Zapraszamy do zapoznania się z informacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o naborze wniosków w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”.
- Nabór wniosków: od 30 kwietnia do 15 czerwca 2020 roku.
- Przedmiotem programu jest tworzenie warunków do rozwoju współpracy podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prowadzonej w ramach szkół doktorskich i polegającej na kształceniu doktorantów we współpracy z zatrudniającymi ich przedsiębiorcami albo innymi podmiotami.
- Program składa się z modułów:
- „Doktorat wdrożeniowy I” – w ramach którego jest wspierane przygotowywanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową w zakresie innym niż określony w pkt 2, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności podmiotów zatrudniających doktorantów;
- „Doktorat wdrożeniowy II – sztuczna inteligencja” – w ramach którego jest wspierane przygotowywanie rozpraw doktorskich przez doktorantów prowadzących działalność naukową w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w procesach technologicznych lub społecznych, w tym związanych z cyberbezpieczeństwem, których wyniki mogą mieć zastosowanie w działalności podmiotów zatrudniających doktorantów.
4. Inne ważne warunku udziału w Programie:
- Warunkiem udziału w programie jest przyjęcie do szkoły doktorskiej osoby, która jest albo zostanie zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy przez podmiot, który wyrazi zgodę na jej kształcenie w szkole doktorskiej w ramach programu i zapewni jej opiekuna pomocniczego.
- wyznaczenie przez wnioskodawcę opiekuna pomocniczego wskazanego przez podmiot zatrudniający doktoranta spośród pracowników tego podmiotu. Opiekunem pomocniczym może być osoba posiadająca:
- stopień doktora lub
- co najmniej pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności naukowej lub
- znaczące osiągnięcia w zakresie opracowania i wdrożenia w sferze gospodarczej lub społecznej oryginalnego rozwiązania projektowego, konstrukcyjnego, technologicznego lub artystycznego, o ponadlokalnym zakresie oraz trwałym i uniwersalnym charakterze.
Kwalifikacje, o których mowa powyżej powinny być potwierdzone dokumentami lub oświadczeniem kandydata na opiekuna pomocniczego.
5. Środki finansowe przyznane w ramach programu są przeznaczone na:
- stypendium doktoranckie
- koszty ubezpieczenia społecznego
- dofinansowanie ponoszonych przez wnioskodawcę kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej w celu prowadzenia przez doktoranta działalności naukowej w ramach przygotowania rozprawy doktorskiej.
6. Miesięczna kwota stypendium doktoranckiego dla jednego doktoranta wynosi:
- 3450,00 zł – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa, o której mowa w art. 202 ust. 2 ustawy;
- 4450,00 zł – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa, o której mowa w art. 202 ust. 2 ustawy.
7. Wymagane informacje:
Należy dostarczyć wraz z wnioskiem następujące dokumenty na adres awn@wum.edu.pl:
1. Zgoda Pracodawcy
2. Życiorys
3. Zaświadczenie o pracy w pełnym wymiarze czasu pracy
4. Oświadczenie promotora pomocniczego
5. Należy dostarczyć również opis następujących punktów w dokumencie WORD, który do Państwa prześlemy w odpowiedzi na maila o chęci składania wniosku:
Pkt. 4. Planowana współpraca z przedsiębiorcami lub z innymi podmiotami wraz z opisem problemu badawczego do rozwiązania:
Opis powinien być podzielony na 2 części:
I część: podać instytucję, z którą zostanie nawiązana współpraca + kilka słów o renomie, czym się zajmuje i uzasadnienie wyboru
II część: opis projektu badawczego realizowanego w trakcie programu w ramach doktoratu wdrożeniowego (tytuł. Opis, uzasadnienie wyboru tematu, spodziewane korzyści z badań, ramowy harmonogram zadania
Pkt. 5. Opis znaczenia wyników planowanej działalności naukowej dla rozwoju innowacyjności i gospodarki
Cz.D.1. uzasadnienie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej
8. Harmonogram przesyłania materiałów do Działu Wsparcia Projektów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:
- Do 18 maja 2020 r. - przesłanie na adres awn@wum.edu.pl informacji o planach/chęci przygotowania wniosku – wtedy wyślemy Państwu wzór dokumentów do wypełnienia;
- Do 30 maja 2020 r. – przesłanie na adres awn@wum.edu.pl wymaganych dokumentów oraz opisów do weryfikacji pracowników Działu;
- Do 8 czerwca 2020 r. – przesłanie na adres awn@wum.edu.pl ostatecznej wersji dokumentów.
- Więcej informacji o Programie: