zdjęcie pacjenci pro

W dniu 21.03.2024 r. odbyła się III Międzynarodowa Konferencja PACJENCI.PRO, pt. „Pacjent jako współtwórca systemu ochrony zdrowia – doświadczenia organizacji pacjentów w Polsce i na świecie”.

Tym razem wydarzenie zorganizowane zostało w formule hybrydowej, stacjonarnie w sali nr 23 im. prof. Dobrzańskiego w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym WUM oraz online, za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

Gospodarzami spotkania byli Magdalena Romanowicz, koordynatorka projektu PACJENCI.PRO ze strony Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz dr hab. Dominik Olejniczak, koordynator projektu PACJENCI.PRO, adiunkt Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.

Konferencję otworzyli Jego Magnificencja Rektor WUM - prof. Zbigniew Gaciong, Dziekan WNoZ WUM - prof. Mariusz Gujski oraz Michał Byliniak - Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, którzy zwrócili uwagę m.in. na ogromną rolę organizacji pacjenckich w tworzeniu systemu ochrony zdrowia oraz na znaczenie wspomnianego spotkania, które poruszało właśnie ten ważny temat, gratulując przy tym jego organizatorom.

Podczas rozpoczęcia konferencji odczytano również list przekazany przez Panią dr Beatę Małecką-Liberę, Przewodniczącą Senackiej Komisji Zdrowia, członka Rady Programowej PACJENCI.PRO, w którym zwróciła uwagę m.in. na potrzebę współpracy z pacjentami, opartej na dialogu i merytorycznych argumentach oraz na kwestię zdrowia publicznego jako najważniejszego wyzwania XXI wieku.

Później wyświetlony został film, prezentujący wypowiedzi przedstawicieli fundacji, stowarzyszeń, czy projektów, wspierających organizacje pacjenckie i działających na rzecz pacjentów.

W dalszej części spotkania przedstawione zostały wyniki tegorocznego Raportu „Barometr zaangażowania organizacji pacjentów w procesy kształtowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce w latach 2022-2023”.

Następnie poruszono kwestię oczekiwań pacjentów i ich organizacji w obszarze współpracy i dialogu z administracją publiczną, skupiając się na perspektywie obu stron. Później miała miejsce sesja pytań i odpowiedzi.

W kolejnej części konferencji, wybitni eksperci medyczni i systemowi wzięli udział w Platformach wymiany doświadczeń, podczas których opowiedzieli uczestnikom spotkania o wartości, jaką wnoszą organizacje pacjentów do systemu ochrony zdrowia, a także o ważnej roli krajowych, europejskich i światowych organizacji parasolowych.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: prof. Robert Gil - Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Piotr Rutkowski - Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. Piotr Dąbrowiecki - z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Magdalena Kołodziej - Prezes Zarządu Fundacji My Pacjenci, Jakub Gołąb - Dyrektor Departamentu Współpracy w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, Urszula Jaworska - Prezes Fundacji Urszuli Jaworskiej, Grzegorz Perzyński - Prezes Fundacji Transplantacja LIVERstrong, Matzena Nelken - Dyrektor Krajowego Forum Orphan, Joanna Parkitna - Dyrektor Wydziału Oceny Technologii Medycznych, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Lucyna Jaworska- Wojtas - Prezes Zarządu Fundacji Pokonać Endometriozę.