KONFERENCJA "WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE W RATOWNICTWIE MEDYCZNYM": 6. EDYCJA

W dniu 06.11.2018 r., w Auli A Centrum Dydaktycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się szósta edycja konferencji pt. „Wsparcie psychologiczne w ratownictwie medycznym”, organizowanej przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Zakład Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższą relacją Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Już szósty raz odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Wsparcie Psychologiczne w Ratownictwie Medycznym”. Ponad stu uczestników spotkało się w Centrum Dydaktycznym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Organizatorami niezmiennie były Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i Zakład Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pierwsza i druga sesja dotyczyła kolejno: komunikacji w zespole ratunkowym oraz komunikacji interwencyjnej. Dr Małgorzata Wypych i dr Tomasz Sanak przedstawili korzyści psychologiczne z omówienia działań zespołu oraz radzili, jak przygotować się na trudne sytuacje. Zaciekawienie wzbudził wykład Michała Kurdziela na temat postępowania z agresywnym poszkodowanym.

Trzecia sesja poświęcona była wsparciu psychologicznemu dla personelu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Martyna Tworkowska z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wyjaśniała, czym jest depresja i jakie są strategie jej leczenia. Dawid Surowicz odniósł się w swoim wystąpieniu do satysfakcji z pracy pracowników systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, natomiast Małgorzata Maj-Mierzejewska próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie, czy personel medyczny ma prawo do żałoby.

Czwarta sesja dotyczyła komunikacji z pacjentem w sytuacjach wyjątkowych m.in. o komunikacji z trudnym dzieckiem opowiadała dr Magdalena Skotnicka-Chaberek. Dr Paulina Zielińska przekonywała zaś do tego, aby nie odwozić umierających członków rodziny do szpitala.

Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Zdrowia, Konsultant Krajowy ds. Medycyny Ratunkowej, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM.

Patronami medialnymi wydarzenia były portale: portalemedyczne.pl, medexpress.pl, ratunek24.pl,  mp.pl oraz czasopisma Emergency Medical Service Ratownictwo Medyczne, Ogólnopolski Przegląd Medyczny, a także Anestezjologia i Ratownictwo.

Źródło: https://www.lpr.com.pl/pl/vi-konferencja-dotyczaca-wsparcia-psychologicznego/#post-content

Zdjęcia wykonał Tomasz Jędrzejewski z Działu Fotomedycznego WUM.