V WARSZAWSKIE DNI PROMOCJI ZDROWIA

W dniach 27-28 lutego 2020 r., w Auli Centrum Dydaktycznego WUM miała miejsce jubileuszowa, V edycja Warszawskich Dni Promocji Zdrowia, organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Sekcja Promocji Zdrowia, działające przy Zakładzie Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM. W tym roku spotkanie odbyło się pod nazwą „Nieznajomość zdrowia szkodzi więc #WEŹ SIĘ ZBADAJ! Badania profilaktyczne kluczem do zdrowia”. Konferencja została objęta patronatami honorowymi: Ministra Zdrowia, Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny, Głównego Inspektora Sanitarnego, Rzecznika Praw Pacjenta, Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia i Burmistrza Dzielnicy Ochota.

Na wstępie zebranych powitał Przewodniczący Komitetu Naukowego - dr hab. Dominik Olejniczak. Oficjalnego otwarcia Konferencji dokonała dr hab. Anna Staniszewska, która uroczyście przywitała wszystkich dostojnych gości, Władze Uczelni oraz patronów i partnerów wydarzenia. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Jego Magnificencja Rektor WUM – prof.Mirosław Wielgoś, zastępca przewodniczącego Rady Uczelni, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego – prof. Bolesław Samoliński, Prodziekan ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego WNoZ WUM – dr hab. Robert Gałązkowski, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM – prof. Artur Mamcarz, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – lek. Tomasz Latos, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny – prof. Bogdan Wojtyniak, dr  Andrzej Marcinkiewicz z Instytutu Medycyny Pracy imienia prof. dra med. Jerzego Nofera, prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości - Ida Karpińska, prezes zarządu Fundacji „Najsłodsi”, prezenter Michał Figurski oraz dziennikarka Ewa Drzyzga, która już po raz kolejny była moderatorem dyskusji panelowej.

Dr hab. Anna Staniszewska z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej podkreśliła wagę tematyki podejmowanej w ramach Konferencji – badań profilaktycznych dla całego społeczeństwa.

JM Rektor – prof. Mirosław Wielgoś pogratulował organizatorom realizacji wydarzenia, podejmującego kwestię ogromnego znaczenia profilaktyki, szczególnie zaś regularnego wykonywania badań profilaktycznych.. Pan Profesor zwrócił również uwagę na niezwykle trafną nazwę Konferencji, w której każde, poszczególne zdanie oddaje sedno problemu. JM Rektor WUM przypomniał zebranym o akcjach profilaktycznych i prozdrowotnych organizowanych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, m.in. o kampanii „WUModa na zdrowie”, mającej na celu promowanie profilaktyki i zdrowego stylu życia oraz  ograniczenie złych nawyków i przyzwyczajeń wśród społeczności akademickiej. Na zakończenie swojej wypowiedzi, prof. Mirosław Wielgoś wyraził nadzieję, że Konferencja przyczyni się do promowania zdrowia, szczególnie poprzez popularyzację badań profilaktycznych, oraz innych zachowań prozdrowotnych.

Następnie głos zabrał Prodziekan WNoZ ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego dr hab. Robert Gałązkowski, który w imieniu Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – dr hab. Joanny Gotlib oraz swoim własnym pogratulował i podziękował organizatorom zwrócenia uwagi na ważny problem medyczny – uprzedzenie rozwoju chorób. Przypomniał, że lepiej zapobiegać chorobom, niż ponosić koszty leczenia. Podziękował za obecność Michałowi Figurskiemu, wspierającemu przeciwdziałanie zjawiskom, które zagrażają życiu oraz złożył życzenia, by V Warszawskie Dni Promocji Zdrowia przyniosły nowe wnioski i rozwiązania, mające na celu poprawę systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Wykład inauguracyjny pod tytułem „Stan zdrowia polskiej populacji – co warto wiedzieć w dużym skrócie” poprowadził wspomniany wcześniej prof. Bogdan Wojtyniak.

W ramach pierwszego dnia Konferencji odbył się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych ekspertów pt. „Badania profilaktyczne – kluczem do zdrowia”, który moderowała Ewa Drzyzga. Wzięli w nim udział: dr hab. Andrzej Marcinkiewicz, prof. Artur Mamcarz, lek. Tomasz Latos, lek. Michał Sutkowski (Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce), mgr Magdalena Niedzgorska-Cichońska (Medyczne laboratorium Diagnostyczne, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku), Michał Figurski. Drugi dzień poświęcony był pracom studentów. Podczas dwóch sesji studenckich przedstawione zostały prezentacje związane m.in. z: przestrzeganiem zasad zdrowego stylu życia przez pacjentów diabetologicznych, samobadaniem piersi wśród studentek, wiedzą na temat kampanii „Pink Lips” oraz „Movember”, kontrolą masy ciała w czasie ciąży, profilaktyką: zaburzeń psychicznych, cukrzycy, raka szyjki macicy i raka jelita grubego, dietoprofilaktyką czy wykorzystaniem influencer marketingu w promocji badań profilaktycznych.

Patronat medialny nad Konferencją pełnili: Rynek Zdrowia, Radio dla Ciebie i Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Partnerami wydarzenia byli Fundacja Obywatele Zdrowo Zaangażowani oraz USP Zdrowie Sp. z o.o.

Fot. Wanda Widomska, Dział Fotomedyczny WUM