Erasmus+

logo Erasmus +

 

Koordynator Erasmus + dla Wydziału Nauk o Zdrowiu:

Obraz zawierający osoba, kostium, pozujący

Opis wygenerowany automatycznie 
 

dr hab. Małgorzata Witkowska-Zimny
e-mail: mwitkowska@wum.edu.pl

Studenci i doktoranci Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mają możliwość wyjazdu zagranicznego na studia i praktyki w ramach Programu Erasmus+.

Uczestnicy Programu Erasmus+ podejmują kształcenie na jednej z wybranych uczelni partnerskich, których liczba zwiększa się corocznie (lista uczelni partnerskich jest dostępna na stronie Działu Współpracy z Zagranicą WUM. Na każdym z trzech poziomów studiów (czyli na studiach pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia) można skorzystać z wyjazdu lub wyjazdów trwających łącznie do 12 miesięcy. Minimalny czas pobytu na studiach za granicą wynosi 3 miesiące, a na praktyce – 2 miesiące. Szczegółowe informacje uzyskać można w Dziale Współpracy z Zagranicą WUM. 

Rekrutacja na wyjazdy odbywa się w roku akademickim poprzedzającym wyjazd. Podstawowym kryterium jest potwierdzona certyfikatem znajomość języka obcego, osiągnięcia studenta, oceniane na podstawie średniej ocen, publikacji oraz działalności w studenckim kole naukowym. Studenci wyjeżdżający na uczelnie partnerskie realizują program studiów właściwy dla uczelni macierzystej, w oparciu o ustalony wcześniej „Learning Agreement” (oficjalnie zaakceptowany plan studiów). Indywidualny program powinien być tak ułożony, aby był on jak najbardziej zbliżony do planu zajęć obowiązującego na uczelni macierzystej. Tak zaakceptowany plan staje się obowiązujący do zaliczenia semestru lub roku. Brakujące przedmioty odrabiane są przed lub po powrocie ze stypendium. Często na wyjeździe studenci realizują przedmioty z wyższego roku.

Wyjeżdżający studenci otrzymują stypendium na pokrycie części kosztów utrzymania, a jego wysokość jest zależna od kraju, do którego wyjeżdżają.

W programie Erasmus+ także absolwenci WNoZ mogą wyjechać na praktykę lub staż zagraniczny, który odbędzie się w ciągu jednego roku od ukończenia studiów. O wyjazd tego typu należy ubiegać się na ostatnim roku studiów.

  

Więcej informacji o programie Erasmus+ na stronie internetowej Działu Współpracy z Zagranicą WUM oraz na oficjalnej stronie programu

 

Erasmus Student Network

www.wum.esn.pl/program-mentor
www.facebook.com/EsnWum/

Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu mogą zaangażować się również w program Mentor w ERASMUS STUDENT NETWORK WUM i stać się mentorami - osobami, które opiekują się zagranicznymi studentami Programu Erasmus+, przyjeżdżającymi na wymianę na Warszawski Uniwersytet Medyczny. Rocznie około 10 studentów z uczelni zagranicznych wybiera nasz wydział, aby kontynuować edukację. Największą grupę studentów przyjeżdżających w ramach programu na Wydział Nauk o Zdrowiu WUM stanowią studenci pielęgniarstwa.

Inną z form międzynarodowej współpracy uczelni w programie Erasmus+ jest zapraszanie wykładowców z zagranicznych uczelni. Studenci WNoZ mają możliwość uczestniczenia w wykładach zagranicznych nauczycieli i nawiązania kontaktów z wykładowcami uczelni partnerskich.