II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Stany Zagrożenia Życia i Zdrowia u Dzieci. Teoria i Praktyka"

konferencja ratownicza

W dniu 15.03.2023 r., w Auli Centrum Dydaktycznego WUM, odbyła się II edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Stany Zagrożenia Życia i Zdrowia u Dzieci. Teoria i Praktyka", zorganizowana przez Zakład Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM,  Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie oraz Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza. 


Na wstępie głos zabrał prof. Robert Gałązkowski - Prodziekan ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego, Kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM, Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który powitał wszystkich uczestników konferencji oraz podkreślił wagę wydarzenia i poruszanej podczas niego tematyki, prezentowanej przez autorytety polskiej medycyny. 


Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Jego Magnificencja Rektor WUM – prof. Zbigniew Gaciong oraz Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – prof. Mariusz Gujski. 


JM Rektor WUM również zwrócił uwagę na istotę zagadnień podejmowanych w ramach konferencji, skupionych wokół leczenia i ratowania dzieci oraz m.in. na szczególnie znaczącą obecnie rolę Zakładu Ratownictwa Medycznego w nauce medycyny pola walki. Na zakończenie swojego wystąpienia zachęcił zebranych do aktywnego udziału w wydarzeniu. 


Pierwszym prelegentem Sesji I był prof. Paweł Łaguna, który poruszył problem pacjenta pediatrycznego ze skazą krwotoczną. Później, prof. Bogdan Ciszek opowiedział o postępowaniu w ciężkim urazie czaszkowo-mózgowym u dzieci, a lek. Anna Janus-Młodawska – o postępowaniu z dziećmi w kwasicy ketonowej w warunkach SOR. Mgr Jakub Zachaj zaprezentował przypadek wypadku nurkowego u dziecka, zaś dr hab. Lidia Zawadzka-Głos podjęła problem ciała obcego w drogach oddechowych. Lek. Łukasz Jabłoński zapoznał uczestników z tematem pediatrycznego pacjenta paliatywnego. Dr hab. Wojciech Hautz skupił się natomiast na przypadku urazów gałki ocznej u dzieci. W dalszej części konferencji, prof. Tomasz Wolańczyk poruszył problem prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Prof. Bożena Werner opowiedziała o nagłych zaburzeniach rytmu serca u pacjentów pediatrycznych, zaś dr Michał Maternik skupił się na działaniach ratunkowych u dzieci ze schorzeniami nefrologicznymi. Temat resuscytacji noworodka na etapie przedszpitalnym przedstawił dr hab. Tomasz Szczapa. O problemie krwawienia z dróg rodnych u pacjentki nieletniej opowiedział prof. Krzysztof Czajkowski.  


W ramach Sesji II prelegenci skupili się na tematyce związanej z sytuacjami nadzwyczajnymi w medycynie ratunkowej dzieci. Prof. Mariusz Kuśmierczyk w swoim wystąpieniu zaprezentował wykorzystanie ECMO w resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dzieci. Następnie lek. Michał Kopka opowiedział o ratunkowym wydobyciu płodu w miejscu zdarzenia. Mgr Karolina Kosiacka przedstawiła charakterystykę urazów u dzieci, w oparciu o najnowsze badania. Prof. Jan Mazela skupił się na wyzwaniach klinicznych transportu noworodków. Dr hab. Jarosław Woroń poruszył zagadnienie farmakoterapii pacjenta pediatrycznego. Dr Jan Stachurski opowiedział o przygotowaniu ZRM do medycznych czynności ratunkowych u noworodnych, niemowląt i dzieci, zaś mgr Łukasz Szemis – o przygotowaniu do transportu lotniczego pacjenta pediatrycznego. Lek. Rafał Nowakowski podjął problem zdarzenia masowego z udziałem dzieci. Dr hab. Dariusz Kosson wyjaśnił natomiast, jak ułatwić lekarzowi intubację u dziecka. Na zakończenie, lek. Paweł Samocki zapoznał uczestników ze specyfiką pracy lekarza SOR w szpitalu dziecięcym.  


Niezwykle ważna i bogata tematyka (zaprezentowane zostały 22 wykłady) przedstawiana w ramach konferencji przez znamienitych prelegentów – wybitnych specjalistów z dziedzin medycyny i nauk o zdrowiu przyciągnęła na Aulę bardzo dużą liczbę uczestników. W wydarzeniu wzięło udział niemal 900 osób.  


Konferencja odbyła się po patronatem Ministra Zdrowia, JM Rektora WUM oraz Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. Partnerami wydarzenia były firmy: Schiller, Ekomark, Laerdal i Neomed.  

Fot. Biuro Komunikacji i Promocji WUM