GŁOS NAUKOWCA WNOZ W CZASOPIŚMIE LANCET

Ważny głos w dyskusji naukowców z WUM/ WNOZ na temat promocji karmienia piersią w czasie pandemii COVID-19

Przedstawicielka Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM - dr hab. Aleksandra Wesołowska, wraz z innymi naukowcami, zajęła głos w sprawie znaczenia karmienia piersią w czasie pandemii COVID-19 na łamach prestiżowego czasopisma Lancet.

W przyjętym do druku liście do redakcji naukowcy apelują - "Podważanie znaczenia karmienia piersią w czasie pandemii COVID-19 nie złagodzi skutków zdrowotnych kryzysu ", polemizują też z wynikami badań dotyczącymi możliwości zakażenia nowonarodzonego dziecka od chorej na COVID-19 matki (Lancet. 2020 10-16;396 (10257): 1064–1065, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7544453/).

Jak potwierdzają już liczne badania, także te prowadzone przez dr hab. Aleksadnrę Wesołowską i jej zespół, mleko kobiece nie jest źródłem zakażenia dziecka, a raczej stanowi ochronę immunologiczną. W mleku kobiet chorujących na COVID-19, także w polskiej populacji, nie potwierdzono obecności materiału genetycznego wirusa SARS-Cov-2, a wykryto wysokie miana przeciwciał IgA, które chronią dziecko przed zakażeniem. Aktualnie prowadzone badania współfinansowane są ze środków Prorektora ds. Nauki i Transferu Technologii WUM.

Dr hab. Aleksandra Wesołowska jest kierownikiem Uniwersyteckiej Pracowni Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją przy Regionalnym Banku Mleka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie oraz adiunktem w Zakładzie Biologii Medycznej WNoZ WUM.