OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA "INTERDYSCYPLINARNY WYMIAR ZDROWIA I CHOROBY"

W dniach 24-25 czerwca 2021 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Szkoleniowa "Interdyscyplinarny Wymiar Zdrowia i Choroby", zorganizowana przez jednostki Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM: Zakład Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych oraz Zakład Ekonomiki Zdrowia i Prawa Medycznego, a także Katedrę Rozwoju Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Warszawską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: JM Rektor WUM - prof. Zbigniew Gaciong, Dziekan WNoZ WUM - dr hab. Mariusz Gujski, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu WUM - prof. Bolesław Samoliński, Dyrektor Szkoły Doktorskiej WUM - prof. Michał Grąt oraz Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - dr hab. Mariusz Wysokiński.

Konferencja uzyskała dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programów: Społeczna Odpowiedzialność Nauki oraz Doskonała Nauka.

Gospodarzem spotkania był dr hab. Tomasz Kryczka - kierownik Zakładu Rozwoju Pielęgniarstwa, Nauk Społecznych i Medycznych WNoZ WUM. Konferencję otworzyli Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Promocji i Rozwoju WUM - prof. Paweł Włodarski, Dziekan WNoZ WUM - dr hab. Mariusz Gujski oraz Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – dr hab. Mariusz Wysokiński, którzy pogratulowali organizatorom wydarzenia.

W ramach programu konferencji odbyły się Sesje tematyczne związane z: postępami
w medycynie - wyzwaniami dla zespołu interdyscyplinarnego, zachowaniami zdrowotnymi społeczeństwa, sytuacją pacjentów przewlekle chorych i osób starszych oraz rozwojem praktyki pielęgniarskiej - standardami praktyki w okresie zagrożenia epidemiologicznego. Zorganizowana została również Multimedialna Sesja Posterowa oraz Sesja Studencka, Studenckich Kół Naukowych i Doktorantów.

Podczas Sesji plenarnej, prelegenci poruszyli tematy dotyczące, m.in.: roli interdyscyplinarnych zespołów medycznych, humanizmu w medycynie, opieki nad zdrową rodzącą i położnicą, bezpieczeństwa pacjentów i pracowników ochrony zdrowia, sytuacji społeczno-zawodowej pielęgniarek, czy alternatywnych form komunikacji terapeutycznej. Wystąpienia, które odbyły się w ramach Sesji I odnosiły się np. do problemów fake newsów w dobie COVID-19, poczucia samotności wśród mieszkańców Polski w czasie pandemii, warunków pracy pielęgniarek w tym okresie, czy dyskursu na temat szczepień ochronnych. Podczas Sesji II zaprezentowane zostały m.in. takie zagadnienia, jak: depresja wśród seniorów, agresja pacjentów, samoocena zachowań zdrowotnych starszych mężczyzn, czy jakość życia seniorów. Sesja posterowa składała się z prezentacji dotyczących, m.in.: jakości życia chorych z wszczepionym stymulatorem serca, narzędzi oceny stanu zdrowia pacjentów ze schorzeniami reumatologicznymi, jakości życia pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego, stanu odżywienia chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit, edukacji nt. szczepień przeciw COVID-19, czy zachowań zdrowotnych pracowników ochrony zdrowia. W ramach Sesji Studenckiej, Studenckich Kół Naukowych i Doktorantów prelegenci poruszyli tematy dotyczące, np.: jakości życia seniorów z problemem nadwagi i otyłości, współczesnych problemów pielęgniarstwa i opieki zdrowotnej, dobrostanu psychicznego młodych dorosłych w czasach pandemii, ryzyka depresji wśród kobiet w podeszłym wieku, czy pracoholizmu wśród pielęgniarek. Łącznie wygłoszono 54 referaty i zaprezentowano 52 e-postery.

Podczas konferencji spełniony został główny cel spotkania, jakim była integracja środowiska akademickiego z członkami zespołu interdyscyplinarnego placówek ochrony zdrowia w Polsce. Wydarzenie skupiło profesjonalistów różnych dziedzin opieki nad zdrowiem i w chorobie, co stanowiło doskonałą okazją do wymiany poglądów, podzielenia się zdobytym doświadczeniem oraz prezentacji wyników badań.