Środkowo-wschodnia konferencja europejska „Trzy lata pandemii SARS-CoV-2 w kontekście zdrowia, bezpieczeństwa pacjenta i personelu, ekonomii oraz edukacji”

zdjęcie z konferencji dot. Covid-19


 

W dniach 1-2 grudnia 2022 r., w Auli Centrum Dydaktycznego WUM, odbyła się Środkowo-wschodnia konferencja europejska „Trzy lata pandemii SARS-CoV-2 w kontekście zdrowia, bezpieczeństwa pacjenta i personelu, ekonomii oraz edukacji”, zorganizowana przez dwie jednostki Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - Zakład Podstaw Pielęgniarstwa oraz Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych. 


Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Zdrowia - dr Adam Niedzielski oraz JM Rektor  WUM – prof. Zbigniew Gaciong. 


Gospodarzem spotkania była dr hab. Edyta Krzych-Fałta – kierownik Zakładu Podstaw Pielęgniarstwa WNoZ WUM. 


Konferencję otworzył Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – prof. Mariusz Gujski, który na wstępie pogratulował Komitetowi Naukowemu i Organizacyjnemu realizacji tak ważnego wydarzenia, wpisującego się w obecną rzeczywistość, a także w imieniu JM Rektora WUM przekazał wszystkim życzenia owocnych obrad. 


Następnie, Pan Profesor wygłosił wykład pt. „Covid-19: Trzy lata pandemii”, w którym opowiedział m.in. o historii powstania koronawirusów i dynamice procesów podjętych w związku z pojawieniem się Covid-19. Pan Profesor omówił również długotrwałe skutki Covid-19 i przedstawił aktualne statystyki dotyczące liczby zakażonych i liczby zgonów w wyniku koronawirusa. Wśród poważnych konsekwencji Covid-19 wskazał m.in. na zaburzenia emocjonalne i psychiczne, takie jak np. zespół stresu pourazowego, czy wyraźny wzrost myśli samobójczych. Podczas swojego wykładu, Pan Profesor wspomniał także o publikacji „Nature”, przedstawiającej wyniki badania na temat minimalizacji skutków przyszłych pandemii, w którym brał udział, jako jedyny Polak, wśród 386 naukowców ze 112 krajów. W ramach badania opracowano zalecenia, które pozwolą bronić się przed pandemią COVID-19 w przyszłości.


W dalszej części konferencji miała miejsce Sesja plenarna, której przewodniczyli dr hab. Łukasz Czyżewski – Prodziekan ds. Pielęgniarstwa WNoZ WUM oraz dr hab. Tomasz Kryczka – kierownik Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WUM. W ramach wspomnianej sesji odbyło się osiem wystąpień, omawiających różne problemy i zjawiska w odniesieniu do pandemii COVID-19. 


Pan prof. Bolesław Samoliński podjął temat zarządzania ryzykiem w medycynie w dobie pandemii COVID-19, zaś prof. Robert Gałązkowski omówił zarządzanie kryzysem zdrowotnym w ratownictwie. O kształceniu podyplomowym w czasach pandemii opowiedziały dr Beata Guzak i Ewelina Ścipień z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Dr hab. Dorota Włodarczyk przedstawiła skutki psychospołeczne pandemii COVID-19 w wymiarze zdrowia publicznego, zaś dr Grażyna Wójcik temat zarządzania ryzykiem w pielęgniarstwie w dobie pandemii. Kwestię zdrowia środowiskowego w odniesieniu do COVID-19  podjęła dr hab. Barbara Piekarska,  zaś problem praw obywatela – dr hab. Anna Augustynowicz.  O bezpieczeństwie pacjenta w czasach pandemii opowiedziała natomiast dr Grażyna Dykowska. 


Później odbył się panel dyskusyjny z udziałem ekspertów w obszarze zdrowia: prof. Ireny Wrońskiej, prof. Piotra Małkowskiego, dr hab. Mariusza Wysokińskiego, dr hab. Beaty Piekarskiej, mgr Marioli Łodzińskiej i Stanisława Maćkowiaka. Celem dyskusji było wypracowanie wspólnych rekomendacji na poczet działań na poziomie systemowym i lokalnym w dobie chorób zakaźnych. 


W ramach drugiego dnia konferencji odbyły się cztery Sesje, w tym Sesja Plakatowa.  Tematem przewodnim Sesji 1 były „Modelowe rozwiązania systemowe i lokalne w dobie pandemii COVID-19. Przykłady dobrych praktyk w ochronie zdrowia”, natomiast Sesji 2 „Pacjent w systemie. Opieka przed w trakcie i poszpitalna nad pacjentem po przechorowaniu COVID-19”. Na Sesję 3 składały się wystąpienia doktorantów oraz Studenckich Kół Naukowych. Podczas drugiego dnia wydarzenia odbył się również warsztat poświęcony kompleksowemu podejściu do szczepień w dobie pandemii COVID-19, który poprowadziły: dr Marzena Jaciubek i dr Karolina Prasek. 

Zdjęcia: Biuro Komunikacji i Promocji WUM