IV OGÓLNOPOLSKA INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA "BEZPIECZEŃSTWO PACJENTA. PROCEDURY I CO DALEJ..."

W dniu 30.11.2018 r., w Centrum Dydaktycznym WUM odbyła się IV Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pn. "Bezpieczeństwo Pacjenta. Procedury i co dalej...", zorganizowana przez Zakład Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego WNoZ WUM oraz Zakład Pielęgniarstwa Społecznego WNoZ WUM.

Spotkanie poprowadzili studenci studiów II stopnia na kierunku pielęgniarstwo WNoZ-u: Zuzanna Strząska-Kliś oraz Grzegorz Bartkowiak. Otwarcia Konferencji dokonała dr hab. Aleksandra Czerw - kierownik Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego WNoZ WUM, przewodnicząca Komitetu Naukowego Konferencji, która uroczyście przywitała przedstawicieli zewnętrznych ośrodków akademickich: Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego, Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. św. Anny, Centrum Medycznego Żelazna, Miejskiego Centrum Medycznego im. K. Jonschera w Łodzi,  reprezentantów dwóch warszawskich szkół: LXXII Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego przy ul. Grochowskiej 346/348 i CLXII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Turmonckiej 2, a także pozostałych, zgromadzonych gości. Pani Docent podkreśliła ogromne znaczenie zdrowia zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społecznym, wskazując jednocześnie na poczucie bezpieczeństwa każdego człowieka jako istotny element systemu opieki zdrowotnej. Dr hab. Aleksandra Czerw przekazała również uczestnikom spotkania życzenia owocnych i satysfakcjonujących obrad.

Następnie, głos zabrał Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM - prof. Piotr Małkowski, który pogratulował organizatorom Konferencji licznej frekwencji na sali. Pan Profesor podkreślił duże znaczenie czynnika bezpieczeństwa w każdej branży, m.in. medycznej czy lotniczej oraz w każdym zakładzie pracy, a także zwrócił uwagę na procedury zapewniające wskazane bezpieczeństwo zarówno pacjentom, usługobiorcom, jak i personelowi medycznemu czy pracownikom innych specjalności.

Właściwy program Konferencji składał się z Sesji I i II oraz Sesji plakatowej. Sesji I przewodniczyli: wcześniej wspomniana dr hab. Aleksandra Czerw, dr hab. Tomasz Kryczka - kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego WNoZ WUM oraz dr inż. Maciej Lasek z Zakładu Mechaniki Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W ramach tej części spotkania przedstawione zostały zalecenia Rady Unii Europejskiej z dnia 9 czerwca 2009 roku w sprawie bezpieczeństwa pacjentów, systemowe uwarunkowania zgłaszalności zdarzeń niepożądanych oraz możliwości i zagrożenia systemu gromadzenia informacji o nich. W Sesji I prelegenci skupili się również, m.in. na zagadnieniu bezpieczeństwa pacjenta w odniesieniu do organizacji stanowiska pracy pielęgniarki i położnej oraz problemie zdarzeń niepożądanych w lotnictwie.

Sesję II poprowadzili: prof. Robert Rudowski - emerytowany Profesor I Wydziału Lekarskiego WUM, prof. Michał Marczak z Zakładu Zarządzania Ryzykiem Choroby i Utraty Zdrowia w Systemach Zabezpieczenia Zdrowotnego Katedry Polityki Ochrony Zdrowia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz mgr Agata Kaczyńska z Wydziału Prawa i Administracji w Uczelni Łazarskiego. Tematyka wystąpień zaprezentowanych w Sesji II dotyczyła, m.in. zarządzania ryzykiem zdarzeń niepożądanych w praktyce placówek ochrony zdrowia, bezpieczeństwa pacjenta w położnictwie oraz w odniesieniu do organizacji opieki pielęgniarskiej w szpitalu. Podczas tej części Konferencji eksperci przedstawili również rolę jakości bezpieczeństwa pacjenta na przykładzie Miejskiego Centrum Medycznego im. dr K. Jonschera w Łodzi oraz skupili się na problemie uszkodzenia dróg żółciowych w operacyjnym leczeniu kamicy pęcherzyka żółciowego. W wstąpieniach specjalistów poruszone zostały także kwestie dotyczące zdarzeń niepożądanych w chirurgii czy problemów geriatrycznych, takich jak upadki osób starszych. Wykładowcy scharakteryzowali też trudności, z jakimi zmagają się pacjenci szpitala psychiatrycznego oraz sytuację poszkodowanych w upadkach wewnątrzszpitalnych.

Sesja plakatowa odbyła się pod przewodnictwem: dr Anny Leńczuk-Grubej z Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego WNoZ WUM, mgr Moniki Kowalczyk - absolwentki studiów II stopnia na kierunku zdrowie publiczne WNoZ-u oraz dr Małgorzaty Marcysiak, reprezentującej Pracownię Propedeutyki Pielęgniarstwa i Nauk Społecznych Zakładu Pielęgniarstwa i Kształcenia Podyplomowego Wydziału Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Zaproponowane prezentacje związane były z takimi zagadnieniami, jak: zdarzenia niepożądane w praktyce zawodowej pielęgniarek, bezpieczeństwo pacjenta w kontekście jakości opieki pielęgniarskiej, bezpieczeństwo personelu medycznego, czynniki zagrażające zdrowiu zespołu pielęgniarskiego, czy dobre praktyki dla bezpieczeństwa pacjenta.

W ramach IV edycji Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo Pacjenta. Procedury i co dalej..." odbyły się wykłady wybitnych ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem pacjenta w zakresie prawnym, ekonomicznym i organizacyjnym. Prelegenci szczegółowo omówili kwestie stosowania procedur medycznych w systemie bezpieczeństwa pacjenta, zarządzania ryzykiem zdarzeń niepożądanych oraz metod ich zgłaszania.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem: Jego Magnificencji Rektora WUM - prof. Mirosława Wielgosia, Konsultanta Krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego - dr hab. Jarosława Pinkasa, Rzecznika Praw Pacjenta - Bartłomieja Łukasza Chmielowca, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego oraz Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego była dr Grażyna Dykowska - adiunkt w Zakładzie Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego WNoZ WUM.

Fot.Jarosław Oktaba, Dział Fotomedyczny WUM