Dzień Zdrowia na WNoZ

Dzień Zdrowia na WNoZ

W związku z obchodzonym Światowym Dniem Zdrowia, w dniu 3 kwietnia 2024 r., pod patronatem JM Rektora WUM, na Wydziale Nauk o Zdrowiu WUM, odbył się zorganizowany z tej okazji - Dzień Zdrowia WNoZ - wydarzenie, podczas którego poruszone zostały najbardziej istotne problemy dotyczące zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza część, moderowana przez Prodziekana ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego - prof. Roberta Gałązkowskiego, dedykowana była licealistom, natomiast druga, poprowadzona wspólnie z dr hab. Dominikiem Olejniczakiem z Zakładu Zdrowia Publicznego WNoZ - seniorom. W ramach programu zaplanowane zostały cykle wykładów pt. "Dbamy o Zdrowie" oraz prezentacje stoisk Studenckich Kół Naukowych Wydziału. 

Na wstępie Pan Prodziekan podkreślił znaczenie obchodzonego corocznie 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia, upamiętniającego rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), działającej od 1948 r. Jednym z jej członków, od momentu powstania, jest m.in. Polska. Pan Profesor zwrócił też szczególną uwagę na hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, które brzmi: „Moje zdrowie, moje prawo”, przypominając o tym, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji. Pan Prodziekan przybliżył również tematykę zaplanowaną w ramach programu poszczególnych części Dnia Zdrowia na WNoZ oraz zachęcił licealistów do podjęcia studiów na naszym Wydziale, zaś seniorów do zwiększania świadomości w kwestii zdrowia. 

Zarówno spotkanie skierowane do licealistów, jak i do seniorów otworzył Jego Magnificencja Rektor WUM - prof. Zbigniew Gaciong, który wyjaśnił, jak ważne jest zdrowie, rozumiane m.in. jako osiągnięcie dobrostanu psychicznego, fizycznego, czy społecznego. W swoim wystąpieniu dedykowanym przyszłym kandydatom na studia, podkreślił m.in. rangę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwracając uwagę na prowadzone na WNoZ ratownictwo medyczne, które w Rankingu Perspektyw ocenione zostało najlepszym kierunkiem w Polsce. Rektor WUM wspomniał również o szerokich działaniach Uczelni na rzecz Ukrainy oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację Dnia Zdrowia na WNoZ. W swoim przemówieniu do seniorów Jego Magnificencja podkreślił ważną rolę Uczelni na rzecz otoczenia społecznego i jego edukacji w zakresie profilaktyki zdrowotnej. 

W ramach cyklu wykładów „Dbamy o Zdrowie”, adresowanego do młodzieży odbyło się sześć wystąpień ekspertów WNoZ, ujętych w następujące bloki tematyczne: „dbamy o zdrowie psychiczne”, „dbamy o zdrowy talerz”, „dbamy o zdrowie publiczne” i „dbamy o profilaktykę”. 

Dr hab. Andrzej Silczuk - kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej WNoZ opowiedział o zagrożeniach wynikających z użytkowania telefonów komórkowych, wyjaśniając przy tym m.in. takie pojęcia jak: digital native (cyfrowy tubylec), czy no mobile phone photbia (nomofobia). Dr hab. Mariusz Jaworski z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach o Zdrowiu WNoZ przedstawił temat „Karmienie myśli i emocji”, dotyczący żywienia emocjonalnego. Dr Aneta Duda-Zalewska z Zakładu Zdrowia Publicznego WNoZ zapoznała licealistów z programami zdrowotnymi (np. „Wybierz życie - pierwszy krok”, „Zdrowe piersi są ok!”, „Podstępne WZW”, czy „Znamię! Znam je?”), z których można korzystać, aby chronić swoje zdrowie. Prof. Andrzej Deptała - kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej WNoZ wyjaśnił, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy, w oparciu o Europejski Kodeks Walki z Rakiem - 12 zaleceń dotyczących prewencji nowotworów, natomiast Prodziekan ds. Położnictwa WNoZ - dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WNoZ poruszyła kwestię profilaktyki raka szyjki macicy, opowiadając m.in. o szczepieniu przeciwko HPV. Na zakończenie cyklu wykładów dla licealistów, dr Ewa Kobos z Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WNoZ wyjaśniła uczniom, do jakich placówek medycznych należy zgłosić się w celu wykonania konkretnych badań.

W programie spotkania, skierowanego do seniorów, zaplanowane zostały wykłady związane z badaniami, programami zdrowotnymi i ogólnie z profilaktyką. 

Dr Jakub Zachaj z Zakładu Ratownictwa Medycznego WNoZ zwrócił uwagę na świadomość roli badań i monitorowania parametrów życiowych, skupiając się m.in. na: ciśnieniu tętniczym, pomiarze cukru oraz parametrów krytycznych. Dr hab. Dominik Olejniczak z Zakładu Zdrowia Publicznego WNoZ zaprezentował programy zdrowotne, z których mogą korzystać seniorzy, aby chronić swoje zdrowie. Wspomniał m.in. o programach „Profilaktyka 40 PLUS” lub „Grypa 65+”. Prodziekan ds. Położnictwa – Pani dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska zapoznała zebranych z profilaktyką raka piersi. Pani Prodziekan zwróciła uwagę, jak ważne jest samobadanie piersi i odpowiednia diagnostyka. Dr hab. Patryk Rzońca przedstawił natomiast temat dotyczący profilaktyki ortopedycznej. Wskazał m.in. najczęstsze urazy kostne i przyczyny upadków. Mgr Marzena Walenda ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu WUM podkreśliła, jak ważna w kontekście dbania o zdrowie jest aktywność fizyczna, wymieniając przy tym szereg rekomendacji dla seniorów. Ostatnie wystąpienie, dedykowane osobom starszym należało do dr Ewy Kobos z Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WNoZ, która poruszyła kwestię profilaktyki cukrzycy. Opowiedziała m.in. o tym, jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. 

Poza wykładami odbywającymi się na Auli, w holu Centrum Dydaktycznego WUM zorganizowane zostały interesujące stoiska Studenckich Kół Naukowych WNoZ-u, związanych z żywieniem: SKN Żywienia Człowieka, SKN Żywienia Klinicznego oraz SKN Dietetyków; SKN Ratownictwa Medycznego; związanego z pielęgniarstwem - SKN Zacznij od Podstaw; położnictwem - SKN Położnych, SKN Etyki i związanych ze zdrowiem publicznym: SKN Prawa Medycznego i SKN Zdrowia Publicznego Sekcja Promocji Zdrowia. Przy wspomnianych stoiskach uczestnicy wydarzenia mogli m.in. skorzystać ze smacznego poczęstunku na bazie warzyw i owoców, dokonać oceny swojego stanu odżywienia, przećwiczyć pierwszą pomoc, zmierzyć ciśnienie, dokonać pomiaru cukru, czy zapoznać się z Prawami Pacjenta. 

Pierwsza edycja Dnia Zdrowia na WNoZ cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W spotkaniu uczestniczyli licealiści wraz z nauczycielami z następujących szkół: XXIV LO im. C.K. Norwida w Warszawie, CXXXVII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Schumana w Warszawie, LO Strumienie Stowarzyszenia Sternik w Józefowie, II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie i II LO im. Emilii Plater w Piasecznie, a także wychowankowie takich warszawskich placówek, jak: Specjalistyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Emeryt, Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc, Dom Lekarza Seniora i Dom Pracownika Służby Zdrowia. 

Łącznie, w wydarzeniu wzięło udział ponad 400 osób. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólne świętowanie obchodów Światowego Dnia Zdrowia. 
Wielkie podziękowania kierujemy również w stronę wszystkich osób zaangażowanych w organizację Dnia Zdrowia na WNoZ – przedstawicielom jednostek WNoZ i studentom, członkom kół naukowych, a także naszemu partnerowi - Krajowemu Związkowi Grup Producentów Warzyw i Owoców. Dziękujemy również za wsparcie wyposażenia stoisk uzyskane w ramach projektu Akademia Nauk o Zdrowiu #2 z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. 

Fot. Biuro Komunikacji i Promocji WUM