ODDZIAŁ UNIWERSYTECKI POLSKIEGO TOWARZYSTWA POŁOŻNYCH

Oddział Uniwersytecki Polskiego Towarzystwa Położnych - OU PTP (dawniej Oddział Akademicki) powstał w 2007 r. Jego założycielkami były przede wszystkim położne pracujące w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno – Położniczej, a liderką tej inicjatywy była mgr Joanna Piątkowska. W naszym gronie była wówczas nestorka polskich położnych, odznaczona orderem Florence Nightingale mgr Stefania Hoch, która zmarła w 2017 r. Dzięki życzliwości Kierownika Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno – Położniczej, dr hab. n. med. Ewy Dmoch-Gajzlerskiej, prof. nadzw. siedziba Oddziału znajduje się w zakładzie kierunku położnictwo. W trakcie minionych lat działalności oddziału realizowane były cele statutowe stowarzyszenia, staramy się tworzyć pomost między uczelnią a środowiskiem. Odbyło się kilkadziesiąt spotkań o charakterze naukowym i społecznym z udziałem położnych z różnych ośrodków także poza uniwersyteckich, zaproszonych gości, również zagranicznych oraz studentek kierunku położnictwo. W ramach działania oddziału, z inicjatywy i pod redakcją  mgr Joanny Bień, powstała monografia dokumentująca kształcenie położnych w Warszawie od początku jego trwania: „Od Szkoły Babienia po Uniwersytet”, publikację współredagowały dr Barbara Baranowska i dr Grażyna Bączek. W dniu 16 kwietnia 2019 r., powołano nowy Zarząd Oddziału Uniwersyteckiego Polskiego Towarzystwa Położnych. Przewodniczącą OU PTP została dr n. o zdr Beata Sztyber, funkcję zastępcy pełni dr n. med. Grażyna Bączek. Sekretarz to dr n. med. Agnieszka Nowacka, skarbnik - dr n. teol. Urszula Tataj-Puzyna, członkiem  zarządu została mgr Maria Rabiej.

W  efekcie  Walnego Zebrania Polskiego Towarzystwa Położnych, które odbyło się  w dniu 24 maja 2019 r., w skład Zarządu Głównego weszły dr n. med. Grażyna Bączek i mgr Maria Rabiej, a na przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Towarzystwa powołano dr n. o zdr. Beatę Sztyber.

Materiał dostarczony został przez dr Agnieszkę Nowacką.

ZARZĄD

Przewodnicząca: dr n. o zdr. Beata Sztyber