2020 r., w Zakładzie Podstaw Pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM odbyło się uroczyste odsłonięcie gablot z historycznymi przedmiotami, związanymi z zawodem pielęgniarki.
Zakład Podstaw Pielęgniarstwa oraz działające przy nim Studenckie Koło Naukowe „Zacznij od Podstaw..”, w ramach obchodów związanych z Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej, chcą podkreślić, „że nie ma przyszłości bez przeszłości” . Proponują zwrócić uwagę na początki zawodu pielęgniarki, prekursorki pielęgniarstwa oraz materiały i sprzęt, jakim się posługiwały pielęgniarki w przeszłości.
Podczas wydarzenia głos zabrała studentka I roku studiów na kierunku pielęgniarstwo, przewodnicząca SKN-u „Zacznij od Podstaw” - Wiktoria Persińska, która przedstawiła sylwetkę nestorki współczesnego pielęgniarstwa - Florence Nightingale oraz skierowała do studentów pielęgniarstwa następujące słowa:
Drodzy rówieśnicy - przeszłość stanowi kluczowy element naszej tożsamości zawodowej. Bez pamięci o historii i tradycjach naszego zawodu nie zbudujemy przyszłości pielęgniarstwa. Pamiętajmy o słowach amerykańskiego lekarza, doktora Edwarda Trudeau – „Czasami można wyleczyć, często złagodzić dolegliwości, pielęgnować trzeba zawsze”.
Uroczystego odsłonięcia gablot dokonali kierownik Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa WNoZ WUM - dr. hab. Andrzej Krupienicz oraz wykładowczyni - mgr Marzena Jaciubek. Po opowieściach dotyczących historycznych materiałów i przyrządów używanych w przeszłości przez pielęgniarki, prowadząca mgr Marzena Jaciubek podsumowała uroczystośc słowami:
Pielęgniarstwo to trudna droga, ale ciekawa i inspirująca. Jako społeczność akademicka dążymy do ciągłej aktualizacji swojej wiedzy, umiejętności, aby kształcić nowe pokolenia pielęgniarek i pielęgniarzy. Bo pielęgniarstwo to jeden z najpotrzebniejszych zawodów na świecie.
W dniu wczorajszym obchodziliśmy pierwszy raz Dzień Nauki Polskiej – ustanowiony na 19 lutego, dzień urodzin wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.
Zatem niech Dzień Nauki Polskiej stanie się inspiracją do pójścia w ślady wybitnych badaczy, aby wzmocnić zainteresowanie nauką idąc ku przyszłości, ale pamiętając o jej fundamentach – czyli przeszłości.
Zachęcamy do obejrzenia pamiątek, prezentowanych w gablotach w Zakładzie Podstaw Pielęgniarstwa WNoZ WUM, przy ul. Ciołka 27 w Warszawie.
Fot. Wanda Widomska, Dział Fotomedyczny WUM