Sympozjum naukowe "Choroby rzadkie i wady wrodzone u noworodków wymagające pilnej interwencji po urodzeniu. Aktualne możliwości diagnostyki i terapii"
W dniu 14 kwietnia br., w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM odbyło się sympozjum naukowe "Choroby rzadkie i wady wrodzone u noworodków wymagające pilnej interwencji po urodzeniu. Aktualne możliwości diagnostyki i terapii". Organizatorem spotkania były jednostki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: Klinika Neonatologii i Chorób Rzadkich UCK WUM, Zakład Genetyki WUM oraz Pracownia Neurodiagnostyki/ Neurogenetyki UCK WUM, Klinika Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii UCK WUM, Katedra Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej UCK WUM, Klinika Chorób Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci UCK WUM, Klinika Chirurgii Dziecięcej, Urologii Dziecięcej i Pediatrii UCK WUM, Zakład Radiologii Pediatrycznej UCK WUM oraz Zakład Radiologii UCK WUM.
Gospodarzem wydarzenia była Pani prof. Bożena Kociszewska-Najman – kierownik Kliniki Neonatologii i Chorób Rzadkich, która przywitała wszystkich gości oraz zapowiedziała tematykę spotkania, skupiającą się na interdyscyplinarnym podejściu do neonatologii oraz na problematyce najczęściej spotykanych wad i chorób u noworodków, wymagających wielospecjalistycznej opieki.
Sympozjum otworzył Jego Magnificencja Rektor WUM – prof. Zbigniew Gaciong, który zwrócił uwagę, że Warszawski Uniwersytet Medyczny wraz ze swoją bazą kliniczną stanowią czołowe ośrodki w zakresie leczenia chorób rzadkich. Specjaliści zatrudnieni w jednostkach WUM są w stanie zapewnić chorym wszechstronną opiekę. JM Rektor WUM przekazał również podziękowania wykładowcom oraz organizatorom spotkania, zachęcił do aktywnej wymiany poglądów oraz życzył uczestnikom udanych obrad.
Wydarzenie zaszczycił swoją obecnością również Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – prof. Mariusz Gujski.
W ramach sympozjum odbyły się trzy sesje. Sesja I poświęcona była nowoczesnym metodom diagnostyki wad płodu i noworodka. W ramach tej części spotkania prelegenci poruszyli m.in. kwestie takie jak: badania inwazyjne w przypadku prenatalnie wykrytych wad serca, interpretacja wyników badań echokardiografii prenatalnej, czy zagadnienia dotyczące współpracy wielospecjalistycznej w odniesieniu do Kliniki Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii w Szpitalu Pediatrycznym WUM.
W ramach Sesji II skupiono się na wadach noworodka do pilnej interwencji kardiologiczno-kardiochirurgicznej po urodzeniu. Podczas wspomnianej części, prelegenci podjęli takie tematy, jak m.in.: zaburzenia rytmu serca i przewodzenia u płodu i noworodka, leczenie kardiochirurgiczne wad serca w okresie noworodkowym, czy nowe możliwości leczenia ostrej niewydolności serca u noworodków.
Sesja III dotyczyła innych chorób rzadkich i wad wymagających pilnych zabiegów chirurgicznych lub zabiegów radiologii interwencyjnej. W ramach tej sesji, prelegenci poruszyli zagadnienia związane m.in. z: przepukliną przeponową, zarośnięciem przełyku, czy zastosowaniem technik radiologii interwencyjnej.
Po każdej sesji odbyła się dyskusja z udziałem ekspertów – znakomitych specjalistów w zakresie diagnostyki i leczenia chorób u noworodków. Sympozjum naukowe cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, a udział w nim wzięło ponad 200 uczestników.
Fot. Biuro Komunikacji i Promocji WUM