SZÓSTA POLSKO-UKRAIŃSKA KONFERENCJA NAUKOWA "RATOWNICTWO MEDYCZNE I MEDYCYNA RATUNKOWA. ZAGADNIENIA ZDROWIA PUBLICZNEGO I ORGANIZACJI OCHRONY ZDROWIA W POLSCE I NA UKRAINIE"

W dniach 14-15 czerwca 2019 r., w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM odbyła się Szósta Polsko-Ukraińska Konferencja Naukowa „Ratownictwo Medyczne i Medycyna Ratunkowa. Zagadnienia Zdrowia Publicznego i Organizacji Ochrony Zdrowia w Polsce i na Ukrainie”, zorganizowana przez Wydział Nauki o Zdrowiu WUM i Narodowy Uniwersytet Medyczny w Iwano-Frankowsku.

Spotkanie otworzyli prof. Piotr Małkowski – Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM oraz prof. Oryna Decyk – Przewodnicząca Katedry Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego z Iwano-Frankowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego. Prof. Piotr Małkowski zwrócił uwagę na cykliczny charakter Konferencji oraz życzył wszystkim owocnych obrad.

W ramach pierwszego dnia wydarzenia odbyły się wystąpienia przedstawicieli katedr zdrowia publicznego czołowych uczelni z Ukrainy oraz pracowników Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ekspertów w dziedzinie nauk o zdrowiu.

Prof. Tetiana Gruziewa opowiedziała o wsparciu edukacyjnym i metodologicznym dla magistrów medycyny w zakresie tematyki zdrowia publicznego. Przedstawiła m.in. nowy program szkoleniowy „Medycyna społeczna, zdrowie publiczne” oraz omówiła zasady współpracy z wybranymi uniwersytetami w Polsce. Jakub Czarski zaprezentował funkcjonalności Modułu Dyspozytora w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Prof. Iryna Golowanowa podjęła temat organizacji opieki medycznej dla pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego w województwie połtawskim. Skupiła się zwłaszcza na zagadnieniach monitorowania i oceny jakości wspomnianej opieki. Prof. Walerija Lechan poddała analizie profilaktyczne hospitacje w regionach Połtawy i Lwowa. Wypowiedziała się m.in. na temat działań zapobiegających nieuzasadnionej hospitalizacji. Dr Jarosław Pyłypeć poruszył zaś problem organizacji ratownictwa medycznego na etapie przedszpitalnym dla mieszkańców wsi obwodu lwowskiego. Etapy i główne kierunki reformy ratownictwa medycznego na Ukrainie przedstawiła dr Natalia Iżycka. W dalszej części Konferencji, prof. Arsen Gudyma opowiedział o przygotowaniu i osiągnięciach ukraińskich ratowników medycznych. Prof. Iwan Myroniuk zaprezentował natomiast nowoczesną zasadę edukacji w zakresie zdrowia publicznego, opartą o kompetencje. Kolejne dwa wykłady wygłosiła dr hab. Joanna Gotlib – Prodziekan ds. Oddziału Zdrowia Publicznego WNoZ WUM. Najpierw wypowiedziała się na temat realizowanego obecnie „Programu badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C”, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz innych projektów, działań i globalnych strategii zdrowotnych, zapobiegających zakażeniom HCV. Pani Docent zwróciła uwagę na znaczenie oceny ryzyka zakażenia i poziom wiedzy na temat HCV, stanowiącego wyzwanie dla zdrowia publicznego. W ramach drugiej prezentacji,  dr hab. Joanna Gotlib zanalizowała stan wiedzy pielęgniarek dotyczący wirusowego zapalenia wątroby typu C, podkreślając przy tym, że dobra znajomość zagadnienia wśród wspomnianych przedstawicieli służby zdrowia przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów. Później, dr hab. Mariusz Panczyk z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu WNoZ WUM, w swoim wystąpieniu, podkreślił gotowość polskich pielęgniarek do uczestnictwa w kształceniu podyplomowym prowadzonym w formie e-learningu. Wskazał wspomnianą metodę jako odpowiednią w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Na zakończenie, dr Klaudiusz Nadolny omówił aktualne wytyczne postępowania dyspozytorów medycznych i zespołów ratownictwa medycznego wobec udaru mózgu.

Podczas Konferencji, wykładom towarzyszyły żywe dyskusje z udziałem prelegentów i gości. Rozmowy dotyczyły m.in. systemów i programów kształcenia zdrowia publicznego i ratownictwa medycznego w Polsce oraz na Ukrainie.

W ramach drugiego dnia Konferencji organizatorzy zaplanowali zwiedzanie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, a także ćwiczenia terenowe na wypadek wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Spotkanie przyczyniło się do zacieśnienia współpracy między Wydziałem Nauki o Zdrowiu WUM i Narodowym Uniwersytetem Medycznym w Iwano-Frankowsku.

Fot. Tomasz Jędrzejewski, Dział Fotomedyczny WUM

Fot. Dominika Robak