Nowy projekt w Zakładzie Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, pod kierownictwem Profesora Mariusza Panczyka, rozpoczęli realizację projektu „#Evidence-based Warsaw's Health: Implementing Data-Driven Health Assessment for Warsaw Residents”. Inicjatywa ta jest częścią współpracy Warszawy z globalnym programem Partnership for Healthy Cities, wspieranym przez Bloomberg Philanthropies, Światową Organizację Zdrowia i Vital Strategies. Jej głównym celem jest rozwój i wdrożenie zaawansowanych narzędzi do oceny stanu zdrowia mieszkańców Warszawy, w tym stworzenie interaktywnego dashboardu zdrowotnego.


Projekt zakłada konsultacje z ekspertami z różnych dziedzin zdrowia publicznego z takich instytucji, jak: Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Narodowy Instytut Onkologii oraz Uniwersytet Warszawski. Koordynację w projekcie zapewniają naukowcy z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu, Wydziału Nauk o Zdrowiu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W projekcie biorą udział także eksperci z innych jednostek Wydziału: Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii (Dr hab. Filip Raciborski, Dr Piotr Samel-Kowalik), Zakładu Zdrowia Publicznego (Dr Tomasz Tatara), Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego (Dr Jakub Świtalski) oraz Kliniki Neurologii (Dr Łukasz Milanowski).


Nowe narzędzia mają umożliwić urzędnikom miejskim efektywniejsze zarządzanie polityką zdrowotną, oferując dynamiczny dostęp do danych zdrowotnych, co wesprze podejmowanie decyzji opartych na rzetelnych dowodach i poprawi zrozumienie trendów zdrowotnych w stolicy. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań, które zaowocowały opracowaniem metodologii oceny, nadzoru i monitorowania stanu zdrowia mieszkańców m.st. Warszawy, opartej na zasadach Evidence-Based Medicine, Evidence-Based Public Health Policy oraz Evidence-Based Health Care.
Projekt jest wspierany przez Partnerstwo na rzecz Zdrowych Miast, prestiżową globalną sieć 74 miast, których celem jest poprawa zdrowia publicznego poprzez zapobieganie chorobom niezakaźnym i urazom. Inicjatywa ta, umożliwia miastom na całym świecie realizację skutecznych polityk zdrowotnych lub systemowych interwencji w celu zmniejszenia czynników ryzyka w społecznościach miejskich. Więcej informacji: https://cities4health.org/ 

 

Zapraszamy również do lektury tekstu, opublikowanego na stronie głównej WUM: https://www.wum.edu.pl/Ruszyl-projekt-wspomagajacy-ocene-stanu-zdrowia-mieszkancow-Warszawy