SPOTKANIE Z POŁOŻNYM Z MARSYLII

W dniu 05.07.2018 r., w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM odbyło się spotkanie z położnym doktorem Pierre Fremondiere - wykładowcą na kierunku położnictwo na Uniwersytecie w Marsylii - Midwifery School of Marseilles, szkole dla położnych, stanowiącej część fakultetu medycznego. Inicjatorką wydarzenia była dr Grażyna Bączek, pełniąca funkcję asystenta w Zakładzie. W spotkaniu uczestniczyły również: dr hab. Małgorzata Witkowska-Zimny - koordynator programu Erasmus+ dla Wydziału Nauki o Zdrowiu, dr Grażyna Dykowska - adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego WNoZ WUM oraz wykładowczynie wspomnianego Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej: dr Urszula Tataj-Puzyna, mgr Magdalena Krauze, mgr Małgorzata Stefaniak i liczne grono studentek położnictwa WNoZ-u.  

Dr Pierre Fremondiere odwiedził Wydział Nauki o Zdrowiu w ramach programu Erasmus. Warszawski Uniwersytet Medyczny podpisał już bowiem umowę partnerską o wymianę studentów kierunku położnictwo z Uniwersytetem w Marsylii. W ubiegłym roku, dr Grażyna Bączek odbyła natomiast wizytę monitoringową w tym ośrodku edukacyjnym. 

Podczas spotkania w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej, dr Pierre Fremondiere przeprowadził wykład pt. "How to become a midwife in France?". Prezentacja Pana Doktora poświęcona była trzem obszarom tematycznym: specyfice zawodu położnej we Francji, programowi kształcenia na studiach położniczych na Uniwersytecie w Marsylii oraz badaniom naukowym na temat symulacji porodu, stanowiącym podstawę jego pracy doktorskiej. 

Spotkanie miało charakter multilingwistyczny. Wykład prowadzony był w języku francuskim przy pomocy prezentacji wykonanej w języku angielskim. W międzyczasie, dr Grażyna Bączek tłumaczyła wystąpienie dr Pierre'a Fremondiere'a na język polski, podkreślając równocześnie różnice między pracą położnej w Polsce i we Francji oraz między polskim a francuskim systemem kształcenia studentów kierunku położnictwo. Elementami charakterystycznymi w procesie nauczania przyszłych położnych w Marsylii są m.in.: indywidualizacja ścieżki kształcenia, pierwszy rok nauki prowadzony wspólnie dla studentów wszystkich kierunków medycznych, nacisk na aspekt praktyczny nauczania (na ostatnim roku obowiązuje 6 miesięcy praktyk) oraz możliwość uzyskania prawa do wykonywania zawodu po 5 latach studiów położniczych.

Spotkanie upamiętnione zostało wspólnym zdjęciem uczestników. 

Zdjęcia: Dominika Robak