Mgr Zuzanna Zawadzka: Jestem dumna, że jestem położną i dydaktykiem

zuzanna zawadzka

Za każdym razem, przekraczając próg oddziału zastanawiam się, z czym dziś przyjdzie mi się zmierzyć i to jest wspaniałe, bo każdy dyżur jest inny, zaskakujący. Jestem dumna, że jestem położną i dydaktykiem.

Wybierając studia postawiłam sobie tylko jeden warunek, studia medyczne w Warszawie. Po skończonych studiach i „liźnięciu” pracy w zawodzie jestem bardzo zadowolona, że padło właśnie na położnictwo. Pierwszy raz poczułam powołanie do tego zawodu podczas zajęć z technik położniczych prowadzonych w ramach programu studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu WUM. Byłam zafascynowana zajęciami w sali porodowej. Praktyki realizowane podczas studiów to najważniejsza forma nauki w zawodzie położnej, która umożliwia zdobycie wiedzy od doświadczonego personelu medycznego. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej formie kształcenia kształcenia jako nauczyciel akademicki.

Położne zajmują ważne miejsce w systemie ochrony zdrowia. To obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Zatrudnienie możemy znaleźć m.in. w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach (oddziały położnicze, ginekologiczne i neonatologiczne w tym patologii noworodka, intensywna terapia neonatologiczna, patologii ciąży, blok operacyjny, blok porodowy, położnicza izba przyjęć), zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, czy w „Szkołach Rodzenia” lub jako wykładowca na uczelniach wyższych.

mgr Zuzanna Zawadzka - absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Położna i dydaktyk. Pracuje na Oddziale Klinicznym Położnictwa i Perinatologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM.