Kolejny webinar z cyklu „Wsparcie matek w żywieniu dzieci w kryzysie“

Serdecznie zapraszamy na kolejny webinar z cyklu „Wsparcie matek w żywieniu dzieci w kryzysie“, który odbędzie się już 27 kwietnia 2023 r., o godzinie 17:30.

Warszawski Uniwersytet Medyczny wraz z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i partnerami zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych na webinar nr. 4 pt.: „Poradnictwo laktacyjne i żywieniowe w sytuacjach kryzysowych”. Wykład jest nieodpłatny i odbędzie się online 27 kwietnia w godzinach 17:30-19:00.

Cykl webinarów pn. „Wsparcie matek w żywieniu dzieci w kryzysie“ realizowany jest na zlecenie Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Zdrowia, Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.

W sytuacji klęski żywiołowej czy wojny istnieje ogromne ryzyko niedożywienia wśród osób dotkniętych kryzysem, zwłaszcza wśród najmłodszych. Dlatego zadbanie o prawidłowe żywienie niemowląt i małych dzieci jest szczególnie ważne właśnie wtedy, gdy brakuje jedzenia na półkach sklepowych, gdy pomoc humanitarna świadczona przez przeróżne organizacje przekazuje produkty nie zawsze właściwe dla niemowląt i małych dzieci, gdy brak jest dostępu do czystej wody i środków higienicznych, gdy matki karmiące tracą pokarm. Podczas 4 webinaru pt: „Poradnictwo laktacyjne i żywieniowe w sytuacjach kryzysowych” w ramach cyklu „Wsparcie matek w żywieniu dzieci w kryzysie”, Jodine Chase, dr Agnieszka Bzikowska-Jura oraz Malwina Okrzesik nie tylko przedstawią najważniejsze założenia dotyczące żywienia niemowląt i małych dzieci w sytuacjach nagłych, ale i poradzą, jak powinno wyglądać poradnictwo laktacyjne oraz jak należy planować dietę uzupełniającą niemowląt po 6 mies. życia w tych szczególnych sytuacjach.

PRELEGENCI:
Jodine Chase - członkini Grupy Roboczej ds. Żywienia Dzieci w Kryzysie (ang. The Infant Feeding in Emergencies Core Group IFE CG) w Emergency Nutrition Network (ENN) (Wielka Brytania), międzynarodowej organizacji pozarządowej, która współpracuje z naukowcami i decydentami politycznymi w celu walki z głodem na świcie. Ponadto działa aktywnie, w SafelyFed Canada, organizacji non profit zajmującej się ochroną niemowląt i małych dzieci w nagłych wypadkach poprzez bezpieczne i odpowiednie żywienie. W ramach tej organizacji prowadzi szkolenia oraz koordynuje pracą personelu, wolontariuszy oraz organizacji partnerskich. Zaangażowana jest również w badania nad podnoszeniem jakości opieki okołoporodowej nad matką i dzieckiem w Quality Maternal and Newborn Care Alliance (QMNC) Research Alliance.

dr Agnieszka Bzikowska-Jura - dietetyczka kliniczna, adiunkt naukowo-dydaktyczny Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją, działającej przy Zakładzie Biologii Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoje działania kliniczne koncentruje przede wszystkim na poradnictwie żywieniowym dla kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz dzieci. Naukowo jest związana z badaniami, których celem jest identyfikacja i analiza czynników wpływających na skład mleka kobiecego, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu żywienia i stanu odżywienia matki. Ukończyła międzynarodowe szkolenie z IYCF-E i jest współredaktorką pierwszej dostępnej na polskim rynku monografii dotyczącej Żywienia niemowląt i małych dzieci w sytuacjach kryzysowych (dostępna od kwietnia 2023 r.).

Malwina Okrzesik - psycholożka, konsultantka laktacyjna IBCLC, absolwentka Podyplomowych Studiów Pomocy Humanitarnej na Uniwersytecie Warszawskim i trenerka komunikacji empatycznej. Prezeska Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni, które w 2022 roku zebrało prawie milion złotych w projekcie Dobrze Urodzeni dla Ukrainy na bezpośrednie wsparcie rodzących kobiet i szpitali położniczych na terenach objętych wojną. Członkini Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych oraz jego europejskiego odpowiednika - ELACTA. Autorka wielu materiałów edukacyjnych o karmieniu piersią przeznaczonych dla rodziców. Obecnie członek zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia ds. przygotowania strategii żywienia niemowląt i małych dzieci w sytuacjach kryzysowych.

Cykl webinariów skierowany jest do neonatologów, pediatrów, ginekologów, lekarzy rodzinnych, położnych, pielęgniarek, dietetyków, doradczyń laktacyjnych oraz wszystkich zainteresowanych tematem karmienia piersią i żywieniem dzieci i niemowląt w sytuacji kryzysowej.

Serdecznie zapraszamy do rejestracji na spotkanie tutaj:
www.zywieniedzieciwkryzysie.medius.com.pl

Więcej informacji o cyklu można znaleźć na stronie: www.bankmleka.pl

Uczestnictwo w cyklu webinarów jest bezpłatne.

Za każdy webinar można uzyskać 2 punkty edukacyjne (w sumie 12 punktów edukacyjnych za cały cykl szkolenia).

webinar dr Agnieszka Bzikowska-Jura