Dr Małgorzata Stefaniak: Położnictwo uczy otwartości

dr Małgorzata Stefaniak

Nie miałam takiego szczęścia, by wiedzieć i być przekonaną od początku, że chciałabym zostać położną. Myślę, że do zawodu położnej potrzebowałam dojrzeć. Wiele zasług przypisuję w tym mojej Mamie, która w decyzji o wyborze tego kierunku studiów, bardzo mnie wspierała. Od najmłodszych lat marzyłam, by zostać nauczycielką, poniekąd marzenie to się spełniło, ponieważ na co dzień pracuję ze studentami położnictwa w charakterze wykładowcy akademickiego. Zawód położnej jest zawodem nie tylko bardzo odpowiedzialnym, ale też niezwykle trudnym, ponieważ wymaga całkowitego zaangażowania i poświęcenia. Jest w tym jednak sens, bo satysfakcja z pracy jest bezcenna.

Położnictwo nauczyło mnie otwartości, nie tylko na zmiany, ale przede wszystkim na drugiego człowieka. Mam wewnętrzne przekonanie, że tyle w życiu mamy, ile damy z siebie. Dziś moje zamiłowanie do tego zawodu opiera się na przeświadczeniu, że jest to sztuka opieki nad kobietą zarówno w wymiarze medycznym, jak i psychicznym, a praca położnej jest misją polegającą na towarzyszeniu kobiecie w każdym momencie jej życia

Możliwości rozwoju zawodowego po położnictwie jest bardzo dużo. Zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej absolwent studiów na kierunku położnictwo może oprócz podjęcia pracy w oddziałach szpitalnych lub przychodniach m.in.: nauczać zawodu położnej, prowadzić prace naukowo-badawcze w zakresie wykonywania zawodu położnej, w szczególności opieki nad kobietą, noworodkiem lub rodziną, zdobyć zatrudnienie w podmiotach leczniczych na stanowiskach administracyjnych, albo w organach administracji publicznej, których zakres działania obejmuje nadzór nad ochroną zdrowia. Po ukończeniu studiów na kierunku położnictwo istnieje możliwość zatrudnienia w żłobkach, klubach dziecięcych, domach pomocy społecznej na podstawie określonych przepisów, z uwzględnieniem uprawnień zawodowych położnej. Położne mogą też pełnić funkcje w organach samorządu pielęgniarek i położnych, kierować i zarządzać zespołami pielęgniarek lub położnych. Wybór zależy od indywidualnych zainteresować i preferencji.

dr Małgorzata Stefaniak - absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, położna i pedagog z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WUM oraz Szpitala Solec Sp. z o.o. w Warszawie.