KONGRES ZDROWIA PUBLICZNEGO 2017

W dniu 07.12.2017 r., w Auli A Centrum Dydaktycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła się kolejna edycja Kongresu Zdrowia Publicznego – międzyresortowego, systemowego wydarzenia, z udziałem ekspertów zdrowia publicznego i przedstawicieli dziedzin życia społecznego oraz politycznego.

Spotkanie, zorganizowane przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Ochrony Zdrowia, odbyło się pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia – Konstantego Radziwiłła.

Partnerami wydarzenia byli: Państwowa Inspekcja Sanitarna, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny oraz Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM. Czasopismo „Służba Zdrowia” oraz portal MedExpress.pl to patroni medialni wydarzenia.

Pierwsze przemówienie w ramach Kongresu wygłosił Jego Magnificencja Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś. JM Rektor WUM, podczas swojego wystąpienia, m.in. przypomniał początki kształcenia na kierunku Zdrowie Publiczne oraz uroczyście powitał specjalnego gościa spotkania - ks. Adama Bonieckiego.

W imieniu Władz Dziekańskich Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM głos zabrała Pani Prodziekan ds. Oddziału Pielęgniarstwa – dr hab. n. med. Bożena Czarkowska-Pączek, gratulując organizatorom Kongresu. Pani Prodziekan wspomniała zwłaszcza o ogromnym wkładzie naukowym Pana Prof. dr hab. n. med. Bolesława Samolińskiego – Kierownika Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WNoZ WUM, który od lat zajmuje się tematyką zdrowia publicznego i odniósł w tym zakresie wiele znaczących sukcesów.

Wystąpienie inauguracyjne, pt. „Jak bronić prawdy w dobie kryzysu autorytetów” wygłosił ks. Adam Boniecki, odwołując się, m.in. do obecnego rozchwiania hierarchii wartości, wzorców oraz problemu autorytetów społecznych we współczesnym świecie.

Główna część Kongresu składała się z pięciu paneli dyskusyjnych oraz wystąpienia Pana red. Bronisława Wildsteina, pt. „Polityka zdrowotna państwa – Ile wolności, ile obowiązków?”, a także z sesji podsumowującej.

Moderatorem pierwszego panelu, pt. „Gospodarka – Zdrowie. Naczynia Połączone” był Pan dr n. med. Mariusz Gujski. W dyskusji wzięli udział Panowie: Jarosław Pinkas - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Prof. Jerzy Żyżyński – Członek Rady Polityki Pieniężnej, Robert Dzierzgwa  - dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju oraz Marek Woch - pełnomocnik Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Panel „Szczepienia Ochronne Zdobyczą Cywilizacji” moderowała Pani red. Renata Furman, w towarzystwie: Prof. dr hab. n. med. Ewy Bernatowskiej – Kierownika Oddziału i Poradni Immunologii w Instytucie Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Prof. dr hab. n. med. Rafała Gierczyńskiego z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, dr n. med. Grzegorza Juszczyka – Dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego  Zakładu Higieny oraz Marka Posobkiewicza – Głównego Inspektora Sanitarnego.

O „Chorobach Przewlekłych - Problemie Zdrowia Publicznego – Chorobach Serca i Naczyń Krwionośnych”, pod przewodnictwem, wspomnianego już dr Mariusza Gujskiego, dyskutowali:  dr n. med. Marcin Pakulski – ekspert Instytutu Ochrony Zdrowia, dr n. med. Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki – Dyrektor Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Barbara Wójcik-Klikiewicz z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Łukasz Zalicki z EY.

W panelu, poświęconym jakości i bezpieczeństwu żywności, kierowanym przez Panią red. Iwonę Schymallę, udział wzięli: dr hab. n. o zdr. Adam Fronczak – Kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Andrzej Gantner – Dyrektor Generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców, dr. n. med. Agnieszka Jarosz – Kierownik Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej w Instytucie Żywności i Żywienia, dr n. med. Jarosław Pinkas – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Marek Posobkiewicz – Główny Inspektor Sanitarny.

Ostatnia dyskusja dotyczyła sposobów komunikacji idei zdrowia publicznego w mediach. Moderatorem tego forum był Pan red. Witold Laskowski. W dyskusji uczestniczyli Państwo: red. Marek Nowicki z TVN-u, red. Dorota Romanowska – Newsweek Polska, Prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński – Kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WNoZ WUM, red. Łukasz Warzecha, reprezentujący tygodnik „Do Rzeczy”.

Biorący udział w Kongresie - przedstawiciele zdrowia publicznego, odpowiedzialni za kształtowanie jego koncepcji w Polsce - odpowiedzieli na liczne, współczesne wyzwania zdrowotne. Dyskusje, zagadnienia poruszane podczas spotkania, dotyczyły, m.in. zdrowego odżywiania, problemu nieodpowiednio wykorzystywanej żywności i niewłaściwego trybu życia, zanieczyszczeń powietrza, genetycznie modyfikowanej żywności (GMO), czy kształtowania nawyków zdrowotnych przez media.

Sesję podsumowującą poprowadzili wspomniani wcześniej: Pan Prof. dr hab. Bolesław Samoliński oraz Pan dr Mariusz Gujski.

Zdjęcia wykonał Dział Fotomedyczny WUM.