I OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA. STANY ZAGROŻENIA ŻYCIA I ZDROWIA U DZIECI. TEORIA I PRAKTYKA

W dniu 28.02.2019 r., w Sali Konferencyjnej Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie, odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Stany Zagrożenia Życia i Zdrowia u Dzieci. Teoria i Praktyka", zorganizowana przez jednostki Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: Zakład Ratownictwa Medycznego oraz Zakład Medycyny Ratunkowej Dzieci. Spotkanie objęte zostało honorowym patronatem Dziekana WNoZ WUM - prof. Piotra Małkowskiego.

Gospodarzem Konferencji był Prodziekan ds. Oddziału Dietetyki i Kierunku Ratownictwo Medyczne WNoZ WUM, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - dr hab. Robert Gałązkowski, który powitał prof. Piotra Małkowskiego, wykładowców, organizatorów i współorganizatorów spotkania oraz wszystkich zgromadzonych gości, wśród których większość stanowili praktycy - ratownicy medyczni, pielęgniarki i położne - na co dzień pracujący z dziećmi. Następnie, Pan Docent zaprosił uczestników do dyskusji na tematy podejmowane w ramach wydarzenia.

Spotkanie otworzył prof. Piotr Małkowski, który podkreślił znaczenie Konferencji poświęconej małym pacjentom oraz życzył zebranym owocnych obrad.

Bogaty program Konferencji składał się z trzech Sesji. Sesję I poprowadził dr Grzegorz Michalak - starszy wykładowca z Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM. Jako pierwszy wystąpił mgr Maciej Rudzki, współpracujący z Zakładem Medycyny Ratunkowej Dzieci WNoZ WUM, który omówił funkcjonowanie jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego w odniesieniu do pacjentów pediatrycznych. Mgr Karolina Kosiacka - doktorantka w Zakładzie Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM skupiła się na epidemiologii stanów nagłych. Omówiła normy rozwojowe u dzieci, wskazała, o czym należy pamiętać przy badaniu dziecka oraz zanalizowała wybrane stany nagłe w pediatrii, m.in. przyczyny niewydolności oddechowej. Lekarz Radosław Rzepka - wykładowca w Zakładzie Medycyny Ratunkowej Dzieci WNoZ WUM przybliżył kryteria kwalifikacji do centrum urazowego dla dzieci oraz protokół przekazania pacjenta. Dr n. med. Dariusz Kosson - p.o. kierownika Zakładu Nauczania Anestezjologii i Intensywnej Terapii WNoZ WUM poruszył zaś problem trudnej intubacji u dzieci; przedstawił jej cykl oraz konsekwencje. Zwrócił uwagę m.in. na konieczność odpowiedniego przygotowania sprzętu do intubacji przy pomocy listy kontrolnej oraz podkreślił znaczenie skutecznej wentylacji.

Sesji II przewodniczył lekarz Radosław Rzepka. W tej części spotkania mgr Marcin Kornatowski - wykładowca w Zakładzie Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM omówił specyfikę postępowania z pacjentem pediatrycznym w zespołach ratownictwa medycznego w Wielkiej Brytanii. Lekarz Anna Janus-Młodawska - p. o.kierownika Zakładu Medycyny Ratunkowej Dzieci WNoZ WUM przedstawiła serię nietypowych bólów brzucha u dzieci, schemat różnicowania najczęstszych przyczyn ostrego bólu brzucha oraz specyfikę wywiadu przeprowadzanego z dzieckiem w celu rozpoznania dolegliwości. Mgr Michał Popielarz z Zakładu Radiologii Pediatrycznej WUM wskazał natomiast trudności i wyzwania w pracowni diagnostyki obrazowej u dzieci. Podjął zagadnienie dianostyki w stanach nagłych, szczegółowo omawiając m.in. procedury wykonywania badań rentgenowskich.

Sesję III poprowadziła dr inż. Aneta Binkowska - wykładowca w Zakładzie Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM. Prelegentami w tej części wydarzenia byli: wspomniana wyżej mgr Karolina Kosiacka oraz reprezentanci Zakładu Medycyny Ratunkowej Dzieci WNoZ WUM: lek. Piotr Łukiewicz, lek. Dagna Pirska-Żurawska, lek. Anna Janus-Młodawska oraz mgr Jan Stachurski. Lek. Piotr Łukiewicz w swoim wystąpieniu skupił się na relacjach między personelem medycznym a dzieckiem oraz jego rodzicem. Opowiedział m.in. o opiece skoncentrowanej na pacjencie i jego rodzinie. Mgr Karolina Kosiacka zaprezentowała charakterystykę pacjenta pediatrycznego w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, wykonując analizę badawczą na podstawie danych z SOR DSK WUM. Przedstawiła m.in. statystykę zgłoszeń oraz główne rozpoznania na SOR-re. Lekarz Dagna Pirska-Żurawska poruszyła problem segregacji medycznej pacjentów w populacji pediatrycznej. Wskazała zasady i cele triage, takie jak: szybka identyfikacja pacjentów w stanie zagrożenia życia i zapewnienie bezpieczeństwa oczekiwania w SOR-ze. Lek. Anna Janus-Młodawska i mgr Jan Stachurski przedstawili metody oceny i leczenie bólu w SOR-ze.

W trakcie trwania Konferencji w SOR-ze DSK odbyły się warsztaty poświęcone drożności dróg oddechowych u pacjentów pediatrycznych. Poprowadzili je mgr Stanisław Świeżewski (wykładowca w Zakładzie Ratownictwa Medycznego WNoZ WUM), mgr Marcin Kornatowski oraz mgr Maciej Rudzki.

Pierwsza edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej poświęconej stanom zagrożenia życia i zdrowia u dzieci przyciągnęła wyjątkowo liczne grono zainteresowanych. Na spotkanie zarejestrowało się 250 osób. Organizatorzy już zapowiedzieli kolejne edycje wydarzenia.

Relację fotograficzną wykonał Krzysztof Kurek z Działu Fotomedycznego WUM.