Delegacja WNoZ podczas Zjazdu Światowego Towarzystwa Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją

zdjęcie z delegacji

W dniach 24-28.10.2022 r. w Panamie odbył się 21. Zjazd Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Mlekiem Kobiecym i Laktacją.

W wydarzeniu wzięły udział dr hab. Aleksandra Wesołowska i dr Agnieszka Bzikowska-Jura z Zakładu Biologii Medycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. Obie Panie były autorkami kilku doniesień plakatowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i stały się podstawą do wielu interesujących dyskusji.

Konferencja była okazją do wysłuchania ciekawych doniesień, m.in. na temat żywienia dzieci przedwcześnie urodzonych oraz wpływu pandemii COVID-19 na wybór metod karmienia noworodków i niemowląt. Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono również na skład mleka ludzkiego. Określono je mianem złożonego biologicznie systemu, na który oddziałuje szereg czynników pochodzenia wewnętrznego (np. stan odżywienia i sposób żywienia rodziców) i zewnętrznego, w tym przede wszystkim środowiska, w którym żyją rodzice i dorasta dziecko. Kolejne wydarzenie zaplanowane jest na 2024 rok i odbędzie się w Portugalii.