V OGÓLNOPOLSKA INTERDYSCYPLINARNA KONFERENCJA NAUKOWA "BEZPIECZEŃSTWO PACJENTA. DRUGA OFIARA"

W dniu 28 listopada 2019 r., już po raz piąty odbyła się konferencja naukowa z cyklu „Bezpieczeństwo pacjenta”, zorganizowana przez dwie jednostki Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM: Zakład Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego oraz Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych,  a także Studenckie Koło Naukowe Prawa Medycznego. Tegoroczna edycja wydarzenia miała miejsce w Auli A Centrum Dydaktycznego WUM, a jej pełny tytuł brzmiał „Bezpieczeństwo pacjenta: Druga ofiara”.

Konferencję otworzyła dr hab. Aleksandra Czerw - kierownik Zakładu Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego WNoZ WUM, która na wstępie przypomniała tematykę poprzednich spotkań. Dotychczas, podczas konferencji podejmowany był problem bezpieczeństwa pacjenta w odniesieniu do jego leczenia. Tym razem, kwestia bezpieczeństwa pacjenta miała być rozpatrywana od strony personelu medycznego, m.in. w kontekście zdarzeń niepożądanych, przepracowania, wypalenia zawodowego. Pani Docent podkreśliła, że pacjent ma prawo do uzyskania właściwej diagnozy oraz informacji na temat swojego stanu zdrowia, a personel medyczny powinien być właściwe przygotowany do interakcji z pacjentem. Następnie, dr hab. Aleksandra Czerw przywitała dr hab. Roberta Gałązkowskiego, pełniącego funkcję Prodziekana ds. Dietetyki, Ratownictwa Medycznego i Zdrowia Publicznego oraz innych, znamienitych gości, wśród których byli, m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i jednostek ochrony zdrowia oraz pracownicy i studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W związku z obchodzonym jubileuszem, Pani Docent wygłosiła zebranym rymowankę dotyczącą problematyki podejmowanej w ramach spotkania oraz przekazała życzenia udanych, merytorycznych obrad.

Później głos zabrał dr hab. Robert Gałązkowski, który powitał wszystkich w imieniu Władz Dziekańskich Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM oraz pogratulował organizatorom realizacji Konferencji. Pan Docent zwrócił uwagę na duże znaczenie poruszanej tematyki. Problemy omawiane na spotkaniu są stale obecne w pracy personelu medycznego. Dr hab. Robert Gałązkowski wspomniał również o czynnikach, wpływających na proces wypalenia zawodowego oraz o potrzebie szczerej debaty na temat ochrony zdrowia.

Następnie, prof.Andrzej Deptała - Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu zaprosił zebranych do rozwijania działalności naukowej oraz pisania jak największej liczby prac naukowych w wysoko punktowanych czasopismach.

W dalszej części konferencji odbył się wykład wprowadzający pt. "Second victim - druga ofiara zdarzenia niepożądanego w medycynie", który poprowadził mgr Kajetan Gawarecki z Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WNoZ WUM. Podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę, że lekarze, którzy popełniają błędy medyczne również potrzebują pomocy. Mają fizyczne i psychiczne objawy wtórnego zespołu stresu pourazowego, doświadczają czynników wysokiego ryzyka, muszą odzyskać równowagę psychiczną. Kajetan Gawarecki wspomniał też o różnych fazach "wyjścia" z tragicznego zdarzenia, określanych jako: "wycofanie", "przetrwanie", "wzmocnienie". Istnieje potrzeba stworzenia anonimowego, dobrowolnego systemu do zgłaszania zdarzeń niepożądanych na rzecz bezpieczeństwa.

Właściwy program spotkania składał się z dwóch sesji plenarnych oraz sesji plakatowej. Prelegenci oraz autorzy zgłoszonych plakatów podjęli m.in. takie zagadnienia, jak: błędy medyczne, wypalenie zawodowe, pracoholizm i stres wśród personelu medycznego, prawo do informacji o stanie zdrowia, bezpieczna farmakoterapia, bezpieczeństwo prawne przedstawicieli zawodów medycznych, kultura bezpieczeństwa w ochronie zdrowia, wypalenie zawodowe wśród studentów, zdarzenia niepożądane w praktyce pielęgniarki chirurgicznej, czy zespół stresu pourazowego wśród ratowników medycznych.

Konferencja odbyła się pod patronatem: Jego Magnificencji prof. Mirosława Wielgosia – Rektora WUM, Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Naczelnej Izby Lekarskiej, Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Rzecznika Praw Pacjenta, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz Magazynu Pielęgniarki i Położnej.

Sponsorem Konferencji była firma Energo-Inwest-Broker SA.

Fot. Wanda Widomska, Dział Fotomedyczny WUM