IX KONFERENCJA NAUKOWA Z OKAZJI DNIA POŁOŻNEJ

zdjęcie z Konferencji z okazji Dnia Położnej

W dniu 31.05.2022 r., w Auli Centrum Dydaktycznego WUM odbyła się IX Konferencja Naukowa z okazji Dnia Położnej pt. "Samodzielność zawodowa położnej", zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe Etyki i Studenckie Koło Naukowe Położnych, działające przy Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.

Konferencję poprowadziła mgr Dorota Cholewicka - opiekun SKN Etyki, która na wstępie powitała wszystkich znamienitych gości wydarzenia: Jego Magnificencję Rektora WUM – prof. Zbigniewa Gacionga, Prodziekan ds. Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – dr hab. Justynę Teligę-Czajkowską, Prodziekana ds. Pielęgniarstwa WNoZ WUM – dr hab. Łukasza Czyżewskiego, Zastępcę dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych - Beatę Szlendak, Dyrektor Szpitala Klinicznego im. Ks. Anny Mazowieckiej – Ewę Piotrowską, Prezesa Zarządu Centrum Medycznego „Żelazna” sp. z o.o., Dyrektora Szpitala Specjalistycznego Św. Zofii – dr Wojciecha Puzynę, a także wieloletnie nauczycielki akademickie: Marię Kocent oraz Bożenę Majkowską, a także położne ze szpitali i przychodni warszawskich.

W swoim przemówieniu JM Rektor WUM - prof. Zbigniew Gaciong życzył wszystkim położnym i przyszłym położnym, uczestniczącym w wydarzeniu, satysfakcji w życiu zawodowym. Jego Magnificencja poradził również studentom położnictwa, aby kierowali się własnymi zainteresowaniami, planując swoją drogę zawodową. Na zakończenie swojej wypowiedzi JM Rektor WUM życzył wszystkim udanych obrad.

Pani Prodziekan ds. Położnictwa – dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska, zwracając się do studentek położnictwa, podkreśliła znaczenie rozwoju drogi naukowej w zawodzie położnej.

Pani Beata Szlendak w swoim wystąpieniu podkreśliła piękno zawodu położnej oraz przypomniała, jak ważne jest aktualizowanie swojej wiedzy i ustawiczne kształcenie.

Po przemówieniach, Panie dr Grażyna Bączek (kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej) oraz dr Agnieszka Nowacka opowiedziały o konkursie „Położna Przyszłości – Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy”, którego celem jest promocja zawodu położnej w Polsce oraz wyłonienie najlepszego studenta położnictwa w kraju, po czym wręczone zostały nagrody 5 finalistom pierwszego etapu konkursu. III miejsce z taką samą liczbą punktów zajęli: Pani Hanna Kacprzyk i Pan Mateusz Owczarczyk, II miejsce – Pani Kamila Bitkowska i Pani Alicja Grzechnik, zaś I miejsce – Pani Weronika Berezka, która znalazła się tym samym, w gronie 15 najlepszych studentów w Polsce (w konkursie uczestniczyli studenci III roku studiów z 15 polskich uczelni). Nagrodą dla wspomnianych, wyróżnionych osób jest możliwość wyboru oddziału, na którym będą odbywać egzamin kończący studia. Wszystkim 14 studentom, którzy przystąpili do pierwszego etapu konkursu, wręczone zostały dyplomy.

Główna część Konferencji rozpoczęła się od wykładu pt. „Rola zawodowa położnej”, przedstawionego przez Panią Kamilę Kraszewską – przewodniczącą SKN-u Etyki.

Później odbyły się trzy Sesje, w tym  Sesja plakatowa multimedialna pod hasłem: „Różne aspekty opieki położniczej nad kobietą w zdrowiu i chorobie”.

W ramach Sesji I przedstawione zostały tematy związane z pracą położnej w Polsce oraz w innych krajach: Niemczech, Norwegii, Danii, Grecji i Holandii. Program Sesji II składał się z wykładów dotyczących: doświadczeń pacjentki wobec ciąży prowadzonej przez położną, samodzielności położnej w Domu Narodzin oraz opieki położnej w połogu fizjologicznym.

Na zakończenie nastąpiło podsumowanie części wykładowej oraz rozstrzygnięcie sesji plakatowej.

Zdjęcia: Biuro Komunikacji i Promocji WUM