Dzień Zdrowia WNoZ 2025

Tegoroczne obchody Dnia Zdrowia na Wydziale Nauk o Zdrowiu WUM odbyły się 9 kwietnia br., pod hasłem „Młody człowiek (i) mo(r)ze czyli o tym jak… młody człowiek może pomóc rodzicom i dziadkom w skutecznym utrzymaniu ich zdrowia” i były dedykowane licealistom. W ramach programu zaplanowane zostały liczne wykłady z zakresu poszczególnych kierunków WNoZ, o tematyce związanej z profilaktyką zdrowia i edukacją zdrowotną, a także prezentacje stoisk kilku Studenckich Kół Naukowych Wydziału.
Gości powitał Prodziekan ds. Pielęgniarstwa – dr hab. Łukasz Czyżewski. Później głos zabrał Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – prof. Marek Kuch oraz dr hab. Beata Sińska – kierownik Zakładu Żywienia Człowieka WNoZ WUM, którzy opowiedzieli, jak ważne jest dbanie o zdrowie w codziennym życiu, poprzez wprowadzanie drobnych, korzystnych dla zdrowia zmian. Ponadto, Pan Prorektor zachęcił uczniów do podjęcia studiów na naszej Uczelni oraz skorzystania z odbywającego się w tym samym czasie, co Dzień Zdrowia – Festiwalu Możliwości - Medycznych Targów Pracy. Do licealistów zwrócił się również Marszałek Uczelnianego Parlamentu Studentów WUM, Członek Samorządu Studentów WNoZ – Ignacy Sakiewicz, który w kilku słowach opowiedział uczniom, jak wygląda studiowanie na WUM, wspominając m.in. o szerokiej działalności studenckiej.
Część wykładową rozpoczęła Pani dr hab. Lena Serafin, przedstawiając temat „Siła pokolenia Z: jak młodzi kształtują zdrową przyszłość”. Zwróciła uwagę, jak duże znaczenie ma głos młodego pokolenia w kształtowaniu zachowań zdrowotnych, a także jak istotne są codzienne wybory, mające realny wpływ na nasze zdrowie, zdrowie naszych bliskich oraz na społeczeństwo. Dr Sabina Stadnicka w swoim wystąpieniu skupiła się na omówieniu profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Mgr Karolina Kosiacka poruszyła temat edukacji zdrowotnej w codziennej pracy ratownika medycznego oraz wskazała obszary, w których można zwiększać świadomość pacjentów i rodziny. Mgr Jakub Krawczyk opowiedział o antocyjanach i flawonoidach oraz ich korzystnym wpływie na nasze zdrowie.Temat wykładu dr Pauliny Mularczyk-Tomczewskiej brzmiał „Fakty czy fejki? Jak nie dać się dezinformacji”. Pani Doktor omówiła m.in. charakterystyczne cechy fake newsa; wyjaśniła, jak szkodliwe jest rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji dotyczących zdrowia, a także wskazała wytyczne, jak bronić się przed „fejkami”.
Po zakończeniu części wykładowej, uczniowie liceów wraz z opiekunami zostali zaproszeni na prezentacje stoisk Studenckich Kół Naukowych WNoZ-u. SKN-y zaproponowały:
- SKN Żywienia Człowieka - poczęstunek na bazie warzyw i owoców
- SKN Dietetyków - pomiar BIA, dynamometr - pomiar siły mięśni
- SKN Położnych – prezentacja fantomów, samobadanie piersi
- SKN Ratownictwa Medycznego – profesjonalne stanowisko pierwszej pomocy
- SKN Zacznij od Podstaw – mierzenie ciśnienia, cukru
- SKN Zdrowia Publicznego Sekcja Promocji Zdrowia – quizy
- SKN Etyki – kalendarz badań profilaktycznych i cytologia
- SKN Terapii Płodu i Perinatologii – trenażer laparoskopowy, ćwiczenia praktyczne
- SKN ProNeo – podstawy resuscytacji noworodka, jak bezpiecznie obchodzić się z noworodkiem, pokaz na fantomach i sprzęcie do resuscytacji
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia - dziękujemy wykładowcom, opiekunom i członkom Studenckich Kół Naukowych WNoZ, a przede
wszystkich dziękujemy uczniom i nauczycielom z warszawskich liceów za tak liczne przybycie i aktywny udział we wszystkich punktach programu.
W tegorocznym Dniu Zdrowia wzięło udział ponad 400 uczniów z następujących szkół: 24. Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Norwida, 45. Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta, 157. Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie, 3. Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Józefa Sowińskiego, 6. Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana, Liceum Ogólnokształcącego „Szkoła Liderów”, 69. Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944, Liceum z Zespołu Szkół nr 128, 67. Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Roberta Schumana Fundacji "PRIMUS", 76. Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 137. Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana. Być może, wśród nich są nasi przyszli studenci.
Fot. Biuro Komunikacji i Promocji WUM