Nowy projekt w Zakładzie Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu

Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, pod kierownictwem Profesora Mariusza Panczyka, rozpoczęli realizację projektu „#Evidence-based Warsaw's Health: Implementing Data-Driven Health Assessment for Warsaw Residents”. Inicjatywa ta jest częścią współpracy Warszawy z globalnym programem Partnership for Healthy Cities, wspieranym przez Bloomberg Philanthropies, Światową Organizację Zdrowia i Vital Strategies. Jej głównym celem jest rozwój i wdrożenie zaawansowanych narzędzi do oceny stanu zdrowia mieszkańców Warszawy, w tym stworzenie interaktywnego dashboardu zdrowotnego.

Projekt zakłada konsultacje z ekspertami z różnych dziedzin zdrowia publicznego z takich instytucji, jak: Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Narodowy Instytut Onkologii oraz Uniwersytet Warszawski. Koordynację w projekcie zapewniają naukowcy z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu, Wydziału Nauk o Zdrowiu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowe narzędzia mają umożliwić urzędnikom miejskim efektywniejsze zarządzanie polityką zdrowotną, oferując dynamiczny dostęp do danych zdrowotnych, co wesprze podejmowanie decyzji opartych na rzetelnych dowodach i poprawi zrozumienie trendów zdrowotnych w stolicy. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań, które zaowocowały opracowaniem metodologii oceny, nadzoru i monitorowania stanu zdrowia mieszkańców m.st. Warszawy, opartej na zasadach Evidence-Based Medicine, Evidence-Based Public Health Policy oraz Evidence-Based Health Care.
Projekt jest wspierany przez Partnerstwo na rzecz Zdrowych Miast, prestiżową globalną sieć 74 miast, których celem jest poprawa zdrowia publicznego poprzez zapobieganie chorobom niezakaźnym i urazom. Inicjatywa ta, umożliwia miastom na całym świecie realizację skutecznych polityk zdrowotnych lub systemowych interwencji w celu zmniejszenia czynników ryzyka w społecznościach miejskich. Więcej informacji: https://cities4health.org/

Zapraszamy również do lektury tekstu, opublikowanego na stronie głównej WUM: https://www.wum.edu.pl/Ruszyl-projekt-wspomagajacy-ocene-stanu-zdrowia-mieszkancow-Warszawy