MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA „WSPÓŁCZESNE KIERUNKI W OPIECE NAD KOBIETĄ RODZĄCĄ. DOŚWIADCZENIA MIĘDZYNARODOWE”

Obchody Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zostały oficjalnie zainaugurowane podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Współczesne kierunki w opiece nad kobietą rodzącą. Doświadczenia międzynarodowe”, która odbyła się 5 lutego br. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wydział Nauk o Zdrowiu WUM, Oddział Uniwersytecki Polskiego Towarzystwa Położnych oraz Zakład Położnictwa i Zakład Zdrowia Prokreacyjnego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Konferencję poprowadziła dr Beata Sztyber – przewodnicząca Oddziału Uniwersyteckiego Polskiego Towarzystwa Położnych, która na wstępie powitała zagranicznych gości: prof. Sandrę Morano, MD, dr Matildę Canepę oraz Claudię Massarotti, MD z Uniwersytetu w Genui; a także reprezentujących Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego: dyrektora prof. Ryszarda Gellerta, kierownika Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP - dr hab. Michała Rabijewskiego oraz kierownika Zakładu Położnictwa CMKP - dr Barbarę Baranowską; przedstawicieli Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych: dyrektor - dr Beatę Guzak i zastępcę dyrektora - mgr Beatę Szlendak, a także Prezesa Zarządu Centrum Medycznego „Żelazna” sp. z o.o., dyrektora Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie - dr Wojciecha Puzynę  i Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, dyrektora ds. Położnych i Pielęgniarek w Szpitalu św. Zofii - dr Grażynę Bączek, zatrudnioną w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WNoZ WUM .

Konferencję zaszczycili swoją obecnością Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – dr hab. Joanna Gotlib oraz Prodziekan ds. Położnictwa WNoZ WUMprof. Piotr Węgrzyn.

Pani Dziekan podkreśliła szczególny charakter spotkania związany z oficjalnym otwarciem kampanii z okazji Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej oraz poinformowała zebranych o planowanych na Wydziale Nauk o Zdrowiu wydarzeniach, organizowanych w ramach obchodów. Dr hab. Joanna Gotlib podkreśliła również znaczenie Konferencji, będącej efektem zgodnej i silnej współpracy miedzy zespołami: Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Prof. Ryszard Gellert dostrzegł w Konferencji przykład znakomitego porozumienia i współpracy kadr medycznych. Dr Wojciech Puzyna podziękował zagranicznym gościom za udział w trzydniowej wymianie doświadczeń. Prof. Piotr Węgrzyn wskazał na obecną współpracę między środowiskami położnych i lekarzy, podkreślił rolę obchodów Międzynarodowego Roku Pielęgniarki i Położnej oraz złożył wszystkim życzenia owocnych obrad.

Właściwy program Konferencji składał się z dwóch sesji. W ramach Sesji I, zatytułowanej „Współczesne problemy opieki nad rodzącą w kontekście przygotowania położnych do pracy” odbyły się wystąpienia poświęcone: edukacji okołoporodowej w kontekście zhumanizowanej opieki nad kobietą (prof. Sandra Morano, MD), kształceniu podyplomowemu w Polsce (dr Beata Guzak, mgr Beata Szlendak), kształceniu podyplomowemu włoskich położnych (dr Matilde Canepa), projektowi Side Curriculum dla rezydentów oraz położnych (Claudia Massarotti, MD) oraz profesjonalizmowi w pracy pielęgniarek i położnych (dr Sabina Stadnicka, dr hab. Danuta Zarzycka, mgr Zuzanna Zawadzka, prof. Piotr Węgrzyn).

Podczas Sesji II, która odbyła się pod nazwą: „Kształcenie przed i podyplomowe położnych oraz współpraca zespołu w opiece okołoporodowej”, prelegenci zaprezentowali tematy związane z kształceniem położnych w Polsce (dr Grażyna Bączek, dr Agnieszka Nowacka), dotyczące współpracy interprofesjonalnej w kształceniu położnych (dr Urszula Tataj-Puzyna, dr Barbara Baranowska) oraz tego rodzaju współpracy w opiece okołoporodowej (mgr Magdalena Witkiewicz, dr Anna Kajdy). Poruszony został również problem przygotowania położnych do opieki nad porodem fizjologicznym.

Poszczególne sesje wieńczyły dyskusje z udziałem prelegentów poświęcone współczesnym kierunkom w opiece nad kobietą rodzącą.

Zdjęcia wykonał Dział Fotomedyczny WUM.