UDZIAŁ W PIKNIKU "UNIWERSYTET OTWARTY DLA WSZYSTKICH" UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

W dniu 14.09.2019 r., w Ogrodzie Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, odbył się Piknik Naukowo-Artystyczny "Uniwersytet Otwarty dla Wszystkich", zorganizowany przez Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego. Jednym z partnerów wydarzenia był Warszawski Uniwersytet Medyczny, który reprezentowały dwie jednostki uczelniane: Wydział Nauki o Zdrowiu i Muzeum Historii Medycyny. W Pikniku wzięły udział Władze WNoZ-u: Dziekan prof. Piotr Małkowski oraz Prodziekan ds. Oddziału Zdrowia Publicznego dr hab. Joanna Gotlib (od 01.10.br. - Dziekan WNoZ).

Organizatorzy przygotowali w ramach programu Pikniku wiele ciekawych atrakcji dla mieszkańców Warszawy, m.in. wystąpienia tematyczne i prelekcje (np. o Marii Skłodowskiej-Curie), gry i zabawy dla najmłodszych, warsztaty (rysunkowe, taneczne, z komunikacji, z psychologii pozytywnej, ze slow jogging), występy artystyczne (m.in. Chór "Grochów", Chór Akademicki UW, Warszawska Orkiestra Sentymentalna) oraz spacery historyczne po okolicy. Dwa spacery, pn.: "O zdrowiu, higienie i chorobach zakaźnych na warszawskim Powiślu" i "Uniwersyteckie opowieści, czyli 10 anegdot o warszawskiej Dzielnicy Łacińskiej" poprowadził dr Adam Tyszkiewicz - Dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM.

Podczas wydarzenia można było również skorzystać z szerokiej oferty stoisk UW i WUM. Ze strony UW swoje stanowiska zorganizowali: UOUW, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW, Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin UW, Interdyscyplinarne Koło Turniejów Naukowych UW (Łazik Marsjański) oraz Szkoła Prawa i Gospodarki Chin UW. WUM reprezentowali pracownicy i studenci WNoZ-u, którzy przygotowali następujące stoiska edukacyjno-profilaktyczne: SKN-u Biologii Komórki Nowotworowej przy Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej WNoZ WUM (omówienie profilaktyki nowotworowej), stoisko ratownicze studentów II roku studiów licencjackich na kierunku ratownictwo medyczne WNoZ WUM (prezentacja pierwszej pomocy dorosłych, dzieci i niemowląt), SKN-u Pielęgniarstwa Klinicznego przy Zakładzie Pielęgniarstwa Klinicznego WNoZ WUM (m.in. wykonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi oraz glikemii), stoisko położnicze studentek II roku studiów magisterskich na kierunku położnictwo WNoZ WUM (omówienie pracy położnych z wykorzystaniem sprzętu dydaktycznego z Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej WNoZ WUM, pokaz mechanizmu porodu), SKN-u BeLivers przy Zakładzie Pielęgniarstwa Chirurgicznego, Transplantacyjnego i Leczenia Pozaustrojowego WNoZ WUM (omówienie zagadnień związanych z pielęgniarstwem operacyjnym, chirurgicznym oraz transplantacyjnym) i SKN-u Zdrowia Publicznego. Sekcja Promocja Zdrowia przy Zakładzie Zdrowia Publicznego WNoZ WUM (promocja zdrowia i zdrowego stylu życia). W ramach Pikniku, uczestnicy mogli odwiedzić także wspólne stoisko promocyjne WUM-u i WNoZ-u, które zorganizowane zostało przez mgr Dominikę Robak - specjalistę ds. promocji WNoZ WUM oraz Biuro Informacji i Promocji WUM. Osoby zainteresowane naszą Uczelnią mogły otrzymać specjalne gadżety z logiem WUM-u lub WNoZ-u (np. długopisy, ołówki, koszulki, przypinki, broszurki, zakładki do książek).

Prezentacja Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM cieszyła się dużym zaintersowaniem mieszkańców Warszawy. Z naszych stoisk skorzystali zarówno dorośli, jak i młodzież oraz dzieci.

Piknik "Uniwersytet Otwarty dla Wszystkich" zainaugurował kampanię społeczną "Dni uczenia się dorosłych", mającą na celu wsparcie dorosłych w rozwijaniu nawyku ciągłego uczenia się (kampania potrwa do 15.10.2019).

Aktywny udział WUM-u w wydarzeniu UOUW to kolejne działanie mające na celu pogłębienie współpracy między Uniwersytetami.

Fot. Dominika Robak