KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA "AKTYWNOŚĆ PO TRANSPLANTACJI NERKI LUB WĄTROBY I PSYCHOFIZYCZNE DETERMINANTY UDZIAŁU W ŻYCIU SPOŁECZNYM I ZAWODOWYM"
W dniu 09.11.2018 r., w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. "Aktywność po transplantacji nerki lub wątroby i psychofizyczne determinanty udziału w życiu społecznym i zawodowym", zorganizowana w ramach programu, realizowanego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, współfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem wydarzenia był Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM.
Konferencję otworzyła Prodziekan ds. Oddziału Pielęgniarstwa - dr hab. Bożena Czarkowska-Pączek, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Klinicznego WNoZ WUM, która uroczyście przywitała prelegentów - wybitnych specjalistów w zakresie transplantologii i rehabilitacji oraz wszystkich zaproszonych gości. Pani Dziekan przedstawiła również główny cel spotkania, jakim było zaprezentowanie aktualnych danych dotyczących przeszczepienia wątroby oraz nerki w kontekście rehabilitacji i przedłużania życia pacjentów po transplantacji narządów, zwracając uwagę na stale zwiększającą się liczbę osób po przeszczepieniu.
Spotkanie poprowadziła dr Katarzyna Wesołowska-Górniak z Zakładu Pielęgniarstwa Klinicznego WNoZ WUM.
W ramach programu Konferencji, jako pierwszy, wykład wygłosił prof. Roman Danielewicz, reprezentujący Katedrę i Klinikę Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM, który przedstawił transplantologię jako nowoczesną i zaawansowaną technologicznie dziedzinę medycyny, a przeszczepianie jako metodę z wyboru leczenia niewydolności narządów. Pokazał również statystyki przeszczepiania narządów w Polsce oraz zapoznał słuchaczy z kondycją zdrowotną pacjentów po transplantacji. Prof. Magdalena Durlik - kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych WUM w swoim wystąpieniu skupiła się na zagadnieniu leczenia immunosupresyjnego po transplantacji. Przedstawiciele Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM poruszyli temat odległych wyników leczenia po przeszczepieniu nerek (dr hab. Bartosz Foroncewicz) oraz wątroby (dr hab. Michał Ciszek). Prof. Joanna Bugajska - kierownik Zakładu Ergonomii w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy przedstawiła problem adaptacji do aktywności zawodowej po transplantacji nerki lub wątroby. Prezentacja Mgr Elżbiety Włodarczyk z Kliniki Geriatrii Katedry Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Bydgoszczy dotyczyła świadczeń emerytalnych i rentowych udzielanych w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej. Dr Wojciech Boratyński - przewodniczący Wydziałowego Zespołu ds. Zapewnienia i Doskonalenia Jakości Kształcenia WNoZ WUM, reprezentujący Zakład Zdrowia Publicznego WNoZ WUM wymienił aspekty ekonomiczne związane z powrotem do aktywności zawodowej osób po transplantacji, zaś dr Grażyna Wójcik - Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, adiunkt w Zakładzie Pielęgniarstwa Społecznego WNoZ WUM, w swoim wystąpieniu, skupiła się na roli pielęgniarki opieki długoterminowej w opiece nad pacjentem po przeszczepieniu nerki i wątroby.
W drugiej części Konferencji głos zabrali: mgr Magdalena Federowicz z Zakładu Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie, wspomniana wcześniej dr Katarzyna Wesołowska-Górniak oraz mgr Jacek Gierus z Kliniki Pscyhiatrycznej WNoZ WUM. Mgr Magdalena Federowicz opowiedziała o roli fizjoterapeuty w leczeniu po transplantacji narządów. Dr Katarzyna Wesołowska-Górniak zaprezentowała ankietę dotyczącą czynników korzystnych do podjecia pracy zawodowej po przeszczepieniu. Mgr Jacek Gierus wskazał natomiast psychologiczne aspekty powrotu do aktywności zawodowej osób po wspomnianym zabiegu.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem pracowników i studentów Uczelni.
Fot. Wanda Widomska, Dział Fotomedyczny WNoZ WUM