10-LECIE CZASOPISMA "POŁOŻNA. NAUKA I PRAKTYKA"

W dniu 24.10.2017 r., w Centrum Biblioteczno-Informacyjnym (w Muzeum Historii Medycyny, przy ul. Żwirki i Wigury 63) odbyło się śniadanie prasowe z okazji 10-lecia istnienia czasopisma „Położna. Nauka i Praktyka”, wydawanego przez PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Spotkanie poprowadziła redaktor naczelna – Pani prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska – kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM.

Władze Dziekańskie WNoZ-u reprezentowali Państwo: Prodziekan ds. Oddziału Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM – dr hab. n. o zdr. Joanna Gotlib oraz Prodziekan ds. Kierunku Położnictwo – prof. dr hab. n. med. Piotr Węgrzyn.

Swoją obecnością zaszczycili jubileusz również: Pan prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie, Konsultant Krajowy w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii, Pani Krystyna Kret - przedstawiciel Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia (w imieniu Pani Dyrektor dr n. o zdr. Beaty Cholewki), Pani mgr Elżbieta Madajczyk – Przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Pani mgr Ewa Janiuk – Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (w imieniu Pani Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – mgr Zofii Małas), Pani mgr Elżbieta Dudek – kierownik Biura Kształcenia Podyplomowego z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, „nestorka” położnych – Pani mgr Joanna Bień, członkowie Rady Wydziału Nauki o Zdrowiu oraz Rady Redakcyjnej czasopisma, m.in.: zastępcy redaktora naczelnego Panie: dr n. med. Grażyna Bączek i dr hab. n. med. Barbara Kozakiewicz, Pani mgr Aleksandra Werczyńska – sekretarz redakcji oraz zespół redakcyjny, m.in.: Wydawcy - Panie: Dorota Kobierzewska oraz Monika Dyjak.

Podczas swojego wystąpienia, Prof. dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska przypomniała uczestnikom spotkania historię powstania czasopisma, m.in. zapotrzebowanie położnych na działalność naukową w 2002 r., premierę pierwszego numeru „Położna. Nauka i Praktyka” na Konferencji Interdyscyplinarnej: „Przegrane narodziny – strata ciąży w aspekcie psychologicznym, socjologicznym, medycznym i etycznym” (zorganizowanej przez Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie), w dniach: 16-17.11.2007 r. oraz I Międzynarodowy Kongres Położnych, pt. „Położna Gwarantem Sprawnej Opieki Położniczej i Ginekologicznej. Realizacja standardów w opiece ginekologiczno-położniczej”, zorganizowany w dniach 17 – 19 listopada 2011 (przez Zakład Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WNoZ WUM i Wydawnictwo Lekarskie PZWL), a także o kolejnych edycjach Kongresu odbywających się pod Patronatem PZWL-u. Pani Profesor opowiedziała również o zdobywaniu przez czasopismo punktów edukacyjnych Ministerstwa Nauki, zmianach w redakcji PZWL-u, wprowadzeniu w wydaniu języka angielskiego dla położnych oraz o ścieżkach dotarcia do czytelników „Położna. Nauka i Praktyka” (konferencje, poczta, mailingi, Internet, promocje na wydarzeniach, takich jak np. Dzień Otwarty WUM).  Pani Profesor zwróciła także uwagę uczestników spotkania na nową, zmienioną formę graficzną czasopisma.

W imieniu Władz Dziekańskich Wydziału Nauki o Zdrowiu wystąpił Prodziekan ds. Kierunku Położnictwo – prof. dr hab. n. med. Piotr Węgrzyn, kierownik Kliniki Położnictwa i  Perinatologii WNoZ WUM, który podkreślił, m.in. ogromne znaczenie powstania czasopisma naukowego „Położna. Nauka i Praktyka” dla grupy zawodowej położnych oraz złożył serdeczne gratulacje „Matce Chrzestnej” czasopisma – Pani prof. Ewie Dmoch-Gajzlerskiej, a także całemu zespołowi redakcyjnemu, merytorycznemu i wydawniczemu.

Podczas jubileuszowego śniadania prasowego, głos zabrali również przedstawiciele: Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Rady Redakcyjnej czasopisma.

Przemawiający przekazali wyrazy uznania i uroczyste podziękowania  Pani prof. Ewie Dmoch-Gajzlerskiej za wytrwałe tworzenie wyjątkowego przedsięwzięcia, jakim jest "Położna. Nauka i Praktyka"; życzenia wspaniałego zespołu, uzyskania jak największej liczby punktów edukacyjnych oraz satysfakcji w działaniu.  Padły również wyrazy uznania dla Pani Profesor i redakcji za owocną współpracę z Departamentem Pielęgniarek i Położnych, a także życzenia dalszej pasji i rozwoju.

Pani mgr Joanna Bień – wieloletnia położna, nauczyciel zawodu położnej, redaktor odpowiedzialny za dział historyczny, przypomniała zebranym wyjątkową postać Stefanii Zofii Hoch, odznaczonej Medalem im. Florence Nightingale.

Po oficjalnej części spotkania, goście mogli skosztować wspaniałego tortu oraz innych smakołyków, przygotowanych przez organizatorów. Miejmy nadzieję, że spotkamy się na podobnym jubileuszu już za 10 lat!

Poniższą fotorelację wykonał Dział Fotomedyczny WUM.