SYMPOZJUM NAUKOWE ZAKŁADU PROFILAKTYKI ZAGROŻEŃ ŚRODOWISKOWYCH, ALERGOLOGII I IMMUNOLOGII

W dniu 02.12.2021, w Sali Senatu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyło się Sympozjum Naukowe pt. „Zdrowie Publiczne i Środowiskowe w badaniach WUM”, zorganizowane z okazji 20-lecia istnienia Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii WNoZ WUM.

Spotkanie rozpoczął prof. Bolesław Samoliński - kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego WUM oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii WUM. Podczas swojego wystąpienia Pan Profesor przedstawił historię wspomnianego Zakładu, opowiedział o szczególnych wydarzeniach, w jakich brali udział pracownicy jednostki oraz podsumował naukowe, organizacyjne i dydaktyczne osiągnięcia jego Zespołu.

JM Rektor WUM – prof. Zbigniew Gaciong wyraził satysfakcję z dokonań pracowników Zakładu oraz przekazał prof. Bolesławowi Samolińskiemu serdeczne gratulacje i podziękowania.

Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM – prof. Mariusz Gujski, który przez wiele lat był członkiem Zespołu Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii WNoZ WUM opowiedział o początkach swojej współpracy z jednostką oraz przypomniał ważną rolę Zakładu w kształtowaniu i rozwoju zdrowia publicznego w Polsce. Ponadto, Pan Profesor podkreślił znaczenie pracy zespołowej w nauce i zdrowiu publicznym.

Podczas wydarzenia głos zabrali również Pani Beata Małecka-Libera - Senator, Przewodnicząca Komisji Zdrowia Senatu RP, prof. Marek Krawczyk – były Rektor WUM w latach 2008-2016 oraz prof. Aleksander Nawrat – Przewodniczący Rady Uczelni WUM.

W dalszej części spotkania przedstawione zostały najważniejsze wyniki badań prowadzonych w Zakładzie Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii WUM na przestrzeni 20 lat. Zaprezentowane zostały rezultaty projektów, takich jak: „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce”, czy Global Adult Tabacco Smoking,  realizowanego w ramach Narodowego Programu Zdrowia – badania epidemiologicznego dotyczącego sposobu żywienia i stanu odżywienia mieszkańców Polski, a także innych znaczących projektów naukowych. W ramach Sympozjum przedstawiono również badania realizowane przez Zakład we współpracy ze studentami oraz te prowadzone z innymi ośrodkami naukowo-badawczymi.

Dzięki zaprezentowanemu podczas Sympozjum Naukowego „Zdrowie Publiczne i Środowiskowe w badaniach WUM” dorobkowi Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii WUM, uczestnicy mogli przypomnieć sobie znaczenie jednostki w budowaniu zdrowia publicznego w kraju.

Zdjęcia: Biuro Komunikacji i Promocji WUM