STAŻE LABORATORYJNE W RAMACH PROJEKTU NAWA
W ramach projektu pt.” Prozdrowotne znaczenie dzielenia się pokarmem kobiecym” sfinansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, w lipcu br. odbyły się dwa staże laboratoryjne w Irlandii, która jest jednym z krajów, zawiązanego na cele badawczo-naukowe, Międzynarodowego Partnerstwa Akademickiego, którego liderem jest Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Zespół Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją WUM przez dwa tygodnie pracował pod okiem Prof. Bernarda Mahona z National Univerity of Ireland Maynooth nad izolacją DNA z mleka kobiecego, aby następnie oznaczyć mikrobiotę ludzkiego pokarmu pozyskanego od dawczyń mleka z trzech populacji – Włoskiej, Holenderskiej i Polskiej. Celem projektu jest m.in. analiza zmienności flory bakteryjnej mleka kobiecego w zależności od diety matki karmiącej oraz jej warunków bytowania.
W ramach stażu pracowały: dr hab. Gabriela Olędzka - kierownik Zakładu Biologii Medycznej WNoZ WUM, dr hab. Aleksandra Wesołowska - kierownik projektu oraz doktorantki i pracownicy inżynieryjno techniczni obu uczelni: mgr Aleksandra Mołas, mgr Kamila Strom oraz Ciara Keeting.