11. edycja Kongresu Szczyt Zdrowie

zdjęcie z Kongresu Szczyt Zdrowie

W dniu 13 czerwca 2023 r., w Auli Centrum Dydaktycznego WUM, odbyła się 11. edycja Kongresu Szczyt Zdrowie – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie zdrowia w Polsce. 


Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Ochrony Zdrowia oraz Katedrę Zdrowia Publicznego i Środowiskowego WUM. 


Gospodarzem spotkania był prof. Mariusz Gujski – Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego WNoZ WUM, który zapowiedział bogaty program Kongresu oraz przywitał wszystkich znamienitych gości – przedstawicieli środowisk eksperckich i politycznych. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością m.in. Waldemar Kraska - sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Piotr Bromber – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,  prof. Gertruda Uścińska – prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Zofia Małas – członek Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz liczne grono wykładowców WUM.  


Kongres uroczyście otworzył Jego Magnificencja Rektor WUM – prof. Zbigniew Gaciong, który podkreślił znaczenie tego cyklicznego wydarzenia, dotyczącego najważniejszych problemów opieki zdrowotnej w naszym kraju. JM Rektor pogratulował organizatorom spotkania oraz zwrócił uwagę na wybitne grono ekspertów biorących udział w dyskusjach.

 
Później głos zabrał prof. Bolesław Samoliński – kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego WUM, który zwrócił uwagę na istotę podejmowania kwestii polityki prozdrowotnej oraz pogratulował prof. Mariuszowi Gujskiemu realizacji Szczytu Zdrowie. 


W ramach programu odbyły się następujące panele dyskusyjne: „Zdrowie psychiczne Polaków – aktualne wyzwania i kierunki reformy”, „Bez ludzi nie ma systemu ochrony zdrowia. Jak wspierać zawody medyczne w dobie kryzysu kadrowego”, „Game-changer i co dalej? Dostępność terapii, które definiują postęp w medycynie”, „Onkologia i hematoonkologia – od precyzyjnej diagnostyki po innowacyjne terapie”, „Rzadko występujące, często pomijane. Realia i perspektywy osób z chorobami rzadkimi w Polsce” i „Zarządzanie zdrowiem w miejscu pracy”. 


Podczas dyskusji, które odbyły się w ramach 11. edycji Kongresu Szczyt Zdrowie, wybitni eksperci, decydenci i liderzy branży zdrowotnej, podjęli najważniejsze zagadnienia związane z sektorem zdrowotnym w Polsce, dotyczące m.in. kryzysu kadrowego w ochronie zdrowia, rozwoju medycyny klinicznej, dbałości pracodawców o zdrowie pracowników, a także zdrowia psychicznego Polaków.  

Fot. Biuro Komunikacji i Promocji WUM