IX WARSZAWSKIE DNI NAUKI O ŻYWIENIU CZŁOWIEKA

W dniach 26 - 27.04.2017 r., w auli B Centrum Dydaktycznego WUM, przy ul. Księcia Trojdena 2a w Warszawie, odbyły się IX Warszawskie Dni Nauki o Żywieniu Człowieka, pt. "Żywienie w nieswoistych chorobach zapalnych jelit i w onkologii". Ta ogólnopolska konferencja zorganizowana została przez Zakład Żywienia Człowieka, Studenckie Koło Naukowe Dietetyków i Studenckie Koło Naukowe Żywienia Klinicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz we współpracy z Sekcją Dietetyki Medycznej Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu POLSPEN. Honorowy patronat nad konferencją objął JM Rektor WUM - prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś.

Spotkanie otworzyli Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu - prof. dr hab. n. med. Piotr Małkowski oraz kierownik Zakładu Żywienia Człowieka WNoZ WUM - dr hab. n. o zdr. Dorota Szostak-Węgierek.

Program pierwszego dnia konferencji składał się z trzech sesji - I - "Żywienie w nieswoistych chorobach zapalnych jelit" (poprowadzili ją Prodziekan ds. Oddziału Dietetyki i Kierunku Ratownictwo Medyczne oraz kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego - dr hab. n. med. Jacek Sobocki i wspomniana dr hab. n. o zdr. Dorota Szostak-Węgierek), II - "Żywienie w onkologii" (Prorektor ds. Personalnych i Organizacyjnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Prof. dr hab. n. med. Andrzej Deptała i Prof. dr hab. Grażyna Nowicka) i III - "Multimedialnej sesji plakatowej" (dr hab. n. med. Halina Weker i dr hab. n. roln. Iwona Traczyk), polegającej na przedstawieniu prezentacji multimedialnych wybranych plakatów.

Podczas wykładów, wybitni eksperci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z innych jednostek poruszyli problemy dotyczące, m.in.: immunologicznego tła nieswoistych chorób zapalnych jelit oraz mikrobioty jelitowej, leczenia dietetycznego i żywienia klinicznego w tych chorobach; chorób nowotworowych, żywienia chorego onkologicznego, czy diety w profilaktyce nowotworów.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród za najlepsze plakaty.

Drugi dzień IX Warszawskich Dni Nauki o Żywieniu Człowieka stanowił Konferencję Studencką. Wykład inauguracyjny poprowadził wspomniany wcześniej dr hab. n. med. Jacek Sobocki. Spotkanie złożone było z dwóch części - Sesji I - "Żywienie w nieswoistych chorobach zapalnych jelit oraz w onkologii" i Sesji II - "Aktualne trendy w dietetyce".

W ramach drugiego dnia konferencji odbyły się wykłady eksperckie, podczas których poruszone zostały tematy dotyczące, m.in.  znaczenia żywienia w nieswoistych zapalnych chorobach jelit u dzieci oraz diety w trakcie leczenia onkologicznego i wykład Złotego Sponsora, a także prezentacje prac wybranych przez Komitet Naukowy Studenckiego Dnia Konferencji. Na zakończenie IX Warszawskich Dni Nauki o Żywieniu Człowieka wręczono nagrody.

Niezwykłą, dodatkową atrakcją podczas dwóch dni spotkania były, m.in. duża piramida żywienia, zbudowana przez Studenckie Koło Naukowe Dietetyków, którą można było podziwiać na korytarzu oraz stoiska ze zdrowymi przekąskami.

Zdjęcia wykonała Dominika Robak.